5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Taraczky Dániel nem tagadta, hogy az ő ízlését dicséri a papíron Orbán Győző, Orbán Viktor miniszterelnök édesapjának tulajdonában lévő „majorság”, Hatvanpuszta. A hatalmas komplexum a miniszterelnök szerint gazdasági épület, az ellenzék viszont Orbán Viktor gazdagodásának bizonyítékát látja benne. Hatvanpuszta tervezője sok évvel ezelőt kerülhetett a NER közelébe. Most a Városligeti Ingatlanfejlesztő Zrt.-től nyert el milliárdos megbízást. 

Nyáron bezárt a 2022-ben átadott Néprajzi Múzeum, a tetőkert, a konferenciaterem és az étterem kivételével a múzeum nem látogatható átalakítási munkálatok miatt: az állandó kiállítás készül, amely várhatóan őszre készül el. Ez lesz az utolsó lépcsőfok ahhoz, hogy a Néprajzi Múzeum teljes üzemmel várhassa a látogatókat. A nyári leállásig ugyan a földszinti makett vagy az időszakos kiállítások elérhetőek voltak, a 3000 műtárgyat számláló állandó kiállításnak azonban nem volt helye. Tavaly a Hatvanpuszta főépítészeként is ismert Taraczky Dániel vállalkozása, az art1st design studio Kft. nyerte el az állandó kiállítás kivitelezésének első ütemére kiírt közbeszerzést nettó 3 milliárd 31 millió forintos ajánlatával.

A közbeszerzési dokumentumok szerint az épület -2. szintjén található állandó kiállítás tereiben az első ütemet érintő rész 2700 négyzetméter alapterületű, melyből 158 négyzetméter galériaszint. Az első ütemben a tervezett nyolc tematikus egységből hat szekció teljeskörű kivitelezése volt a feladat, mely magában foglalta egyebek mellett a projektmenedzsmentet, az organizációt, a belsőépítészeti-, világítástechnikai- és a grafikai kivitelezést. A második ütem a fennmaradó két rész hasonlóan komplex kivitelezési feladatait takarja, 1400 négyzetméteren (pontosabb műszaki részleteket itt talál).

Az első ütemet még nyílt eljárásban ítélték oda, a másodikat idén már hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásban bonyolították, ezt az Art1st Design nettó 1 milliárd 820,5 millió forintért vitte el, a két ütem szerződött értéke tehát több mint nettó 4 milliárd 851 millió forint.

Csak összehasonlításképpen, az art1st studio legsikeresebb, tavalyi évében 3 milliárd forint körül alakult a teljes bevétel az Opten céginformációs adatbázis szerint:

Szerettük volna megtudni, hogy a Néprajzi Múzeumot érintő megbízásokba Taraczky Dániel cége hány alvállalkozót és milyen mértékben vont be, illetve hogy cége munkatársait mennyire veszi igénybe a munka, de az ügyvezető-tulajdonos csak annyit írt, hogy a Néprajzi Múzeum, 2024. október 10-én nyílik, 11-e péntektől látogatható. Hatvanpusztáról is szerettük volna kérdezni, de Taraczky Dániel azt írta:

„folyamatban lévő munkákról nem nyilatkozhatok. Kérem keresse az építtetőket, valamennyi kérdésben.”

Hatvanpuszta és a NER-kapcsolat

Hatvanpuszta egy majorság – ezt állította korábban Orbán Viktor miniszterelnök az édesapja tulajdonában lévő, közigazgatásilag Alcsútdobozhoz tartozó hatalmas épületegyüttesről. Volt oka magyarázkodni: elsőként az azóta elhunyt oknyomozó újságíró, Ferenczi Krisztina nyomozta ki, hogy 2011-ben a miniszterelnök édesapja, Orbán Győző megvette a majorságot és adta bérbe azt a miniszterelnök barátjaként is ismert Mészáros Lőrincnek, aki szépen sorban több környező földterületet is felvásárolt. 2018-ban vált nyilvánossá, hogy a jelentős változtatásokon átesett, inkább valamilyen luxusbirtoknak kinéző ingatlan Orbán Győző magánvagyona lett. 2021-ben pedig a hvg mutatott be képeket az épülő „majorság” minden képzeletet felülmúló könyvtárszobájáról. 

Később ugyancsak a hvg derítette ki, hogy Taraczky Dániel, az art1st design studio tulajdonosa és vezető tervezője „Orbán Győző képviseletében eljáró” építészként jelent meg a Fejér Megyei Kormányhivatal műemlékvédelmi eljárásaiban, és a neve minden, a lap birtokába jutott hatvanpusztai terven első helyen szerepelt.

Orbán Viktor a Budapest Music Center átadásán 2013 márciusában
Orbán Viktor a Budapest Music Center átadásán 2013 márciusában
Fotó: Orbán Viktor / Facebook


Taraczky elismert építész, gyakornokként lépett be az art1st design studióba, aminek 2019 óta tulajdonosa, a HVG portréja szerint éppen akkortájt lépett előre, amikor „az iroda egymás után kapta az állami megrendeléseket – és a kormányfő apja is bekopogott az ajtajukon”. Fenti, a cég eredményeit bemutató ábránkon éppen 2019-nél látható kiugrás: egy év alatt megduplázódott a cég forgalma, az adózott eredménye pedig több mint kilencszeresére hízott. Osztalék szempontjából mégsem ez volt a csúcs: a 686,8 milliós adózott eredményből 390 milliós osztalék lett, majd az eredménytartalék terhére

  • 2020-ban 111,2 milliós adózott eredmény mellett 70 millió forintot, egy évvel később 99,7 milliós forgalom mellett 50 millió forint osztalékot szavazott meg önmaga számára az építész,
  • 2022-ben jött az osztalékcsúcs, 89 milliós bevétel mellett 400 millió forint,
  • tavaly pedig 345,7 milliós bevétel és 200 millió forint osztalék volt a mérleg.

Taraczky tervezte a 2013-ban átadott, 4000 négyzetméter alapterületű Budapest Music Centert (BMC), ekkor kerülhetett kapcsolatba a NER-rel. A magánberuházásként induló projekt Gőz Lászlónak készült, Taraczky az ő lányával, Gőz Dorottyával együtt tervezte meg az épületet. Azonban a befejezéshez állami segítséget kellett kérni, személyesen Orbán Viktornál járták ki azt, a miniszterelnök pedig személyesen adta át a BMC-t. Innen lehet a kapcsolata Orbánékkal a HVG cikke szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!