7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közérdekű adatigénylés kellett ahhoz, hogy kiderüljön mennyit fizetett a kormány a koronavírus-vakcinákért, és mennyiért adott el azokból. Az adatot szolgáltató Nemzeti Népegészégügyi Központ (NNK) helyett pedig mi összesítettük, hogy milyen értékben adományozott el a magyar kabinet a drágán beszerzett vakcinákból.

Nemrég még kiemelt figyelem övezte, hogy milyen vakcinát honnan és mennyiért szerez be a kormány a koronavírus-járvány elleni küzdelem és a minél nagyobb mértékű átoltottság elérése érdekében. Ezzel szemben ma már arról szólnak a hírek, hogy a kínai vakcinák beszerzésében rejtélyes módon közbeiktatott társaság lassan nyom nélkül eltűnik, miután milliárdos nagyságrendű osztalékhoz juttatta a tulajdonosait.

Ám, míg egyes körök a Sinopharm-beszerzésnek köszönhetően meggazdagodhattak, a magyar államról (így közvetve rólunk, adófizetőkről - a szerk.) ez már kevésbé mondható el. Sőt. Bődületes pénzeket emésztett fel az összes vakcina beszerzése, tárolása és az is egy szemmel igen jól látható összeg, amekkora értékben a magyar kormány elajándékozott ezekből. Ez azonban nem egy nyilvánosan elérhető adatsorból derült ki, hanem egy hosszúra nyúlt, "maszatolós" közérdekű adatigénylésnek köszönhetően, ami már önmagában is gyalázatos Ujhelyi István európai parlamenti képviselő, az Esély Közösség alapítója szerint.

"Önmagában gyalázatos, hogy kitartó közérdekű adatigénylések kellenek ahhoz, a kormányzat és intézményei megfelelően - vagy legalább részben megfelelően - tájékoztassák a nyilvánosságot a közpénzek felhasználásáról és a kormányzati döntések hátteréről" - nyilatkozta Ujhelyi István az Mfor-nak.

A vakcinabeszerzések körül is akadnak furcsaságok. Fotó: Depositphotos
A vakcinabeszerzések körül is akadnak furcsaságok. Fotó: Depositphotos

De térjünk rá az NNK által küldött adatokra!

A közérdekú adatigénylésre adott válaszba spékelt táblázat szerint 10,9 millió ampulla Covid-vakcinát vásárolt a kormány. A legtöbbet, e kontingens csaknem felét, 5,2 milliót a kínai Sinopharmból, 2,07 milliót a Pfizerből, 1,89 milliót pedig az orosz Szputyikból.

Az NNK közlése szerint a közel 11 millió ampulla oltóanyagért 159,2 milliárd forintot fizetett a magyar állam.

Azt már a Gulyás Gergely által közzétett szerződésekből tudhatjuk, hogy ebből közel 55 milliárd forint az, amit a Sinopharm-vakcinákért szurkolt le a kabinet. A tranzakció legfőképp azért volt különösen érdekes, mert - mint említettük - egyedi megoldásként itt beiktatott a kormány egy közvetítőcéget, a Danubia Pharma Kft.-t, mely tulajdonosi hátterében a lélegeztetőgép-bizniszben is szereplő figurákig és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter köréig vezettek a szálak. Az is beszédes, hogy ha a kormány közvetlenül Kínától vette volna meg ezeket a vakcinákat, akkor feleannyiba került volna a beszerzés. Hiszen, míg az Orbán-kabinet 31,5 eurós darabáron jutott hozzá a vakcinákhoz, addig Szenegál 19 dolláros egységáron. Ez közel kétszeres különbség, mivel akkori árfolyamon átszámítva 10 950 forint áll szemben a szenegáli 5770 forintos egységárral - erre még Hadházy Ákos hívta fel a figyelmet 2021 tavaszán. (A Szputnyik beszerzése nagyjából 6 milliárd forintot tett ki.)

Visszatérve az NNK által közölt adatokhoz, a beszerzett vakcinákkal négy dolog történhetett: felhasználás, elajándékozás, értékesítés, illetve selejtezés. Az NNK közlése szerint 2023. május 23-ig összesen valamivel több mint 16,7 millió dózist adtak be. (Azért több a dózis, mint a beszerzett ampulla, mert több esetben is egy ampulla több dózist tartalmaz - az AstraZeneca egy ampullája például nyolcí-tízet, a Pfizeré pedig ötöt.) A legtöbbbet a Pfizerből (9,5 millió), a Sinopharmból (2,3 millió) és az AstraZenecából (1,2 millió).

Ha pedig már szóba került az AstraZeneca. Ebből el is adott a kormány, miközben az ajándékozásokban is aktív volt. Az NNK közlése szerint

AstraZenecából 400 ezer adagot értékesített Magyarország Thaiföldnek, 200 ezret Portugáliának, 200 ezret pedig Vietnámnak, összesen 1,78 millió euró értékben. Ez a jelenlegi árfolyamon átszámítva csupán 658,6 millió forintot jelent. Vagyis a teljes beszerzési költség csupán 0,4 százaléka jött vissza az államkasszába.

Nagyságrendekkel magasabb értéket képviselnek az elajándékozott vakcinák. Igaz, ezt nem a népegészségügyi központ valaszából lehet tudni, miután az NKK az összegek feltüntetése helyett az ajándékozásokról szóló kormányhatározatok felsorolásával tudta le a kötelezettséget, arra hivatkozva, hogy azok

"tartalmazzák a vakcina típusát, mennyiségét és az átvevő országot".

Mi azonban megtettük, amit az NNK nem: tételesen összesítettük a mennyiségeket, amely során megkérdőjeleződött a központ által kiadott lista pontossága. Belefutottunk ugyanis olyan tételbe is - nevezetesen a Gambiának elajándékozott 105 600 adagnyi Sinopharmba -, mely nem szerepel a felsorolásban.

Összesítésünk szerint közel 6,5 millió adagnyi vakcinát ajándékozott el a kormány, mely értéke jelenlegi árfolyamon több mint 22,2 milliárd forint. Vagyis a teljes beszerzési költség 14 százalékát szórta szét a kormány teljesen ingyen.

  • A legtöbbet a legolcsóbb (1,78 eurós egységárú) AstraZenecából ajándékozta el a kormány, valamivel több mint 4 millió adagot, ezek összértéke 2,6 milliárd forint.
  • Pfizerből 1,4 millió adagot ajándékoztak el, 8,08 milliárd forint összértékben.
  • Sinopharmból 928 ezer adagot kaptak ingyen más országok, ezek összértéke azonban a legmagasabb, lévén a legdrágábban beszerzett vakcina: 10,8 milliárd forint.
  • Modernából is jutott ajándékozásra, 100 ezer adagnyit kapott Thaiföld, 703 millió forintos összértékben.

Mindezek eredményeként ma már a vásárolt 10,9 millió ampullából 898 420 maradt raktáron, ennek zöme (756,5 ezer) Janssen típusú vakcina, a legnépszerűbb Pfizerből pedig 121 290 adag áll rendelkezésre. Ezen kívül Comirnaty, illetve Omikron Pfizer vakcina érhető el. A nem túl elismerően véleményezett kínai Sinopharmból, valamint az orosz Szputnyikból már egyetlen ampulla sem áll rendelkezésre.

2023. április 30-ig összesen 2,281 milliárd forintot emésztett fel a vakcinák tárolása a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint.

Összefoglalva tehát, a magyar kormány már eddig is gyakran vitatott és kritizált vakcinabeszerzése újabb problémás információkkal gyarapodott. Jól látható az adatok alapján, hogy a hazai lakosság átoltottsága és a népegészségügyi szempontok mellett indokolatlan pluszköltségeket és kárba veszett adóforintok is a történet részét képezik.

1,8 milliárd forint landolt a kukában is
Arról nem állnak rendelkezésre teljeskörű adatok, hogy mennyi vakcinát kellett leselejtezni azok szavatosságának lejárta miatt. Annyi azonban tudható, hogy az Átlátszó korábbi számításai szerint 2022 januárjáig 400 ezer adag vakcina került a kukába, melyek értéke 4,9 millió euró, jelenlegi árfolyamon átszámítva 1,8 milliárd forint.

Ujhelyi szerint:

"a kormány azt állította, hogy egyetlen forint közpénz sem veszett kárba, hiszen a feleslegessé váló eszközöket és vakcinákat jó pénzért értékesítik majd más országoknak, erre kiderül, ennek nem hogy a fele, de a töredéke sem igaz".

Az európai parlamenti képviselő hozzátette: "a koronavírus-járvány idején megvalósult állami beszerzések körülményei a mai napig tisztázatlanok és bűzös korrupció gyanúja lengi őket körbe: elég csak a drága lélegeztetőgép-beszerzés dokumentációjának sietős ledarálására, vagy arra az egykori Fidesz-politikushoz köthető, frissen alapított cégre utalni, amely sokmilliárdos megrendelést kapott Covid-tesztekre, majd a cég a vélhetően erősen túlárazott projekt végén egy borsodi zsákfaluba bejelentett tinédzser nevére került".

"Nyilvánvaló és mérhetetlenül undorító, hogy a Fidesz-kormányhoz kötödő üzleti kör a sok tízezer magyar ember halálát okozó Covid-járványon is nyerészkedett" - mondta Ujhelyi István utalva a beszerzésben résztvevő cégek tulajdonosi hátterére utalva.

(Székely Sarolta szerzői oldala itt érhető el.) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!