4p

Nagy harc dúl a TikTok nevű kínai közösségimédia-vállalkozás körül, az amerikai elnök a betiltásával fenyegetőzik. Mások a megoldást az amerikai felvásárlásban látják. Állítólag a tulajdonos hajlik is a megegyezésre, de lehet, hogy nagyon megkéri az árát. Micsoda véletlen, a kérők között ott van a Microsoft is, amelynek nagyon jól jönne egy befutott közösségimédia-app.

Amerikaiak tízmilliói arra ébredtek szombaton, hogy az amerikai elnök, Donald Trump kedvencük, a TikTok betiltásával fenyegetőzik. Bár a részletek még nem világosak, a fenyegetés alighanem komoly, ráadásul az elnök jelezte, hogy gyorsan kíván lépni. Azt is hozzátette, hogy nem támogatja, hogy amerikai társaság vásárolja meg a közösségimédia-alkalmazást.

A TikTok főleg a tinédzserek körében népszerű, és már régen azzal vádolják , hogy az Egyesült Államok számára nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Sok személyes adatot tárol ugyanis, így alkalmas lehet kémkedésre, a kínai érdekek kiszolgálására.

Két kérő már van

Amerikai vevők pedig már vannak, legalább két érdekcsoport jelezte szándékát. Az egyik a Microsoft, ez állítólag egycsapásra megoldaná a biztonsági aggályokat, hiszen itt egy amerikai nagyvállalatról van szó. Ráadásul a Microsoft eddig nem volt nagyon sikeres a közösségi média területén, így ezzel nagyot tudna előrelépni.

TikTok (Pixabay)
TikTok (Pixabay)

Eközben a versenytársait, mint a Facebook, a Google, az Amazon, az Apple az amerikai hatóságok erősen nyomás alá helyezték. A héten kellett vezetőiknek az amerikai Kongresszus egyik bizottsága előtt beszámolni arról, hogyan látják társaságukat, és védekezni a vád ellen, hogy túl nagyok és túl nagy a hatalmuk. A TikTok felvásárlása a Microsoft által főleg a Facebooknak jelentene óriási kihívást.

50 milliárd dollár egy app-ért?

A hét közepén az is felmerült, hogy egy amerikai pénzügyi befektetői csoport vásárolná meg a TikTok-ot, a Sequoia és a General Atlantic páros. Ennek alkalmából azt is megszellőztették, hogy a tő tulajdonos, a ByteDance mintegy 50 milliárd dollárra értékeli. Mások ezt sokallják, mert ez a 2020-as várható bevétel ötvenszerese. Ez még a technológiai cégek között is soknak számít, a Snap nevű rivális például csak a 2020-as bevételi várakozás 15-szörösén forog a tőzsdén. (Ez, vagyis a Snap tőzsdei kapitalizációja, közel 33 milliárd dollár).

Grafikon: A FANG+ index (tíz kiemelt technológiai óriásvállalat indexe), a Nasdaq 100 index (NDX, a száz legnagyobb amerikai tech-vállalat) és az S&P 500 általános részvényindex (SPX). (Tradingview.com)
Grafikon: A FANG+ index (tíz kiemelt technológiai óriásvállalat indexe), a Nasdaq 100 index (NDX, a száz legnagyobb amerikai tech-vállalat) és az S&P 500 általános részvényindex (SPX). (Tradingview.com)

A Reuters úgy tudja, hogy a ByteDance, a TikTok tulajdonosa elébe szeretne menni az amerikai törekvéseknek, és a megállapodás érdekében hajlandó tulajdonrészétől megválni. Bár felmerült az is, hogy az USA részéről a betiltással való fenyegetőzés csak tárgyalási taktika. A korábbi tárgyalások során állítólag a ByteDance már felajánlotta a részesedése eladását, de egy kisebbségi csomagot megtartott volna. Ezt azonban a Fehér Ház visszautasította.

A Microsoft mindent visz?

A meg nem nevezett források szerint a legújabb tárgyalások már arról szólnak, hogy a ByteDance teljesen kivonulna a társaságból. A Microsoft venné át a TikTok többségét és tevékenységét az Egyesült Államokban. Emellett más amerikai befektetőknek még lehetne benne kisebbségi részesedése.

A TikTok amerikai felhasználói bázisát már százmillió személyre becsülik, a szolgáltatás elsősorban rövid videók megosztásáról híres. A Microsoftnak van ugyan már egy közösségimédia-portálja, a főleg munkakeresésre, szakmai kapcsolatok ápolására használt LinkedIn. A szélesebb tömegekhez azonban ez nem jutott el.

Nem ez lenne az első eset

A ByteDance a Musical.ly videóalkalmazást egy egymilliárd dolláros ügylet keretében szerezte meg 2017-ben, majd a következő évben TikTok néven vitte tovább. Nem kérte ki a külső külföldi befektetésekkel foglalkozó amerikai hivatal engedélyét, amely később eljárást indított ennek kapcsán. (Ez a Committee on Foreign Investment in the United States, CFIUS szervezet.)

A Reuters emlékeztet rá, hogy nem ez lenne az első eset, amikor hasonló adatkezelési aggodalmak miatt egy befektetőnek el kell adnia részesedését. Adatkezelési bizonytalanságokra eddig is volt példa. A hatóság főleg akkor lép fel ellene, ha amerikai katonai vagy titkosszolgálati személyzetet, alkalmazottakat is érint a dolog. Az év elején például az azonos egyneműek közötti randevúzást segítő Grindr alkalmazás tulajdonosai jártak hasonlóan. Korában, 2008-ban pedig a CFIUS azt akadályozta meg, hogy kínai befektetők vásárolják fel a MoneyGram International nevezetű társaságot.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!