2015-ben az ország egészét tekintve átlagosan 13,8 százalékkal nőtt a lakások értékesítési ára, a nettó bérek esetében azonban mindössze 3 százalékos emelkedés volt megfigyelhető. Ennek hatására érezhetően kevesebb négyzetméternyi lakást vásárolhattunk egyhavi fizetésünkből 2015-ben, mint 2014-ben, állapította meg legfrissebb elemzésében az Otthontérkép.
Az ingatlanos portál szakértői szerint a legnehezebb helyzetben ebből a szempontból a budapesti lakásvásárlók vannak, hiszen havi fizetésükből kevesebb mint 1 négyzetméternyi ingatlanra futja. Az ingatlanárak területi különbségei ugyanis ebben a kimutatásban (is) erősen megmutatkoznak.
Jó példa erre Nógrád megye, ahol csaknem 2 négyzetméterre telik egy havi nettó fizetésből. Ez azonban nem a magas béreknek tudható be, sokkal inkább az ingatlanállomány alacsony árszínvonala okozza.
"A legdrágábban Budapesten cseréltek gazdát az ingatlanok, átlagosan 274 ezer Ft/négyzetméteres áron. Ezt követi Győr-Moson-Sopron és Pest megye. A legalacsonyabb összeget (kevesebb mint 85 ezer forintot) Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megyében kellett fizetni egy négyzetméter otthonért" – mondta el Fodor Szabolcs az Otthontérkép elemzője.
A fővárosi kerületeket vizsgálva a legdrágább kerületnek az V. és a II. kerület bizonyul, ahol több mint 400 ezer forintos négyzetméterárak szerepelnek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hivatalos adataiban. Ugyanitt a legolcsóbb városrészek a XXIII. és a XXI. kerület, ahol valamivel több mint 170 ezer forint/négyzetméteres árral lehetett kalkulálni 2015-ben.
Az Otthontérkép elemzői szerint a tavalyi évben megmutatkozó 10-20 százalékos árnövekedés ellenére sem igazán beszélhetünk ’elszállt’ árakról az ingatlanpiacon, főleg akkor nem, ha a hazai lakásárak színvonalát összehasonlítjuk a szomszédos országokéval. A hazai lakásárak nem hogy a cseh vagy a szlovén (ahol közel dupla az átlagos négyzetméterár), de még a szlovák és a horvát árakkal sem versenyeznek, a mi árszintünk jelenleg a román piaccal egyezik meg.
A helyzet azonban kettős, hiszen míg a felkapottabb városokban, környékeken és lakástípusoknál valóban érdemi áremelkedés tapasztalható, addig a kisvárosokban és a vidéki települések egy jelentős részén továbbra sem látható az érdemi élénkülés. Akár az árakat, akár az értékesíthetőséget vizsgáljuk, az itt található ingatlanok és tulajdonosaik számára még a 2015-ös év sem jelentett igazi fordulatot.
mfor.hu