6p

Kedd délután, ünnepélyes keretek közt adták át a Dreher Sörgyárak Zrt. "A jövő fiatal vállalkozója" pályázatának díjait a budapesti Művészetek Palotájában. A vállalat 6 millió forinttal és fél évre szóló ingyenes szakmai tanácsadással járul hozzá az első három helyezett vállalkozási tervének megvalósításához. A fődíjat Bagó Ákos Károly, egy speciális írásfejlesztő toll szabadalmaztatója nyerte. A második díjat Zsömle Krisztián, egy kecsketenyésztő biofarm jövőbeli üzemeltetője vihette el, míg a harmadik helyezett egy vadászutak szervezésére szakosodott utazási iroda megálmodója, Czéh-Tóth Márk lett.

A fődíj nyertese, Bagó Ákos Károly

Nagy taps fogadta a jövő - kissé megilletődött - fiatal vállalkozóit a Művészetek Palotájában. Az idén is nehéz dolga akadt a neves szakemberekből álló, hattagú zsűrinek, akiknek 74 egyetemista és főiskolás pályázatából kellett kiválasztaniuk a legjobbakat. A fiatalok ezúttal is ugyanolyan aktívak voltak, mint a 2006-ban meghirdetett pályázat során, közölte Agócs Mónika, a Dreher Sörgyárak Zrt. vállalati kapcsolatok vezetője.

A kiváló terveken és a tudáson túl a zsűri a fiatalok talpraesettségét is díjazta. Fontos szempont volt továbbá az ötletek gyakorlati kivitelezhetősége, valamint a megfelelő piaci elemzés. A három győztesen kívül az első tíz helyezettet is emléklappal jutalmazták.

A "Valósítsd meg álmaid vállalkozását!" mottóval, immár második alkalommal hirdették meg innovatív társadalmi felelősségvállalási programját 2007. októberében. "A jövő fiatal vállalkozója" pályázaton a gazdasági szakirányú egyetemi és főiskolai hallgatók indulhattak, akik elég elhivatottságot éreztek magukban ahhoz, hogy kipróbálják magukat az üzleti életben, és a valóságban is beindítsák álmaik vállalkozását. A pályázat első három helyezettje összességében 6 millió forint támogatásban részesült a Dreher jóvoltából.

Első lett az írásfejlesztő toll 

A fődíjat és az ezzel járó 3,6 millió forint tőketámogatást Bagó Ákos Károly nyerte, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Ipari termék és formatervező szakának végzett – jelenleg Rehabilitációs mérnök szakának – hallgatója.

Találmányának, az úgynevezett UO tollnak a jellegzetessége, hogy a kéz és az ujjak izomzatát megfelelően alátámasztva segít az írástechnika fejlesztésében. Különösen hasznos a ceruzafogással, írással és rajzolással ismerkedő gyermekek számára, illetve komoly segítséget jelent azon felnőttek számára, akiknek a központi idegrendszer sérülése miatt csökkent az írásképességük.

A győztes találmány (mfor.hu)

"Az általam kifejlesztett toll egy teljesen normális íróeszköz, amely jópofa, jól néz ki, és bárkinek ajánlható mindennapi használatra, plusz dologként pedig segít a megfelelő íráskép kialakításában, illetve az írásképesség visszanyerésében" – kommentálta saját ötletét Bagó Ákos Károly. A zsűri leginkább a toll innovatív jellegét díjazta.

A második helyen végzett Zsömle Krisztián, a Nyugat-Magyarországi Egyetem közgazdaságtan szakos hallgatója, a magyar tincses kecskék tenyésztésén alapuló biogazdálkodás beindítását tervezi. Sőt, az ötlet részben már meg is valósult, tette hozzá az egyetemista, aki a jövőben gazdálkodni szeretne.

Csak a biogazdálkodás a járható út 

Az ötlet értékét a kiveszőben lévő őshonos kecskefajta megmentése mellett az a gazdálkodási szemlélet adja, amely az állatok legeltetése révén a megműveletlen, parlagon hagyott földterületeket természetes úton regenerálva teszi újra művelhetővé.

"A környékünkön sok az elhagyatott, parlag földterület. Nagyon sokat törtem a fejem azon, hogy hogyan lehetne ezeket ismét termelhetővé tenni. Eleve csak biogazdálkodásban gondolkodtam, mert meggyőződésem szerint ez az egyetlen helyes út. Az elvadult területekre a kecske tűnt alkalmazhatónak, mivel a kecskék pár év alatt tarrá legelik, és ezzel kitakarítják a szóban forgó területeket. A tincses kecske egy különösen ellenálló fajta, amely nemcsak tovább legeltethető, de sajtkészítéshez is ideális. Ezekből a tényekből kiindulva állt össze végül a vállalkozásom alapötlete" – érvelt a díjazott.

A soproni egyetemista – elmondása szerint – tele van ötletekkel, és ha lehetséges, a jövőben is szívesen pályázna. Munkáját a zsűri 1,2 millió forinttal, az ING pedig félmillió forintos különdíjjal jutalmazta.

Kevés iroda szervez vadászutakat 

A pályázat harmadik helyezettje, 1,2 millió forint tőketámogatással, Czéh-Tóth Márk, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának végzős jogász hallgatója lett, aki vadászutak szervezésével és közvetítésével foglalkozó utazási irodát álmodott meg.

Czéh-Tóth Márk utánajárása alapjár, aki maga öt éve vadászik, nagyon kevés, csupán egy-két ilyen jellegű iroda működik Magyarországon, de a már meglévők sem szerveznek utakat minden földrészre.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fiatalok szívesen próbálják ki magukat ilyen és ehhez hasonló pályázatok keretében, ám arra nagyon kevés lehetőségük nyílik, mutatott rá Könczöl Erzsébet zsűritag, a Corvinus Egyetem adjunktusa.

A bátorság ünnepe 

"A mai napon a bátorságot, a rátermettséget és a kemény munkát ünnepeljük" - hangsúlyozta a díjátadón tartott beszédében Hector Gorosabel, a Dreher Sörgyárak Zrt. elnök-vezérigazgatója. A zsűritag fontos tartja a fiatalok támogatását, akik minden bizonnyal a magyar gazdaság legszilárdabb pillérei lesznek a jövőben.

Persze, egy sikeres vállalkozáshoz nem elég egy jó ötlet, ahhoz szükség van a megfelelő tervezésre és mindenekelőtt anyagi forrásokra, valamint egyéni támogatásra is, emelte ki az elnök-vezérigazgató. A pályázatok gyakorlati kivitelezésében az Életpálya Alapítvány nyújt segítséget, ahol a fiatalok szakmai, jogi, adó- és marketing tanácsadásra is számíthatnak.

"Számos tehetséges, kreatív fiatal álmodta már meg saját jövőbeli vállalkozását. Mi arra buzdítjuk őket, hogy ne álljanak meg csupán az álmoknál! A döntős fiatalok mindegyikére jellemző, hogy nemcsak megálmodta, de alaposan átgondolta, megfelelő kutatómunkával és elemzéssel körüljárta, és gondolatban már felépítette saját vállalkozását" – mondta Agócs Mónika. Ez még igaz akkor is, ha a pénzügyi tervezés terén még van mit tanulniuk a fiataloknak, mert a pályázatnak ez a része nem sikerült a legfényesebbre, tette hozzá Könczöl Erzsébet.

Az elbírálás két körben történt, a zsűri döntése alapján legjobbnak tartott tíz pályázó a második fordulóban angol nyelven mutathatta be álmai vállalkozását és győzhette meg a zsűri tagjait rátermettségéről, vállalkozása egyediségéről és megvalósíthatóságáról.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!