7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a világ több pontján ismét felfutóban vannak a Covid-fertőzések, a Johnson&Johnson felbontja a gyártási szerződéseit, a korábban partnernek gondolt Merckkel pedig bírósági perben áll. Pedig az egyadagos Janssen-nek nagyobb karriert jósoltak.

Hiába kapta meg a tengerentúlon a Pfizer és a Moderna után harmadikként az engedélyt a J&J vakcinája, a Janssen, társaival szemben valahogy mégsem vált igazán kedveltté. Pedig a legnagyobb koronavírus-járvány idején a Johnson&Johnson is szélsebesen ráállt a Covid-19 vakcina gyors kifejlesztésére és gyártására, most azonban ott tart, hogy miután szembesült a durván csökkenő kereslettel, az oltásokkal kapcsolatos erőfeszítéseit jócskán visszafogta.

A Janssen oltóanyaga igen népszerű volt a szegényebb országokban, mivel csak egy adagot kellett beadni és könnyebb volt szállítani. De nem hivatalos hírek szerint a cég hollandiai üzemében már tavaly leálltak a Janssen gyártásával. Magyarországra egyébként 4,3 millió adag Janssen-vakcina érkezett a CDC adatai szerint eddig (összehasonlításul: a Pfizerből 13,1 millió darab).

Nem úgy alakult az elmúlt évük, ahogy eltervezték. Fotó: Depositphotos
Nem úgy alakult az elmúlt évük, ahogy eltervezték. Fotó: Depositphotos

Volt olyan ország, ahol fel is függesztették a Janssen beadását, mivel haláleseteket hoztak vele összefüggésbe. Magyarországon Csollány Szilveszterrel kapcsolatban merült fel a Janssen hatástalansága, bár szakértők szerint azt túl későn adatta be magának az egykori olimpikon tornász.

Most pedig arról szólnak a hírek, hogy a New Brunswick államban található gyógyszergyártó az elmúlt hónapokban sorra mondta fel a gyártási megállapodásait olyan cégekkel, amelyekkel a járvány idején együttműködtek, mint például a Sanofi vagy a Catalent. A rivális gyógyszergyártóval, a Merck & Co.-val a Covid alatt kötött egyezség sem lett gyümölcsöző, sőt, most jelenleg perben állnak velük.  

"Próbálták a globális kereslet kielégítése érdekében az együttműködést, de ezek a tervek összeomlottak" - mondta Prashant Yadav, az ellátási lánc szakértője és a Globális Fejlesztési Központ vezető munkatársa a The Wall Street Journal-nak.

A J&J a problémák ellenére azt közölte, hogy szükség esetén ismét elérhetővé teszi a Covid-19 vakcináját, mert több száz millió adag áll rendelkezésre, de arról nem nyilatkozott, hogy folytatja-e a gyártását. 

Egyre több a zűr a cég körül

Az amerikai szabályozó hatóságok 2021 februárjában nagy reményekkel engedélyezték a Janssen oltóanyagot. Mivel egyadagos oltás, kevesebb hideglánc-tárolási követelménynek kellett megfelelnie, mint a többi vakcinának. A kezdeti kínálatuk kicsi volt, ezért mindent elkövettek az gyártás növelésére, s legalább kilenc cég vállalta, hogy segít a J&J's shot gyártásában. 

A Janssent azonban nem alkalmazták olyan széles körben, mint a Pfizer, vagy a Moderna vakcináját. Több gyártási probléma is adódott és a ritka, de súlyos véralvadási állapotról szóló kockázatok nem kevés embert tántorítottak el tőle.

Amerikában az eredeti (mert azóta létezik a booster, emlékeztető vakcina is), Pfizerből nagyjából 400 millió adagot adtak be, közel 250 millió adagot az eredeti Modernából, szemben a körülbelül 19 millió Janssen-adaggal.

A J&J vakcinakínálatának növelése érdekében a Biden-adminisztráció 2021 márciusában bejelentette, hogy a Merck segíteni fog a J&J pandémiás oltóanyagainak előállításában, amit „történelmi gyártási együttműködésnek” minősítettek. A Merck, amelynek a saját Covid-19 oltóanyagának kifejlesztésére tett erőfeszítései sikertelenek voltak, beleegyezett abba, hogy két amerikai gyártóüzemét vakcinagyártásra állítsa át, amit a kormány több mint 100 millió dollárral meg is segített. 

A partnerség keretében a Mercknek segítenie kellett a J&J-t a vakcina előállításának két fázisában. A Merck egy Durham állambeli létesítményben gyártotta volna az úgynevezett gyógyszeralapanyagot, és végezte vola a gyártás korai és összetett szakaszait. A Pennsylvaniában található, West Point-i üzemében pedig befejezte volna a vakcina előállításának utolsó szakaszát, egy rövidebb folyamatot, amelyet „feltöltés és befejezés” néven ismerünk. A Merck 2021 végén meg is kezdte pennsylvaniai üzemben az első vakcinák bevezetését, de a cég nem kívánt nyilatkozni arról, hogy valóban folytatták-e a termelést. Az ügyben jártas szakemberek szerint a korszerűsítés ellenére Durhamben sem indult el semmi.  

„A Merck termelése azért tolódott, mert az oltóanyag- és a gyártási összetevők a tervezettnél később érkeztek meg, valamint az üzemben technikai problémák adódtak” – mondta egy munkatárs. Az alkatrészek részben azért késtek, mert az Egyesült Államok kormánya a védelmi gyártásról szóló törvény értelmében nem adott elsőbbséget a J&J-megrendeléseknek, így késleltetve a nehezen beszerezhető anyagok érkezését. A Merck és a J&J 2021 októberéig várta Durham-ben a kereskedelmi gyártás indulását, de ez nem történt meg.

Per lett a vége

2022 októberében a J&J bírósági keresetet nyújtott be a Merck ellen a cégek vakcinapartnerségével kapcsolatban, amire a Merck viszontválaszt terjesztett elő. A cégek azóta sem hozták nyilvánosságra a vita természeti jellegét, talán mert sok vállalati szerződés előírja a nézeteltérések békés eldöntését, hogy elkerüljék a költséges és nyilvános peres eljárást. 

A J&J képviselői nem kívántak kommentálni a bírósági eljárást, de a Merck állítólag alig várja, hogy a bírói testület elé terjeszthesse az álláspontját – mondta a cég szóvivője. A Merck elleni kereset lényege, hogy a J&J felmondta a szerződéseket más cégekkel. A Sanofi szóvivője megerősítette, hogy a cég megszüntette a Covid-19 vakcinagyártási megállapodását a francia Sanofi gyógyszergyárral a kereslet csökkenése miatt. 

Egy másik cég, a Catalent 2022 novemberében közölte, hogy beleegyezik a J&J kérésére a vakcinás üvegcsék feltöltésére és befejezésére vonatkozó szerződések korai felmondásába, amire októberben 54 millió dollár kárpótlást kaptak a cégtől.  

A J&J körüli káoszt erősíti a tavaly júniusi közlésük, miszerint az Emergent BioSolutions-sal kötött vakcinaszállítási szerződéseket is felmondják, így most a cégek a megállapodás megszegésével vádolják egymást. A J&J nem ért egyet azzal kapcsolatban, hogy mekkora összeggel tartoznak az Emergentnek. (Az Emergent baltimore-i üzemének szennyeződési problémái miatt 2021 elején több tízmillió adag J&J-vakcinát kellett megsemmisíteni, bár később a hatóságok további tételeket engedélyeztek.)

Tovább bonyolítja a cég körül kialakult helyzetet egy másik szál, miszerint a dél-afrikai Aspen Pharmacare Holdings szerződése szerint 225 millió adagot gyártott a Janssenből. A vállalat 2021 novemberében kapott engedélyt a J&J-től az Aspenovax márkanév alatti vakcina gyártására, de az Aspen egyelőre nem kapott megrendeléseket, ami a csökkenő keresletnek köszönhető, valamint annak, hogy az Afrikának és az alacsony jövedelmű országoknak vakcinákat vásároló, nem kormányzati szervezetek időközben más oltásokat szereztek be.

A J&J azt is közölte, hogy gyártási megállapodást kötött az indiai Biological E. Limiteddel, a német IDT Biologika GmbH-val és a spanyol Laboratorio Reig Jofre SA-val, de ezek a cégek nem akarnak nyilatkozni. 

Prashant Yadav szerint ezek után a J&J most az energiáit más termékek felé irányíthatja, mert hátrányt jelent számukra az új törzsek megcélzásához szükséges bivalens vagy átdolgozott vakcina hiánya. A J&J eredetileg 3-3,5 milliárd dollárt várt 2022-ben a Covid-19 vakcina eladásaiból, de már tavaly áprilisban lemondott ezekről a tervekről. A vállalat 2022 első kilenc hónapjában nagyjából 1,5 milliárd dolláros globális vakcinaeladásról számolt be, az egy évvel korábbi 766 millió dollárral szemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!