4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közvélekedéssel ellentétben nem igazán a végtörlesztésnek köszönhetjük az ingatlanpiac tavaly első félévi felfutását, állapították meg most közölt elemzésükben a vezető ingatlanforgalmazó cég elemzői.

A Duna House pénteken nyilvánosságra került elemzése szerint a lakóingatlanok iránti megnövekedett keresletet 2012 első felében sokkal inkább az EU-forrásokból finanszírozott pályázati pénzek fűtötték, mit a végtörlesztési lehetőség. Ezt két alapvető piaci tényezővel indokolja a DH; az árakkal és a tranzakciószámmal.

Az árazási oldalon ugyanis a végtörlesztés nyújtotta jelentős mozgástérnek köszönhetően az áraknak inkább lefele kellett volna elmozdulniuk, hiszen a megszorult devizahitelesek annak érdekében, hogy minél hamarabb megszabaduljanak a terheiktől, könnyebben belementek egy jelentősebb alkuba is, mivel a végtörlesztés 25 százalékos puffert jelentett számukra. (A svájci frankhitelesek például 180 forintos árfolyamon tudta végtörleszteni a 240-es piaci árfolyam helyett). Ezzel szemben az első két negyedévben a Duna House Lakásár Indexe egy-egy százalékos növekedést mutatott, amit később a KSH számai is megerősítettek.

Szintén az EU-s fejlesztési pályázat jelentős piacra gyakorolt hatását mutatja a tranzakciószámok elemzése is. A végtörlesztés téli lezárását követően ugyanis bár valamelyest visszaesett, de megmaradt az adásvételek relatív magas száma. Az EU-s pályázatnak és a végtörlesztés hatásának köszönhetően így a tranzakciószám éves lefutása szembement a "normál időszakok" menetrendjével. Általában a negyedéves tranzakciószámok éven belül emelkedő tendenciát mutatnak, 2012-ben viszont az első negyedév után folyamatosan csökkent az adásvételek száma az ingatlanpiacon és a negyedik negyedévben érte el minimumát.

Az ingatlanpiac (és minden más piac) két legfontosabb tényezőjének alakulása miatt véli úgy a Duna House, hogy a tavalyi tendenciák mozgatórugója kevésbé a magánvásárlók, mint inkább a mikrovállalkozások ingatlanberuházásai voltak. A Kombinált Mikrohitel Program ugyanis 10 százalékos önrész mellett 45 százalékos vissza nem térítendő támogatást biztosított, amelynek a felső határa 10 millió forint volt. (Illetve még mindig annyi, mert a program Budapesten és Pest megyén kívül február 28-ig még elérhető. Ha szeretne a pályázattal kapcsolatban további információkat kapni, kérjük kattintson ide:

A fennmaradó részre a piacinál jóval kedvezőbb kamatozású hitelt nyújtott a kiíró, így a csomag rendkívül vonzóvá vált a mikrovállalkozások körében.

Mivel a programban a vissza nem térítendő támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg a közép-magyarországi régióban (KMOP) 7, vidéken (GOP) pedig 81 milliárd forint volt, ami – feltételezve, hogy nem minden pályázó lakást vásárolt és nem mind 20 millió forint körül – mintegy 8-10 ezer ingatlanvásárlást jelent. Ebből 2012-re nagyságrendileg 6-8 ezer eshetett a Duna House számításai szerint.

Miután a kiíró 2012. év elején a közép-magyarországi régióra jutó forrás közelgő kimerüléséről tájékoztatott, óriási hajrá indult a lakásokért. Ezek a vevők azonban inkább gyorsan, mint óriási alkuk árán vásároltak, hiszen nem voltak annyira árérzékenyek, mint a készpénzes magánvásárlók. Ennek az lett a hatása, hogy a végtörlesztésben érdekelt eladók piaci áron tudtak vevőre találni, sőt – ahogy az árindex is mutatta – akár valamivel fölötte is. Az NFÜ 2012. április elején aztán felfüggesztette a közép-magyarországi pályázatot, amelyet azóta sem nyitott meg újra. A Duna House közvetítési adatai a tavalyi első három hónapban alátámasztják a fővárosi koncentrációt, ugyanis ebben a három hónapban az eladások 50 százaléka jutott Budapestre, a megszokott 40-42 százalék helyett.

Aztán az év utolsó negyedévére vidéken is kifulladt a céges vásárlói hullám, feltehetően aki szeretett volna élni a lehetőséggel, az minél gyorsabban igyekezett lebonyolítani az eljárást, amíg tart a keret. Ezzel mind a tranzakciók száma, mind pedig az árak azonnal eséssel reagáltak. A GOP beadási határidejét kitolták ez év február végéig, így könnyen elképzelhető, hogy az idei első két hónap vidéken még erős lehet, hiszen aki eddig halogatta a beruházást, most kapkodnia kell. Persze az sem kizárt, hogy a pályázat sikerének köszönhetően ismét feltöltik a kereteket, amely a közép-magyarországi régióban mindenképp egy ismételt vásárlási hullámot indítana el.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!