Az, hogy az újságok negatívan írnak vagy kritizálják a kormány intézkedéseit, még nem jelenti azt, hogy negatívan viszonyulnak az egész országhoz, jelentette ki Jennifer Wilton, a Die Welt német napilap főszerkesztője hétfőn Budapesten, a német nagykövetség a média szerepéről és helyzetéről tartott panelbeszélgetésén.
Jennifer Wilton ezzel Szalai Zoltán, a Mandiner főszerkesztőjének (a panelbeszélgetés másik résztvevőjének) a megjegyzésére reagált: szerinte a német médiában túlnyomórészt negatív kicsengésű cikkek jelennek meg Magyarországról. Wiltonéval megegyező véleményt fogalmazott meg hozzászólásában Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung budapesti tudósítója is.
A Die Welt főszerkesztője szerint nem a Magyarországgal szembeni (vélt vagy valós) előítélet, torzítás az igazi probléma a német sajtót tekintve, hanem az, hogy valójában nincs elég hír és riport Magyarországról.
A médiaszabadsággal kapcsolatban Szalai Zoltán úgy vélekedett, hogy a magyar média a megjelenő véleményeket tekintve sokkal szélesebb és színesebb, mint a rendszerváltás óta bármikor. Majd felsorolta azokat az általa konzervatívnak és baloldalinak tartott médiumokat, amelyek a média különböző ágában működnek.
Ezzel kapcsolatban Stephan Löwenstein megjegyezte: Magyarországon abból a szempontból teljes sajtószabadság van, hogy mindenki elmondhatja a véleményét különböző platformokon, és ezért senkit sem bántanak.
Ugyanakkor utalt arra, hogy a magyar médiapiac kicsi, és a kormányéhoz közelálló véleményt képviselő médiumok jobb reklámpiaci és anyagi helyzetben vannak, mint kormánykritikus társaik.
Ezzel párhuzamosan Magyari Péter, az olvasói támogatásokból fenntartott Válasz Online újságírója hozzászólásában jelezte, hogy a Mandiner weboldalán jelen pillanatban két hirdetést talált: az egyik az állami MVM csoporté, a másik pedig a kormányé, amelyben a március 15-i állami ünnepségekre hív.