2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A GKI szerint a hitelképes háztartások nyolcvan százaléka már eladósodott, kérdéses a további hitelprogramok hatékonysága.

A hazai hitelképes háztartások körülbelül nyolcvan százaléka már rendelkezik ingatlan- vagy szabad felhasználású jelzáloghitellel – állapította meg a GKI Gazdaságkutató Zrt., amely azt vizsgálta, meddig bővíthető a háztartási hitelállomány és van-e értelme további hitelprogramoknak, erről a Hvg írt. A kérdésfelvetésnek az ad különleges aktualitást, hogy a kormány „új gazdasági akciótervének” célja a háztartások hitelállományának növelése. 

A lakhatási válság miatt a legtöbb ember önerőből nem tud lakást vásárolni, ezért hitelfelvételre szorul. Ezt felismerve a kormány különböző hitelprogramokkal – például Babaváró, munkáshitel, CSOK+ és falusi CSOK – próbálja ösztönözni a lakosságot. Az elemzés szerint 2011-ben a közel 4 millió háztartás közül még harmincegy százaléknak volt lakás- és/vagy jelzáloghitele, 2024 első negyedévére ez az arány húsz százalékra csökkent. Ezen felül a lakásvásárlásra felhasználható Babaváró hitelt 250 ezren vették fel.

Nagy Márton terve a még nagyobb eladósodottság?
Nagy Márton terve a még nagyobb eladósodottság?
Fotó: Magyarország Kormánya / Facebook


A lakáshitelek értéke 2018-ig csökkent, majd 2024-re elérte a 2013-as szintet, 5814 milliárd forintot. A piaci hitelek 2019-től, a támogatott hitelek pedig 2020-tól kezdődően növekedtek. A Babaváró hitel (2500 milliárd forint) ebben nem szerepel. Ugyanakkor a hitelállomány reálértéke 2011 óta folyamatosan csökken, amit a lakásárak jelentős emelkedése okoz. Ez is mutatja, hogy a növekvő hitelkereslet elsődleges mozgatórugója a lakásárak változása, nem pedig a lakáspiaci forgalom bővülése.

A Magyar Nemzeti Bank 2020-as adatai alapján a háztartások harmincöt százalékának volt jelzálog- vagy lakáshitele, amely szám 2024-re harminchárom százalékra csökkent.

A GKI szerint a hitelképes aktív háztartások száma másfél millió körül mozog, és ezek nyolcvan százalékának már van ilyen típusú hitele.

A kutatás eredményei szerint a további hitelfelvételi programok bevezetése kérdésessé válhat, mivel a hitellel rendelkező háztartások aránya már így is magas. Más típusú hiteleket – például autó-, folyószámla- és hitelkártya-hiteleket – is figyelembe véve, a hiteltartozással rendelkező háztartások aránya még magasabb. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!