Január közepén jár le a megbízatása az Egyesült Államok budapesti nagykövetének, David Pressmannek, aki kedden délután a német nagyköveti rezidencián tartott beszédet a George C. Marshall Központ alumni rendezvényén.
Pressman beszédében hangsúlyozta, hogy nagy megtiszteltetés volt Budapesten az Egyesült Államok elnökét képviselni és együttműködni olyan kollégáival, például Julia Gross német nagykövettel – ezután az Egyesült Államok és Németország közötti kapcsolatokat méltatta a védelmi együttműködés és a demokratikus intézmények megerősítésére tett közös erőfeszítéseiket, aminek szerinte a Marshall Központ ékes példája – írja az Index.
A Marshall Központ 1993-as megalapítása óta nem volt még olyan időszak, amely ennyire látványosan rávilágított volna az olyan intézmények szükségességére, amelyek megerősítik a demokratikus elveket és felkészítik a nemzetek vezetőit a liberális demokrácia védelmére
– fogalmazott Pressman, aki ezután arról beszélt, hogy Oroszország Ukrajna elleni „indokolatlan inváziója fájdalmasan emlékeztetett” a központ fő küldetésére, a demokratikus értékek és intézmények aktív védelmezésére, majd gondolatát arra futtatta ki, hogy a Marshall Központ több országban segíti a vezetők képzését, és próbálja megvédeni valamennyi szövetségest és partnert „a számos rosszindulatú tényezőtől és szereplőtől, amelyek demokratikus intézményeink gyengítésére törekszenek”.
A jó kormányzás nem a politika véletlenszerű mellékterméke, hanem a vezetők összehangolt erőfeszítéseinek eredménye annak érdekében, hogy biztosítsák népük legfőbb érdekeit és jólétét
– jelentette ki Pressman, aki azzal folytatta, hogy a szabadság, a jogállamiság és az emberi jogok elválaszthatatlanul összekapcsolódnak és csak abban az esetben garantáltak, ha egy népnek van bátorsága megvédeni őket a személyes és párt érdekekkel szemben. Pressman szerint ezen értékek biztosítása állandó éberséget igényel, a Marshall Központ egykori tanulói pedig megkapták azokat az alapvető készségeket, hogy felismerjék, megakadályozzák és elhárítsák a demokráciákat és szövetséget destabilizáló akciókat.
Beszédét azzal a gondolattal zárta, hogy együtt kell dolgozni a demokrácia, annak jövője és azon értékek védelmében, amelyek a második világháború óta a transzatlanti biztonság alapját adják, és aminek védelme mindannyiunk felelőssége.
Miközben Putyin háborút folytat a szomszédban, a demokrácia támadás alatt áll, és a tekintélyelvűség erősödik, az önök munkája ezekben a kérdésekben küzdelmes, gyakran hálátlan, mégis rendkívül sürgető feladat lesz, és a lehető legtöbb sikert kívánom önöknek – zárta beszédét David Pressman budapesti amerikai nagykövet.
Pressman 2022. szeptember 14-én kezdte meg munkáját Magyarországon, miután Joe Biden amerikai elnök jelölése után az amerikai Szenátus megszavazta kinevezését. Mivel az Egyesült Államokban november 5-én a republikánus Donald Trumpot választották elnökké, ezért eddig is valószínű volt, hogy nem maradhat nagykövet.