3p

A lakótelepek népszerűsége továbbra is szárnyal mind a költözni vágyók, mind a befektetők körében. Az országban található több száz lakótelep között jó néhány olyan is van, ahol több mint duplájára nőttek az átlagos négyzetméterárak csupán három év alatt. Az árnövekedési rangsor végén sem találni sok olyan helyszínt, ahol 40 százalék alatti a drágulás. Az áremelkedés nem áll meg, a lakótelepi lakás továbbra is kiváló befektetés lehet.

Az OTP Lakótelep Értéktérkép adataiból kiderült, hogy aki 3-4 évvel ezelőtt lakótelepi lakást vásárolt, az nagyon jól járt, akár lakhatási, akár befektetési szándékkal vette. Aki például a XI. kerületi Lágymányosi lakótelepen vett magának lakást 2015-ben, négyzetméterenként 300 ezer forint alatti átlagáron, annak ma több mint dupla annyit ér az otthona: a remek elhelyezkedésű területen átlagosan 587 ezer forintba kerül egy négyzetméter és ezzel a legdrágább magyarországi lakótelepnek számít.

Vidéki nagyvárosokban is lehetett igen előnyös vételekhez jutni: a tatabányai Dózsakerti lakótelepen például három évvel ezelőtt az átlagos négyzetméterár épp csak átlépte a 100 ezer forintot, ma már 223 ezer forintot kell fizetni ugyanezért. Ezzel Magyarország legnagyobb arányú árnövekedését produkáló kiterjedtebb lakótelepe lett.

A budapesti és főváros környéki városok mellett a legnagyobb értéknövekedés azokban a vidéki nagyvárosokban tapasztalható, amelyek az elmúlt évek nagyberuházásai és a számos munkalehetőség miatt váltak igen népszerűvé a beköltözők körében. Tatabánya, Debrecen, illetve Kecskemét egyes lakótelepei bőven 80 százalék fölött drágultak az elmúlt három évben. Egerben az ugyanilyen mértékű áremelkedés inkább a korábbi nagyon alacsony ár miatt mehetett végbe.

„Aki korán felismerte a lakótelepek adta remek befektetési lehetőségeket, ma nagyon boldog lehet, hiszen sok esetben az elmúlt három év alatt megduplázódott lakása értéke. Aki a válság mélypontján vett jó helyen lakótelepi lakást, az elmúlt pár évben ennek árából – minimális hitellel vagy csok-kal kiegészítve – akár már egy külvárosi vagy agglomerációs kertes családi házba is költözhetett. Természetesen egyáltalán nem mindegy, melyik lakótelepet szemelik ki az érdeklődők, hiszen van, ahol egyáltalán nem térül meg ilyen gyorsan a befektetés" – mondta Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

A lakótelepi ingatlanárakban továbbra is növekedés várható, bár a drágulás üteme mára lassult. Jelenleg a jól megválasztott lakásvásárlással és kiadással elérhető nettó bérleti hozamok bár csökkennek, a 4-6 százalékos szint még bőven vonzó lehet a potenciális vásárlók számára.

A Knight Frank globális lakáspiaci indexe szerint Budapesten 19 százalékos volt az áremelkedés 2017 és 2018 harmadik negyedéve között, amelyet a Duna House adatai is alátámasztanak.

A Knight Frank listájának legjobb 10 helyezettébe Európából, fővárosunk mellett, Portó (16,6%), Rotterdam (15,7%) és Amszterdam (13,1%) kerültek be. A szomszédos fővárosok közül Zágráb végzett legelőrébb (16. hely), ahol 11,5 százalékos volt az áremelkedés. Zágrábot Bukarest követte, Románia fővárosa azonban csupán az 56. helyen zárt, 5,6 százalékos növekedéssel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!