Egy törvényi változás miatt 2024 novemberétől állami kórházban kizárólag köztulajdonban álló gépparkkal lehet a tb-finanszírozott betegeket vizsgálni.
A parlamentben elfogadott törvény miatt 2024 novemberétől a 123 CT-berendezésből 15, míg az 57 MR-berendezésből 8 eshet ki a közfinanszírozott betegellátásból, ha csak a gépeket a tulajdonosok nem ajánlják fel megvételre az államnak – írja Napi.hu a radiologia.hu-ra hivatkzva.
Lényeges, hogy a változás nem vonatkozik a röntgenvizsgálatokra, a mammográfiai vizsgálatokra és a PET/CT és PET/MR vizsgálatokra.
Az érintett cégek
- az Affidea Magyarország közfinanszírozott ellátást végző diagnosztikai központjai Győrött és a fővárosban
- a Mediworld három diagnosztikai központja, Székesfehérváron, Szolnokon és a Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórházban
- a HUNIKO két diagnosztikai központja Kistarcsán és Diósgyőrben
- a kispesti Raditec
- a Pécsi Diagnosztikai Központ
- a Budapesti Bajcsy Kórház CT/MR laborját üzemeltető Absolute Med.
- valamint magáncégek, például Baján, Gyöngyösön vagy a fővárosban, amelyek közfinanszírozott vizsgálatra, kapacitásuk kisebb részére kötöttek állami kórházakkal közreműködői szerződést.
Emellett kérdésessé válik a CT- és MR-operátorok nem ESZJTV-jogviszonyban történő foglalkoztatása, radiológusok társas vállalkozásainak közreműködőként való alkalmazása, valamint az állami intézményeknek végzett CT/MR teleradiológiai szolgáltatás. Ez utóbbi több megyei kórházat érinthet érzékenyen, főleg azokat, amelyek nagymértékben támaszkodtak a nem helyi radiológusok által nyújtott szolgáltatásra - írja a radiologia.hu.
A szakportál azt is írja, hogy érdekes a helyzet Pécsett, ahol a Pécsi Diagnosztikai Központ ugyan a törvény felsorolásának nem felel meg, de nagyon közel áll hozzá: a központot üzemeltető Neuro CT Kft. tulajdonosa két nonprofit, egyetemi kötődésű alapítvány, így itt minden bizonnyal a tulajdonjog finomításával és a klinikai központtal való együttműködéssel lesz a továbbiakban is működtethető a nagyhírű, regionális hatókörű intézmény.
A győri, székesfehérvári és szolnoki megyei kórház CT/MR diagnosztikai jövője viszont megoldást igényel, hiszen a magánszolgáltató gépi és humán erőforrás kapacitásának kiesése újragondolásra kényszeríti e megyei kórházak radiológiai stratégiáját.
A portál még az érintett cégek kártalanításának mértékét is megsaccolja. A törvény szerint a szerződés megszűnése előtti három üzleti év (2021, 2022, 2023) adózott eredményének átlaga a kártérítés mértéke, de az érintett cégek 2021. és 2022. évi nyilvános eredménykimutatását megvizsgálva érdekes adatokra bukkant.
Az Affidea Magyarország Kft. még nem hozta nyilvánosságra 2022. évi eredménykimutatását, de 2021-ben adózott eredménye -9 millió forint volt. A Mediworld két cégének 2021. és 2022. évi adózott eredményének átlaga 66 millió forint, a HUNIKO Kft. esetében ez az átlag 587 millió forint, a Neuro CT Kft. esetében az átlag 22 millió forint, a Raditec Kft. esetében 27 millió forint, az Absolute Med Zrt. esetében pedig 175 millió forint. A törvény szerint az idei évvel is súlyozott adózott eredmény átlagának háromszorosa jár majd a vállalkozásoknak, és a számokból kiderül, hogy egyedül a HUNIKO Kft. – és minden bizonnyal a legnagyobb szereplő Affidea Magyarország – felé érkezik majd jelentősebb kártalanítás.