4p

Windisch László az MNB alelnöke volt, most az ő vezetésével készült a jelentés, amely alapján 500 milliárdnyi vagyon sorsa lett kérdéses.

Levélben reagált az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a 444.hu egy cikkére, amelyben a szerző arról is értekezett, hogy milyen érdekes, hogy az ÁSZ az MNB gazdálkodásáról szóló, hatalmas port felvert jelentését az ÁSZ elnökeként az a Windisch László jegyzi, aki 2013 és 2019 között a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöke volt.

Az ÁSZ szerint ezzel a szerző „éppen az MNB által alapított PADME Alapítvány gazdálkodását mélységében kivizsgáló, az ottani gazdálkodási anomáliákat részletesen feltáró, az ügyben büntetőfeljelentést tevő Állami Számvevőszék elnökét igyekszik hamisan, negatív színben feltüntetni”.

Levelük szerint a valóság ezzel szemben a következő:

  • Az ÁSZ vizsgálatának – és jelentésének – tárgyát képező PADME Alapítvány 2019-ben, dr. Windisch László alelnöki megbízatásának lejártát követően jött létre.
  • A vizsgálatban kifogásolt cég- és tőkealap struktúra mind ezt követően lett létrehozva.
  • A PADME alapítványi vagyona jelentős részének GTC részvénybe való befektetésére 2020 tavaszán, az Ultima Capital S.A. 59 százalékos, valamint az ULT Management Holding S.A. 21 százalékos részvénycsomagjának megszerzését célzó alapítványi jóváhagyó határozat meghozatalára pedig 2021. augusztus 21-én került sor. Ekkor dr. Windisch László már több éve nem dolgozott az MNB-nél és semmilyen más, az MNB vagy alapítványai működését ellenőrző szervnél.
  • dr. Windisch László 2013 és 2019 között a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős területét vezette, így semmilyen feladata nem volt az MNB által létrehozott alapítványok alapítói jogainak gyakorlásával kapcsolatosan. Mint minden munkamegosztásra építő irányítási struktúránál ez természetes, az alelnökök a rájuk bízott szakmai területet irányítják, azt felügyelik, nem a más alelnökök vagy elnök alá tartozó területeket ellenőrzik.
  • Az MNB által alapított alapítványok egyébként sem részei az MNB szervezetének, struktúrájának, azok felett az MNB csak alapítói jogokat, de sem irányítási, sem felügyeleti jogkört nem gyakorol. Az Alapítványok saját irányító testülettel (kuratórium) és felügyelőbizottsággal, az alapítótól teljesen függetlenül, attól minden szempontból elkülönülve működnek.
  • Dr. Windisch László 2022 júliusában lett az ÁSZ elnöke. A PADME Alapítvány vizsgálatát a lehető legkorábban, az első olyan évben, 2023-ban megkezdte az ÁSZ, amely év vizsgálati programját már az új elnök állíthatta össze.
  • A minden lényeges körülményre kiterjedő, komplex ellenőrzés jelentős időráfordítást és humánerőforrást igényelt. Az ellenőrzésről szóló jelentést a lezárást követően az ÁSZ haladéktalanul – 2025. március 19-én – nyilvánosságra hozta, a feljelentést pedig még korábban, 2025. januárban megtette.

A fentiek alapján egyértelműen valótlan az az állítás, miszerint dr. Windisch László „szeme előtt zajlott le az egész varázslat”, mint ahogy a tényekkel ellentétes annak sugalmazása is, miszerint az ÁSZ ellenőrzése a volt jegybankelnök távozása okán került/kerülhetett nyilvánosságra.

A lap szerzője erre így válaszolt:

„ Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy elhiszem, hogy alelnökként Windisch Lászlónak fogalma sem volt róla, hogy mi zajlik az MNB-alapítványokba átpakolt csillagászati összeggel, de ha már akkoriban is olyan alaposan olvasta volna a szabad sajtót, mint most, akkor elég pontos információi lettek volna róla, hogy már bőven 2019 előtt is lehetett tudni, nagy a baj”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!