Mekkora lökést adott a covid az mRNS vakcinák kutatásának, fejlesztésének? – kérdezte a Hvg.hu Pardi Norbertet, a Pennsylvaniai Egyetem mikrobiológiai tanszékének professzorát. A tudós korábban azt mondta, hogy a pandémia 10-15 évnyi kutatási időt spórolhat a kutatóknak, mert megdobja a kutatásra és fejlesztésre rendelkezésre álló pénzt.
Természetesen ízléstelen dolog lenne úgy fogalmazni, hogy nekünk jól jött a járvány, hiszen rengeteg ember halt meg közvetett vagy közvetlen módon a covid miatt. Az viszont tény, hogy az mRNS technológia bizonyította a hasznosságát, és óriási források áramlanak az ilyen irányú fejlesztésekbe – felelte a kutató. Elmondása szerint ő is könnyebben szerez pályázatokon kutatási pénzt, mert a technológia bizonyította, hogy működik emberben is. A gyógyszercégeknek masszív bevételük lett az mRNS-vakcinákból. Ennek jelentős részét visszaforgatják a kutatásokba, így nem évi 5-6, hanem 40-50-100 klinikai vizsgálat folyik mRNS-alapú készítményekkel.
Ezek nem lennének, ha a sikeres covidvakcina fejlesztése nem történik meg. A kutatók abban reménykednek, hogy lesznek olyan új vakcinák vagy egyéb gyógyszerek, amelyeket ennek a sikernek a következtében fejlesztenek ki. Pardi Norbert jelenleg a saját laboratóriumát vezeti Philadelphiában, ahol vakcinák fejlesztésével foglalkoznak. Részben olyan fertőző betegségek ellen keresnek megoldásokat, mint az influenza, de vannak eredményeik az mRNS-alapú rákvakcinák területén is.