3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Oltások tekintetében még mindig az influenzánál lehet jobban előre tervezni. 

„Fontos, hogy ezerszer jobb helyzetben vagyunk a koronavírus első két évéhez képest. Közel sem tud akkora nyomást gyakorolni a kórházakra. Azt még nem jelenthetjük ki, hogy belesimult volna a többi szezonális vírus közé, részben még mindig kiszámíthatatlan, mikor, hol, mennyire fog terjedni, milyen variánsai dominálnak majd, stb. Ez a rész még káoszos, ahogy azt Kína esete mutatja, ahol a nagyon szigorú lezárás után végül most elengedték a vírust, és az láthatóan súlyos járványba torkollt" - mondta az Egy.hu-nak a pécsi virológus.

Kemensi Gábor virológus szerint keveset beszéltünk a harmadik oltás fontosságáról. Fotó: Friderikusz Podcast
Kemensi Gábor virológus szerint keveset beszéltünk a harmadik oltás fontosságáról. Fotó: Friderikusz Podcast

Kemensi szerint az influenza esetében sokkal jobban tudunk tervezni az oltásokkal egy szezonra előzetesen, kiindulva a várható mutációkból, amelyek a Föld másik felén éppen terjednek, a koronavírus esetében azonban egyelőre utólag alakul ki, milyen mutáció ellen érdemes újabb oltást fejleszteni.

Az influenzához képest a koronavírus még mindig veszélyesebb több szempontból is, például sokkal több embert ér el, tehát ha a halálozási aránya nem is nagyobb, az elhunytak száma mégis magasabb a több fertőzött okán.

„Sokan aggódnak a kínai helyzet miatt, de Európára nézve az valószínűleg nem jelent kockázatot az ECDC szerint sem. Azokkal a variánsokkal, amelyekkel ott küzdenek, mi már bőven találkoztunk, és egy teljesen más védettségi állapotú társadalomról beszélünk. Ezenfelül nem jönnek tömegével ide kínai turisták, de ha mégis, szűréssel és karanténnal hatékonyan védekezhetünk" - magyarázza a virológus, aki szerint látszik az eddigi tudományos eredményekből, hogy az omikron ellen az mRNS vakcina ad jobb emlékeztető hatást a többi oltóanyaghoz képest. 

Egy tanulmány szerint két dózis a delta variáns (4. hullám) időszakában 73 százalékkal, a három dózis 95 százalékkal csökkentette a koronavírus-halálozás kockázatát (ez minden, Magyarországon korábban felvehető vakcina összesített eredménye, tehát az egyes típusok eltérően teljesítettek).

Az omikron variáns (5. hullám) idején a két oltás 40, a három oltás 82, míg a négy oltás 98 százalékkal csökkentette a halálozás kockázatát.

Tehát a különbség a két és a három oltás hatásossága között tetemes. Kemenesi Gábor szerint a harmadik oltás aránya még mindig rendkívül alacsony, erről többet kellene beszélni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!