Eseménydús az október a kínai vakcinák beszerzésében érintett cégeknél, a magyar állammal közvetlenül szerződő Danubia Pharma Kft.-nél és tulajdonosánál, a Syntonite Med Zrt.-nél. Október 6-án a Syntonite Mednél közgyűlés volt, ahol napirendi pont volt a társasági szerződés tulajdonosváltás miatti módosítása. Mint elsőként beszámoltunk róla, a korábbi részvényesek, Tuza Máté és Gergely Mátyás kiszálltak, helyüket pedig 50-50 százalékos részesedéssel
- a Fidenza Magántőkealap
- és a Grado Magántőkealap foglalta el.
Mindkét magántőkealapot a Capstone Befektetési Alapkezelő Zrt. képviseli, melynek tulajdonosa Földvári Gábor és fia. Földvári Gábor üzletember, vállalkozó, számos cégben érdekelt, többek között a Reál Hungary Zrt. igazgatóságának is tagja. Neve leginkább a letelepedésikötvény-bizniszből lehet ismert, ő az egyik ciprusi illetőségű közvetítő cégnek, az Innozone Holdings Ltd.-nek a képviselője. Tőzsdei körökben is ismert magánbefektető, korábban az Exbus vezetésében és a Bookline meghatározó tulajdonosai között is megfordult.
A legfrissebb információk szerint azonban nem csak a tulajdonosváltás volt az egyetlen napirendi pont ezen a közgyűlésen. A cégközlönyben megjelent hirdetmény szerint a magyar állammal közvetlenül szerződő Danubia Pharma Kft. beolvad a Syntonite Med Zrt.-be. A változás egyébként az egy héttel későbbi, október 13-ai közgyűlésen is téma volt, azt írják ugyanis:
"a Syntonite Med Zrt. részvényesei 2021. október 6-ai első és 2021. október 13-ai második közgyűlési határozatukkal elhatározták a (...) beolvadás útján történő egyesülést."
A Danubia Pharma tehát mint önálló gazdasági társaság megszűnik létezni, jogutód cége pedig a Syntonite Med Zrt. lesz. A jogutód társaság létesítő okiratát október 13-án már alá is írták.
Jól fialt a vakcinabiznisz
Amikor két társaság egyesül (vagy akkor is, ha szétválik) a cégközlönyben megjelenő hirdetmény vagyonmérleg-tervezetet is tartalmaz, nincs ez most sem másként. Ez két dolog miatt is érdekes:
- egyrészt a Syntonite Med a mai napig nem adta le a 2020. évi beszámolóját, így semmilyen információnk nincs arról, megalakulása első évében milyen teljesítményt produkált, ha volt egyáltalán neki
- másrészt a vagyonmérleg-tervezet 2021. augusztus 31-ai dátummal készült el, vagyis némi információt kaphatunk arról, hogy a vakcinabizniszben közvetlenül szerepet vállaló Danubia Pharmának hogyan alakult a 2021-es éve a megadott dátummal bezáróan.
Nos, először nézzük azt, amiről semmi információnk, a Syntonite Med Zrt.-t. A vagyonmérleg-tervezet szerint 2021. augusztus 31-ai záródátummal gyakorlatilag alig volt valamije. Mérlegoldalon 3,1 millió forintnyi befektetett pénzügyi eszköz szerepel, melyből 3 millió forint a Danubia Pharma jegyzett tőkéje. Emellett van 4,1 millió forintnyi forgóeszköze, melyből 3,8 millió forint bankbetétben lévő pénzeszköz.
A mérleg forrásoldalán szembetűnő, hogy a működés első pár hónapja csúnyán mínuszos volt - ami egyébként nem meglepetés egy új társaság esetén. A zrt. saját tőkéje ugyanis -20 millió forint úgy, hogy a jegyzett tőke 5 millió forint. A negatív saját tőke elképzelhető, hogy szerepet játszott a Danubia Pharma beolvasztásában, hiszen a jogszabályok értelmében a saját tőke nem lehet negatív tartományban, amennyiben ez mégis előfordul, a tulajdonosoknak valamilyen formában rendeznie kell a helyzetet. Ez az esetek nagy részében azt jelenti, hogy pénzt kell betolni a társaságba. Tekintve a Danubia Pharma augusztus végi vagyoni helyzetét, nem kérdés, hogy nagy anyagi segítséget jelent a Syntonite Mednek és egyben a tulajdonosoknak is az egyesülés.
Az viszont kiderül, hogy az eredménytartalék soron 25 millió forintos mínusz szerepel, ebből arra lehet következtetni, hogy végeredményben a zrt. tavaly ilyen nagyságú veszteséggel zárta 2020-at. Emellett nyilvántartanak még 27,3 millió forintnyi kötelezettséget is, melynek zöme, 26,7 millió forint rövid lejáratú kölcsön.
A most beolvadó társaság, a Danubia Pharma számai viszont ennél egy fokkal érdekesebbek, főleg abban az esetben, ha azokat összevetjük a 2020. december 31-ei állapottal. Mint az az alábbi táblázatban is jól látható, szembetűnő a pénzeszközök állományának a megugrása. Nyolc hónap leforgása alatt a közel 1,4 milliárd forint több mint a hatszorosára emelkedett, 8 milliárdra. Kiegészítő melléklet hiányában csak erős feltételezés, hogy ebben nagyon nagy szerepe van a vakcinabizniszből befolyt bevételeknek.
A másik élesen szembetűnő változás a mérleg forrásoldalán szerepel.
December végéhez képest a cég saját tőkéje 1,3 milliárdról 5,3 milliárdra nőtt, melyben az eredménytartalék megugrásának van kiemelkedő szerepe. Ezen a soron ugyanis 1800 (!!!) százalékos növekedés látszik.
A december és augusztus végi állapotokból a számviteli szabályok segítségével ráadásul viszonylag könnyen megbecsülhető, hogy idén eddig mennyi nyeresége keletkezett a Danubia Pharmának.
De először is tudni kell, hogy az eredménytartalék a korábbi évek gazdálkodásának eredményeit halmozza, legyen az nyereség vagy veszteség (ebből fakadóan negatív érték is szerepelhet a soron, de ez esetben nincs ilyenről szó). Jelen esetben fontos sor még a mérlegben az adózott eredmény, mely az adott üzleti év nyereségét/veszteségét mutatja. Az adózott eredmény a következő beszámoló elkészítésekor átkerül az eredménytartalékba és helyére újra az adott üzleti év eredménye kerül.
Ebből kiindulva tehát volt a tavaly év végi 277 millió forint az eredménytartalékban, az adózott eredmény pedig 1,007 milliárd nyereség volt. Ez utóbbit a mostani beszámoló elkészítésekor áthelyezték szintén az eredménytartalékba, ahol így már 1,284 milliárd forint szerepel. A most elkészített - gyakorlatilag záró - mérlegben 5,331 milliárdot látni, mint az eltelt évek gazdálkodásának eredménye. 5,331 milliárd - 1,284 milliárd forint = 4,047 milliárd.
Vagyis a 2020-as kicsivel több mint egymilliárd forint után idén nyolc hónap alatt 4 milliárdot is meghaladó tiszta nyereség keletkezhetett a Danubia Pharmánál, ha azt a számviteli szabályok alapján levezetjük.