3p

A hét első napján legyalulták a moszkvai tőzsdét, kedden folytatódott a rubel és a részvényindex zuhanása.

Finoman szólva sem indult jól a hét a moszkvai tőkepiacon. A korábban bejelentett amerikai szankciók következtében a moszkvai tőzsdeindexek hétfőn 8,34-11,44 százalékponttal estek, ami a legnagyobb zuhanás 2014 márciusa óta, az olajár enyhe növekedése ellenére. A papírok közül a RuszAl 20,33, a Poljusz 18,31, a Mecsela 19,26, a Szberbank rendes részvénye 17,04, elsőbbségi papírja pedig 13,44 százalékpontot gyengült.

Az amerikai büntetőintézkedések miatt több nemzetközi kereskedőház felfüggesztette a RuszAl által gyártott alumínium vásárlását, a cég nem zárja ki a technikai fizetésképtelenséget. A RuszAl a világ legnagyobb alumíniumipari vállalata, amely termékeinek ötödét éppen az amerikai piacon próbálja értékesíteni, idézte a történteket az MTI. Az euró a hétfői nap folyamán 3,8 százalékot erősödött a rubelhez képest, és elérte a 74,08-os átváltási árfolyamot. A dollár 60,15 rubelen áll, ami 3,4 százalékkal magasabb az előző zárás értékénél.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint a kár valódi mértékének felméréséhez és az ellentételezés kidolgozásához időre van szükség, ez pedig kormány feladata. Arkagyij Dvorkovics miniszterelnök-helyettes közölte, hogy a kormány támogatást nyújt majd a gazdasági büntetőintézkedések által sújtott vállalatoknak, ezeket már a szankciók bevezetését megelőzően megvitatta az érintettekkel.

Washington múlt pénteken jelentette be, hogy szankciókkal sújtott orosz oligarchákat, vállalatokat és kormányzati tisztségviselőket a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamatba történt "káros" beavatkozásra, a Krím bekebelezésére és a szíriai szerepvállalásra hivatkozva. Az amerikai pénzügyminisztérium által bejelentett büntetőintézkedések hét oligarchát, tizenkét általuk tulajdonolt vagy ellenőrzött vállalatot, állami fegyverkereskedő cégeket, egy bankot és tizenhét kormányzati tisztségviselőt érintenek. A szankciók részeként befagyasztják az érintettek amerikai joghatóság alá eső vagyonát, és megtiltják az amerikai állampolgároknak, hogy üzletet kössenek velük.

Kedden a helyzet tovább fokozódott, igaz a zuhanás mérsékeltebb volt. A részvénypiac a délelőtt folyamán 5 százalékos mínuszban is állt, igaz ennek nagy részét a nap második felében sikerült ledolgozni. Nem volt ilyen szerencsés a rubel, amely tovább gyengült kedden. Noha a nyitást követően még úgy tűnt talpra áll a rubel, később ismét megjelentek az eladók és nyomás alá helyezték az orosz fizetőeszközt. A délelőtti 62,15-ös árfolyammal szemben délután már 63,40-en jegyezték a fizetőeszközt a dollárral szemben ami ismét közel 5 százalékos zuhanásnak felel meg. Az orosz rubel a beszámolók szerint 2014 óta nem állt ilyen gyenge szinten.

Az orosz vezetés úgy tűnik egyelőre kivárásra játszik, amit jelez a központi bank vezetőjének a nyilatkozata is. Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elnöke az MTI beszámolója szerint jelezte, hogy megítélése szerint jelenleg nem fenyegeti semmi a pénzügyi stabilitást, de ha bármilyen kockázat felmerülne, a központi bank rendelkezésére álló eszköztár elég széles ahhoz, hogy elejét tudja venni az esetleges fenyegetéseknek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!