Sajnos erre pontos választ nem kaptunk a Duna House-tól, amelyik saját idei értékesítési adatait összegezte. Az viszont biztos, hogy valakinek kellett ennyi fürdőszoba, különben nem került volna be a cég adatbázisába. De nézzük a mégoly kevéssé teljes részleteket! Érdemes!
„Magyarország egészét vizsgálva átlagosan 38,7 millió forintos áron keltek el az ingatlanok 2022-ben, ami nem kevesebb, mint 25 százalékos emelkedést mutat 2021-hoz képest. Csak Budapestet nézve a lakások átlagára 55 millió forint volt, de egyre gyakrabban találkozni már 2 millió forintos négyzetméterárral az újépítésűek mellett a használt lakások esetében is.” – nyilatkozta Benedikt Károly, a Duna House (DH) PR és elemzési vezetője, összegezve és értékelve a hálózat idei tranzakcióit.
Az országos értékesítési adatok alapján a panelek 543, a téglalakások 708, a házak pedig 337 ezer forintos átlag négyzetméteráron voltak megvásárolhatók idén. Az újépítésű ingatlanok átlagosan közel 740 ezer forint/négyzetméterért cseréltek tulajdonost.
Eladói részről a tulajdonosok ötöde korábbi ingatlanbefektetését dobta a piacra, 18 százalék nagyobb ingatlanba való költözés miatt vált meg lakásától, illetve közel 17 százalékban örökségük értékesítésétől várták a hozamot, 13 százalékuk pedig inkább kisebb lakásra váltott. Vevői oldalról a legfőbb motiváció a befektetési célú vásárlás és a nagyobb lakásba való költözés volt, amit az első lakás megszerzése követett.
A Duna House tranzakciós adatai alapján végső vételár szempontjából a rekorder egy vidéki birtok, Bécstől és Budapesttől egyaránt másfél órányi távolságra. Az ingatlan 600 négyzetméteres lakótérrel rendelkezik, 14 szoba található benne, abból 7 hálószobához saját fürdő tartozik, több mint 860 millió forintot fizettek érte. A skála másik végén a kistelepüléseken található, felújítandó vályogházak szerepeltek, 1-3 millió forintos értékben.
Összességében az ingatlanok közel 4 százalékáért fizettek az új tulajdonosok több mint 100 millió forint felett, míg 26 százalékukat 20 millió forint alatt tudták megszerezni a vevők. Országosan az adásvételek majdnem 8 százalékánál a négyzetméterár meghaladta az 1 millió forintot, de a fővárosban ez az arány már 24 százalék volt.
A legnagyobb alapterülettel egy 1356 négyzetméteres, óbudai irodaház szerepelt az adatbázisban, míg a legkisebb címet egy 10 négyzetméteres, terézvárosi minigarzon nyerte el. Értékesítési idő tekintetében az ország minden részén átlagosan 3,5-5 hónapot kellett várni egy-egy tranzakció zárásához, ám az ingatlanok 3 százalékára már egy héten belül megtalálták a vevőt.
A fővárosi eladásra kínált otthonok között nem ritka, hogy több mint 100 évvel ezelőtt épült házban található az ingatlan. A Duna House közreműködésével 2022-ben létrejött tranzakciók közül a legkorosabb címet egy fővárosi, III. kerületben, az óbudai Fő téren található műemlék társasház, 1750-es években épült épületrészében kialakított, felújított, kivételes hangulatú lakás szerezte meg, amit egy 260 éves, késő barokk stílusú, hatlakásos, vidéki társasház egyik lakása követett. Az árkülönbség itt is jelentős volt: a társasházi lakásért 28 millió forintot fizettek, míg a budai lakásért majdnem 120 milliót adtak.