3p

Az európai radikális jobboldali pártok erősödtek az elmúlt években, de a hatalomváltás az USA-ban nem adott lendületet térnyerésüknek. A magyar és a szlovák „erős ember” rosszabbul áll, mint korábban.

Európa „erős ember” típusú politikusai, akik vezetési stílusát Donald Trump, az USA és Vlagyimir Putyin Oroszország elnökének viselkedéséhez szoktak hasonlítani gyengülőfélben vannak – mondták politikai elemzők az amerikai CNBC hírportálnak. Robert Ficóra, Szlovákia és Orbán Viktorra, Magyarország miniszterelnökére gondolnak.

Trump hatalomra kerülésétől sokan azt várták, hogy új lendületet ad a két vezetőnek, valamint jobboldali, szélsőjobboldali pártoknak, köztük a német AfD-nek  és a francia Nemzeti Tömörülésnek. Ez a cikk szerint egyelőre nem történt meg, sőt a két kelet-közép-európai vezető kihívásokkal került szembe.

Összességében vegyes képet látunk azt követően, hogy az amerikai hatalomváltás felhívás volt keringőre a MAGA (Make America Great Again) típusú radikális mozgalmak számára Európában – mondta Timothy Ash, az RBC Buebay Asset Management vezető feltörekvő piaci szakértője. Ehelyett Trump „apostolai” szerinte inkább hanyatlóban vannak.

Törpék?

Ficót és Orbánt szokták az európai politikai porondon Putyin törpe változatainak tartani. Mindketten jó kapcsolatokat ápolnak az orosz elnökkel, mit sem törődve az orosz agresszióval Ukrajna ellen. Kormányaik úgy döntöttek, hogy nem keresnek alternatívát az orosz energiahordozó-vásárlásokra és bírálják az EU Ukrajnának nyújtott támogatásait. Ugyanakkor mindkettejük népszerűségi mutatói romlanak.

Talán mégsem olyan erősek?
Talán mégsem olyan erősek?
Fotó: Fotó:Twitter/Orbán Viktor

Fico hajszál híján úszta meg egy bizalmatlansági indítvány benyújtását kormánya ellen a pozsonyi parlamentben. Orbán Fidesz pártja a közvélemény-kutatások szerint másfél évtizede először kisebb támogatásra támaszkodhatna egy parlamenti választáson, mint kihívója, a Tisza Párt.Magyarországon 2026-ban lesz a következő választás, Szlovákiában 2027-ben, de politikai elemzők szerint a kisebbségben kormányzó Fico-kormány ennél korábban is lemondásra kényszerülhet. A populistaként jellemzett radikális jobboldali pártok befolyása jelentősen nőtt az elmúlt évtizedben. Euroszkeptikus és bevándorlásellenes kommunikációjukra fogékonyak a nehezen élő emberek. Ugyanakkor amikor hatalomba kerülnek, akkor behúzódnak a mérsékelt középnek megfelelő politizálás felé. Ez alól egy kivétel van: a magyar kormány.

Az Eurasia Group kutatóintézet szakértői szerint a radikális jobboldal jövőbeni sikerei attól függenek, hogy az EU és az európai kormányok képesek lesznek-e végre hatékonyan fellépni a migrációs válság ellen. Egyértelműen ez a legnagyobb felhajtóereje a szélsőjobboldal népszerűségének 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!