A tavalyi rekordjó adatok után az idei első félévi számok nyolcéves mélypontra rántják a csecsemőhalálozást. Június végéig nyolccal több csecsemő halt meg Budapesten, mint a tavalyi év első hat hónapjában, és már az év első felében csaknem elértük a tavalyi egész éves számot. Hajdú-Biharban is megduplázódott az idei első félévi adat a tavalyihoz képest, ott az első félévben többen haltak meg, mint 2023-ban összesen. Az országos adat annak ellenére ilyen gyászos, hogy a Dunántúl nagy részén továbbra is javulnak a számok - hívja fel a figyelmet a megdöbbentő tendenciára a válaszonline.hu.
Az elvesztett csecsemők száma országosan 37 százalékkal nőtt, a csecsemőhalálozási mutató pedig a tavalyi 3,1 ezrelékről az első félévben 4,0 ezrelékre romlott.
Az arányszámot ezer élveszületettre számolják, és mivel idén sokkal kevesebben születtek, mint tavaly, a kevesebből veszítettünk el több kisbabát, ezért is zuhanásszerűek az adatok.
A lap szerint az ezredfordulón még minden 77. kisbaba meghalt egy évnél fiatalabb korában, 2023-ben 323 közül veszítettünk el egyet. A számok mögött legtöbbször egy inkubátorban levő koraszülöttet kell látni, sokszor olyan aprócskát, aki mellett még egy normál újszülött is valóságos óriásként hat.
A csecsemőhalálozás számai között ott vannak a balesetek és a gyilkosságok áldozatai is. A szeptemberi adatsorba bekerül majd az a békési kislány, aki belehalt abba, hogy édesapja öthónaposan földhöz vágta, mert túl hangosan sírt, miközben az édesanyja ikerfivérével kórházban volt. A csecsemőhalandóság tehát nem pusztán egészségügyi mutató, olyan fontos társadalmi mérőszám, amelyben az adott ország lakosságának iskolázottságának, egészségkultúrájának, az otthonok komfortosságának és még ezer dolognak szerepe van.
2015 és 2019 között Magyarország 0,4 százalékpontot javult, amivel a nyolcadik legnagyobb ugrást tudta hozni Európában. 2023-ban hazánk megelőzte Németországot, és egyetlen tízezrelékkel maradt le Ausztria mögött. 2019-ben azonban kezdett megváltozni valami, a 2023-as 3,1 ezrelékről, 4,0-re, csaknem negyedével romlott a mutató. Messze a 2019-es szint alá.
A válaszonline.hu szeptemberben fordult kérdésekkel a Belügyminisztérium sajtóosztályához, majd a tárca azonnal vizsgálatot rendelt el, de az eredmény azóta sem derült ki.