Első alkalommal Budapest ad otthont a Kína és a kelet-közép-európai országok jegybankelnökeinek részvételével zajló 16+1 csúcstalálkozónak - a találkozót Orbán Viktor miniszterelnök, Yi Gang, a kínai jegybank elnöke és Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke nyitotta meg pénteken.
Matolcsy közelebb hozná egymáshoz a kormányokat és a jegybankokat
Matolcsy György rövid megnyitójában azokról a tanulságokról beszélt, amelyeket leszűrhettünk a legutóbbi válságból. Ezek között szerepelt, hogy bármikor jöhet újabb válság, amire fel kell készülniük a kormányoknak és jegybankoknak, valamint hogy az infláció helyett ma már az államadósság az első számú ellensége a jegybankároknak. Matolcsy arról is beszélt: bár definíció és törvény szerint is fontos a jegybankok függetlensége, a válságkezelésben fontos, hogy a kormányzat és a központi bank között stratégiai együttműködés jöjjön létre.
Orbán: Eurázsiát építjük, ebben a jegybankok is segíthetnének többet
2008-ban vált nyilvánvalóvá, hogy egy új gazdasági világrend felé haladunk - mondta a miniszterelnök. Az egypólusú világrend helyett többpólusú jön, új szereplőkkel és új értékekkel. A globalizáció folytatódni fog, de belső erői megváltoznak: felemelkednek új központok. Köztük első helyen találjuk Kínát; a nyugati elemzések Kína sikerét hajlamosak átmenetinek beállítani, de Orbán szerint Kína állócsillag lesz a következő időszakban, hosszú ideig lesz meghatározó szereplő. Európában is kiemelkedett egy új centrum: Közép-Európa, ehhez csatlakozhat a balkáni térség. Orbán szerint konszenzus van Európában arról, hogy ez a régió lesz a gazdasági növekedés motorja.
Orbán szerint ma már Eurázsia építéséről beszélünk. Kína és Közép-Európa földrajzilag egy egység, két hét alatt vasúton el lehet jutni egyik helyről a másikra – ha pedig a görög kikötőkből megépül a gyorsvasút, ez még rövidebb idő lesz.
Ha viszont Eurázsiát komolyan meg akarjuk építeni, ahhoz infrastrukturális fejlesztésekre van szükség, ehhez pedig tőke kell. A jegybankoknak több szerepet kell vállalniuk abban, hogy javaslatokat adjanak a tőke előteremtéséhez vagy akár szerepet is vállaljanak abban - mondta a miniszterelnök.
Lesz még magyar jüankötvény, lesz még világválság
Fel kell készülnünk arra, hogy a dollár elveszítheti egyeduralmát - figyelmeztett Orbán. A dollár már ma sincs egyedül a placcon, a világ nem csak politikailag, hanem pénzügyileg is diverzifikáltabb lesz, mint volt. A jüannal nekünk is számolni kell, nem véletlen, hogy mi is bocsátottunk ki jüan kötvényeket, és még fogunk is. Ha bocsátunk még ki külföldi kötvényt, Kelet felé fogunk tekinteni – mondta Orbán.
Egy újabb válság nem zárható ki Orbán szerint, sőt: a kezei közé kerülő elemzések 70-30 arányban beszélnek egy újabb válság bekövetkeztéről – nem egy 2008-as méretű, annál kisebb, de jelentős válságról. Ennek kapcsán megemlítette: a jegybankok szerepe is megváltozik az új világrendben – még ha "életveszélyes dolog" is erről egy miniszterelnöknek beszélni. Egyetért Matolcsyval abban, hogy a nemzeti kormányok és jegybankok együttműködése ma elengedhetetlen, együtt tudják kivédeni a válsághelyzeteket.
Odaszúrt a németeknek
A legnagyobb ajándék, amit a kormányok adni tudnak a jegybankoknak, az a politikai stabilitás: nagyobb kilengésektől mentes politikai atmoszférát kell teremteni, hogy a gazdaság is stabilan tudjon működni. Közép-Európának nincs oka panaszra ebben a tekintetben: stabil hely, mentes a nagyobb kilengésektől és diplomáciai botrányoktól. Adott egy fricskát Németországnak: „nem említek olyan országokat”, ahol nagy a bizonytalanság, előrehozott választások fenyegetnek, miközben nálunk 1990 óta még egyszer sem volt erre szükség – mondta Orbán.