2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az állam nem nagyon akadékoskodott a letelepedési kötvényesek átvilágításánál.

Csak három külföldi magánszemély kérelmét utasították vissza nemzetbiztonsági kifogás miatt a 2013 és 2017 között zajló letelepedési kötvényprogram fennállása alatt a kelet-ázsiai térségből, írja a Magyar Nemzet a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) adataira hivatkozva. Mindhárom személy kínai állampolgár volt.

Habony Árpád és Rogán Antal
Habony Árpád és Rogán Antal

Nem akadt fent hát túl sok ember a nemzetbiztonsági rostán: a kötvényprogram keretében összesen csaknem 20 ezer külföldi vásárolt magának letelepedési engedélyt Magyarországon. Közülük egyébként kb. 15 ezer volt kínai. A program úgy működött, hogy a kötvényigénylők az elején még 250 ezer euró, majd 300 ezer euró, ötéves futamidejű kölcsönt nyújtottak a magyar államnak, cserébe ők és családjuk korlátlan ideig szóló letelepedési engedélyhez jutottak, amellyel az Európai Unió területén is szabadon mozoghatnak.

A kötvényigénylők nemzetbiztonsági vizsgálata a magyar nagykövetségeken, konzulátusokon zajlott. Ezen a BMH felkérésére részt vett a magyar rendőrség, az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Terrorelhárítási Központ is. Az átvilágításon volt egy fontos, a pályázókkal folytatott elbeszélgetős rész is, de a Magyar Nemzet értesülése szerint sok külképviseleten a magyar diplomaták nyelvtudása nem volt elégséges, a kötvényigénylők többségét kitevő kínaiak pedig nem beszéltek más nyelven. A fordítást ezért sokszor helyi tolmácsokkal oldották meg, ez azonban visszaélésekre adott alkalmat: a lap szerint egy konkrét esetben egy kínai család minden tagja ugyanazzal a névvel regisztrált.

A kötvényeket kizárólag az Országgyűlés – a fideszes Rogán Antal által vezetett – gazdasági bizottságában kijelölt, tisztázatlan tulajdonosi háttérrel bíró cégek értékesíthették a vevőknek. A legnagyobb hasznot a kínai ügyfelekkel foglalkozó Hungary State Special Debt Management (HSDDM) zsebelte be, náluk az mno szerint legalább 80-90 milliárd forint landolt. A vállalkozás a forgalmazási jogot egy Kajmán-szigeteken bejegyzett, hasonló nevű (Hungary State Special Debt Fund) offshore cégtől vette át.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!