A Népszava cikke szerint egyre jobban teljesít az Integritás Hatóság (IH), ugyanis míg 2022-2023-ban csak 15 vizsgálata volt, 2024-ben már duplázódott a szám. Az összesen 33 vizsgálatból 23 még folyamatban van.
Ennél is jelentősebb, hogy háromszorosára emelkedett a hatóság által vizsgált ügyekben érintett Európai Uniós források értéke. A 2023-ig lezárt vizsgálatok 57 milliárd forintot érintett, addig a jelenleg folyamatban lévő 23 vizsgálatban a hatóság immáron 171 milliárd forintnyi EU-forrás kapcsán vizsgálja, hogy nem történt-e valami szabálytalanság ezeknél a beszerzéseknél – derült ki a cikkből.
Nem esett fogságba
A lap megkeresésére Ligeti Miklós a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója úgy értékelte az IH tevékenységét, hogy azt nem ejtették fogságba kormányközeli körök, és látható függetlenül tud működni. A szakember szerint ennek két oka lehet: egyrészről a mára 109 fővel üzemelő IH a szakembergárdáját javarészt a versenypiacról toborozta – maga az elnök Biró Ferenc is az üzleti világból érkezett. Másrészről véleménye szerint egyelőre nem gondol az IH-ra igazi veszélyként, mivel a hatóság jogköre meglehetősen szűk.
Az Integritás Hatóság már 2023-ban törvénymódosító javaslatot küldött az Igazságügyi Minisztériumnak (IM) amelyben arra kérték a tárcát, hogy a „közvagyon megóvása érdekében” bővüljenek a jogosultságaik, kötelezővé váljanak a vizsgálat utáni ajánlásaik, hozzáférjenek a releváns adatbázisokhoz. Azt is el akarták érni, hogy az IH bizonyítékokat foglalhasson le, házkutatásokat végezhesse és tanúkat hallgathasson ki – a portál értesülése szerint az IM nem reagált érdemben a javaslatra.