3p

A sanofi-aventis/Chinoin 11 milliárd forintot, magyarországi árbevételének 22-23 százalékát költötte kutatás-fejlesztésre 2009-ben, az idei cél pedig ennek a szintnek a fenntartása - mondta Rózsa Iván, a sanofi-aventis/Chinoin kommunikációs igazgatója szerdán Budapesten az MTI-nek.

Frédéric Ollier, a sanofi-aventis/Chinoin vezérigazgatója hangsúlyozta: a kutatás-fejlesztésbe azért fontos befektetni, mert így vissza tudják hozni Magyarországra a külföldön dolgozó magyar kutatókat, ehhez azonban nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is növelni kell a kutatás színvonalát. Frédéric Ollier azt követően beszélt erről, hogy Kiss Péter társadalompolitikai miniszter szerdán a sanofi-aventis/Chinoin újpesti gyógyszergyárában tett látogatást.

Kiss Péter emlékeztetett: 2008 nyarán a kormány döntött arról, hogy melyek azok a magas hozzáadott érték előállítására képes cégek, amelyek fejlesztésére kiemelt figyelmet kell fordítani. Ezek közé tartozik a gyógyszeripar és a biotechnológia, amelyre - a többi kiemelt területhez hasonlóan - a kormány önálló stratégiát készített el, ezt 2009 nyarán fogadták el. Az akciótervek kifejezetten arra koncentrálnak, hogy az adott fejlesztési terület specifikumaira alkalmas szabályozási környezet jöjjön létre, és hogy megnyíljanak a számukra fontos fejlesztési pénzalapok - mondta el a miniszter. Hangsúlyozta: 2010-től a kutatás-fejlesztési (k+f) ráfordításokat a gyógyszeripari cégek teljesen leírhatják az iparági különadóból. Ezenfelül további 180 milliárd forintnyi pályázati lehetőség is adott a cégek számára az innovációs alapból.

Rózsa Iván a k+f ráfordítások leírhatósága kapcsán elmondta: ez azt jelenti, hogy a Magyarországon jelentős innovációs tevékenységet folytató vállalatok terhei valamelyest csökkennek az elkövetkező években, szemben például a 2008-cal, amikor az iparágat "sokkolta" az Európában is példátlan mértékűnek számító különadó, ami a sanofi-aventis/Chinoin esetében több milliárdos terhet jelentett.

A kommunikációs igazgató elmondta: a sanofi-aventis csoporton belül az országok között verseny folyik a különböző innovációs projektek megvalósításáért, ezért is fontos a kedvező iparági környezet megteremtése a magyarországi piacon. Rózsa Iván beszélt arról is, hogy jelenleg több olyan projekt is zajlik a vállalat újpesti telephelyén, amelynek végeredményei olyan készítmények lehetnek, amelyek a mainál hatékonyabb módon tudnak gyógyítani bizonyos betegségeket például a belgyógyászat, immunológia területén.

Hozzáfűzte: nehéz elválasztani az iparpolitikát az egészségügyi rendszer egészétől, hiszen a gyógyszeripari vállalatok nemcsak jelentős gazdasági szereplők, hanem az egészségügy meghatározó tagjai is egyben. Amikor a magyar egészségügyi mutatók az Európai Unió tagállamai között a legrosszabbnak tekinthetőek, akkor elengedhetetlen, hogy a mindenkori kormányzat együttműködjön ezekkel az innovatív vállalatokkal - mondta Rózsa Iván.

A sanofi-aventis csoporthoz Magyarországon a kutatás-fejlesztéssel és gyártással foglalkozó Chinoin Zrt. gyógyszergyár tartozik, továbbá a kereskedelmi tevékenységet folytató Sanofi-Aventis Zrt. A cég több mint 2.500 embert foglalkoztat, árbevétele 2009-ben több mint 300 milliárd forint volt.

A sanofi-aventis - a világ negyedik legnagyobb gyógyszeripari vállalata forgalom szerint - 2009-ben 29,3 milliárd euró (8352 milliárd forint) árbevételt ért el. A cégcsoport világszerte több mint 100 országban van jelen, és közel 100 ezer alkalmazottat foglalkoztat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!