3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Szerdán is gyengüléssel indult a forint, az euróval szemben nagyon közel került az eddigi történelmi mélypontjához.

A reggeli órákban 326 forint felett volt egy euró árfolyama a bankközi piacon. Majd a magyar fizetőeszköz némileg tovább gyengült, és a délelőtt folyamán 327 fölé kúszott az árfolyam. Ekkor 327,3 is volt az euró, ami egy hajszálnyira van a forint történelmi mélypontjától. Az eddigi legalacsonyabb euró-forint kurzus 2015 januárjában volt, amikor egy napra felszúrt 327,6-ig. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az csak egy nagyon rövid pánikszerű gyengülés volt, ami után gyorsan normalizálódott a helyzet.

Jelenleg azonban immár egy hónapja látjuk a viszonylagos gyengeséget. Május második felében ugyanis a korábbi 305-315 sávból kilépve előbb a 320-as szint körül mozgott az euró, majd az elmúlt egy hétben már a 325 forintos árfolyam lett az irányadó.

A magyar fizetőeszköz gyengesége mögött a szakértők szerint elsősorban a nemzetközi folyamatok állnak, hiszen az úgynevezett feltörekvő devizákból menekülnek a befektetők. A forint gyakorlatilag stabilnak mondható, hiszen az utóbbi időszak 5 százalék körüli gyengülése minimális a török líra vagy éppen az argentin pesó zuhanásával összevetve.

A szakértők véleménye a folytatás kapcsán eltér, vannak akik úgy látják, hogy a magyar gazdaság fundamentumai stabilak, és a változó kamatkörnyezet ellenére sem indokolt komolyabb forintgyengülés. Az inflációra ugyan haz az árfolyam, de mivel a nettó devizaadósságunk elhanyagolható, így a 2008-as válság idején tapasztalt problémák nem fenyegetnek. Ők azt várják, hogy a mostani csak átmeneti állapot lesz, és a nyár végére, szeptemberre ismét 310 forint alatti lesz a kurzus.



A másik markáns vélemény szerint azonban komolyabb problémákkal kell szembenézni Magyarországnak. Ők azon a véleményen vannak, hogy a globálisan elkezdődött kamatemelési ciklus miatt az MNB-nek is hamarosan lépnie kell. Amennyiben ez nem következik be, az további forint gyengülést és állampapír piaci hozamemelkedést hoz. Szerintük a mostani lejmenetben már a monetáris politika hitelességébe vetett félelmek is visszaköszönnek. Olyan elemző is van, aki szerint a magyar gazdaság jelen állapotában valóban stabil, de mivel egy kis nyitott, exportorientált országról van szó, a Trump által kirobbantott kereskedelmi háború komoly érvágással jár majd. Ha pedig emiatt a gazdasági növekedés megtorpan, vagy akár vissza is esik, akkor az ország sérülékenysége is jelentősen megnő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!