Szakszervezetek és civil szervezetek tiltakoztak a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat ellen vasárnap a budapesti Kossuth téren, azt hangsúlyozva, hogy ez a javaslat egy „bosszútörvény, amely a civilek ellen irányul”.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete, a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete és a Civil Bázis képviselői sajtótájékoztatón olvasták fel közös állásfoglalásukat. Közös kiállásukban úgy vélik, az
„éj leple alatt benyújtott törvényjavaslat a megfélemlítésről szól”.
Úgy vélik, a javaslat nem a törvényességet szolgálja, hanem a totális kontrollt. Egy olyan eszközt ad a hatalom kezébe, amely tetszése szerint bármilyen szervezetet célkeresztbe állíthat, megbélyegezhet, ellehetetleníthet. Szerintük ez mindenkit fenyeget, aki támogatást kap külföldről, nemzetközi civilalapokból vagy akár uniós pályázatból.
„A cél világos: a hatalomtól független hangokat elhallgattatni”
- emelték ki.
Kitértek arra, hogy a szakszervezeteket eddig is próbálták ellehetetleníteni, kivéreztetni, most ezt a „hadjáratot” kiterjesztik minden civil szervezetre, a hatalomtól független sajtóra is.
Közölték: a javaslat miatt nemzetközi ernyőszervezeteikhez, az Európai Unióhoz és a nemzetközi nyilvánossághoz fordulnak.
Közös nyilatkozatukban követelik a „gyalázatos” törvényjavaslat visszavonását, és mindenkit arra kérnek támogassák céljaikat, hiszen – mint mondták – újra kell építeni egy szétvert, nem működő országot, amihez erőre, figyelemre, fegyelemre, bátorságra és szolidaritásra van szükség.
Új társadalmi szerződésre van szükség – emelték ki – modern, érthető és szerethető alkotmányra.
„Foglalkoznunk kell a politikával, mert ha ezt nem tesszük, akkor majd a politika foglalkozik velünk”
- tették hozzá.
(MTI)