„A csökkenő megrendelések és az annak következtében kihasználatlan kapacitások miatt az elmúlt időszakban nem jellemzőek az új beruházások. Ennek megfelelően csekély a beruházási hitelek kereslete is. A kisvállalkozások jelenleg elsősorban a folyamatos likviditást biztosító hiteleket keresik.” – értékelte az aktuális hitelpiaci helyzetet Erdei Zsuzsa, a Budapest Bank mikro-üzletágának vezetője.
Hozzátette: a mikro- és kisvállalkozások finanszírozási igényeire elsősorban az egyszerűbb konstrukciók nyújtanak megoldást. Rendkívül népszerűek például a havi fix törlesztőrészletű termékek a körükben, mert fontos e cégek számára, hogy pontosan tudjanak kalkulálni azzal az összeggel, amelyet havonta a hiteltörlesztésre fordítanak. Az optimális finanszírozási konstrukció kiválasztásához minden vállalkozásnak alaposan végig kell gondolnia a hitelcélt, a szükséges hitelösszeget és a vállalkozás lehetőségeit is.
A vállalkozás folyamatos likviditását, a kiadások és a bevételek beérkezése közötti időszak áthidalását szolgáló hitelek közül egyértelműen az állami kamat- és garanciadíj-támogatás révén kedvező kamatozást biztosító Széchenyi Kártya a legnépszerűbb.
„A Széchenyi Kártya kétfajta hitelkonstrukciója, a folyószámlahitel, illetve forgóeszközhitel közül egyértelműen az előbbire van jelentős kereslet a vállalkozások körében”– mondta el a hiteltermékkel kapcsolatban Erdei Zsuzsa.
A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel a cég működése során felmerülő forrásigényre: vásárlásra, átutalásra, készpénzfelvételre használható fel. A Széchenyi Kártya Forgóeszközhitel abban segíthet, hogy a vállalkozások forrást találjanak a stabil működéshez szükséges forgóeszközök beszerzésére. A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a két konstrukció eltérő kondíciói miatt a készletbeszerzésre, forgóeszköz finanszírozásra mindenképp a Széchenyi Kártya Forgóeszközhitelt javasolt a cégeknek választania.
Ha egy vállalkozásnak csak kisebb összegre van szüksége, akkor érdemes megfontolni a hagyományos mikrohitel igénylését is, amely mögött nincs garancia, és ezért igénylése is egyszerűbb, mint a Széchenyi Kártya folyószámlahitelé. Azok a kezdő vállalkozások, amelyek még nem rendelkeznek a Széchenyi Kártya igényléséhez szükséges lezárt üzleti évvel, ingatlanfedezet mellett tudnak forráshoz jutni.
Termelő-berendezések, gépek, haszongépjárművek beszerzésére a lízingfinanszírozás lehet kedvező megoldás, mivel az eszköz használatba vételéhez elég a teljes vételár mindössze 10-30 százalékával rendelkezni, és általában nem igényel egyéb fedezetet a lízingelt eszközön kívül.
A beruházásokat - tekintettel azok forrásigényére és megtérülési idejére - semmiképp sem ajánlott folyószámla típusú hitelekből finanszírozni - hívta fel a figyelmet a banki szakértő. A hosszabb távon megtérülő célok finanszírozására inkább az e célt szolgáló beruházási hitelek, illetve a hosszabb futamidejű kötetlen felhasználású hitelek lehetnek alkalmasak.
"Ha valaki bizonytalan lenne, hogy céljaihoz, lehetőségeihez melyik hitelek igazodnak legjobban, bankfiókjainkban készségesen állunk rendelkezésére és segítünk neki a legmegfelelőbb termék kiválasztásában" –tette hozzá Erdei Zsuzsa.
mfor.hu