4p

Sok magánegészségügyi szolgáltató lesokkolódott az CT- és MR-gépek államosításának a hírétől, ám most úgy tűnik, jóval kevesebb készülékről van szó, mint azt eredetileg gondolták.

Egy törvényi változás miatt 2024 novemberétől állami kórházban kizárólag köztulajdonban álló gépparkkal lehet a tb-finanszírozott betegeket vizsgálni. 

A parlamentben elfogadott törvény miatt 2024 novemberétől a 123 CT-berendezésből 15, míg az 57 MR-berendezésből 8 eshet ki a közfinanszírozott betegellátásból, ha csak a gépeket a tulajdonosok nem ajánlják fel megvételre az államnak – írja Napi.hu a radiologia.hu-ra hivatkzva. 

MR-vizsgálat. Fotó: Youtube
MR-vizsgálat. Fotó: Youtube

Lényeges, hogy a változás nem vonatkozik a röntgenvizsgálatokra, a mammográfiai vizsgálatokra és a PET/CT és PET/MR vizsgálatokra.

Az érintett cégek

  • az Affidea Magyarország közfinanszírozott ellátást végző diagnosztikai központjai Győrött és a fővárosban
  • Mediworld három diagnosztikai központja, Székesfehérváron, Szolnokon és a Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórházban
  • a HUNIKO két diagnosztikai központja Kistarcsán és Diósgyőrben
  • a kispesti Raditec
  • a Pécsi Diagnosztikai Központ
  • a Budapesti Bajcsy Kórház CT/MR laborját üzemeltető Absolute Med.
  • valamint magáncégek, például Baján, Gyöngyösön vagy a fővárosban, amelyek közfinanszírozott vizsgálatra, kapacitásuk kisebb részére kötöttek állami kórházakkal közreműködői szerződést.

Emellett kérdésessé válik a CT- és MR-operátorok nem ESZJTV-jogviszonyban történő foglalkoztatása, radiológusok társas vállalkozásainak közreműködőként való alkalmazása, valamint az állami intézményeknek végzett CT/MR teleradiológiai szolgáltatás. Ez utóbbi több megyei kórházat érinthet érzékenyen, főleg azokat, amelyek nagymértékben támaszkodtak a nem helyi radiológusok által nyújtott szolgáltatásra - írja a radiologia.hu.

A szakportál azt is írja, hogy érdekes a helyzet Pécsett, ahol a Pécsi Diagnosztikai Központ ugyan a törvény felsorolásának nem felel meg, de nagyon közel áll hozzá: a központot üzemeltető Neuro CT Kft. tulajdonosa két nonprofit, egyetemi kötődésű alapítvány, így itt minden bizonnyal a tulajdonjog finomításával és a klinikai központtal való együttműködéssel lesz a továbbiakban is működtethető a nagyhírű, regionális hatókörű intézmény.

A győri, székesfehérvári és szolnoki megyei kórház CT/MR diagnosztikai jövője viszont megoldást igényel, hiszen a magánszolgáltató gépi és humán erőforrás kapacitásának kiesése újragondolásra kényszeríti e megyei kórházak radiológiai stratégiáját.

A portál még az érintett cégek kártalanításának mértékét is megsaccolja. A törvény szerint a szerződés megszűnése előtti három üzleti év (2021, 2022, 2023) adózott eredményének átlaga a kártérítés mértéke, de az érintett cégek 2021. és 2022. évi nyilvános eredménykimutatását megvizsgálva érdekes adatokra bukkant.

Az Affidea Magyarország Kft. még nem hozta nyilvánosságra 2022. évi eredménykimutatását, de 2021-ben adózott eredménye -9 millió forint volt. A Mediworld két cégének 2021. és 2022. évi adózott eredményének átlaga 66 millió forint, a HUNIKO Kft. esetében ez az átlag 587 millió forint, a Neuro CT Kft. esetében az átlag 22 millió forint, a Raditec Kft. esetében 27 millió forint, az Absolute Med Zrt. esetében pedig 175 millió forint. A törvény szerint az idei évvel is súlyozott adózott eredmény átlagának háromszorosa jár majd a vállalkozásoknak, és a számokból kiderül, hogy egyedül a HUNIKO Kft. – és minden bizonnyal a legnagyobb szereplő Affidea Magyarország – felé érkezik majd jelentősebb kártalanítás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!