A Szabad Európa értesülése szerint nemcsak a Nemzeti Kommunikációs Hivatalnál, hanem a Digitális Kormányzati Ügynökségnél is vizsgálatot tartott, illetve jelenleg is tart az Integritás Hatóság (IH). A cikk szerint a korrupcióellenes szervezet megállapításaival egyik szervezetnél sem lehetnek elégedettek, a lap értesülését az érintettek sem cáfolták.
Mindez annak fényében különösen érdekes a lap cikke szerint, hogy Bíró Ferenc, az IH elnöke múlt héten azt mondta az ügyészség ellene indított vizsgálatáról, hogy „érdekes az időzítése”.
A végéhez közeledik
A portál forrása szerint az NKOH elleni vizsgálat a lezárásához közelít, az előírt eljárásrendnek megfelelően – az IH-tól meg is küldték előzetes véleményezésre az NKOH-hoz a vizsgálat megállapításait, tehát még a házkutatás előtt ismertek voltak a Miniszterelnöki Kabinetirodát miniszterként vezető Rogán Antal alá tartozó NKOH számára.
A Szabad Európa emellett megtudta, hogy nemcsak az NKOH-nál, hanem a szintén Rogán Antal felügyelete alá tartozó, a költségvetési szervek informatikai beszerzéseit és beruházásait megvalósító Digitális Kormányzati Ügynökségnél (DKÜ) is lezárulóban van egy IH-s vizsgálat, amelynek előzetes eredményét ugyancsak megküldték véleményezésre. A cikk szerint annak tartalmának nem örülhetett a két kormányzati szervezet.
Reagáltak az érintettek
A portál megkereste az érintetteket is, az IH azt közölte az informatikai beszerzések vizsgálatával kapcsolatos kérdésekre, hogy folyamatban lévő ügyekről nem adnak ki információt. A két érintett kormányzati szervezet ugyanazt a választ küldte a Szabad Európának:
„Az Integritás Hatóság semmilyen korrupciógyanús esetet nem tárt fel. Konkrét ügyet nem vizsgált, ilyenről tájékoztatást nem kért, mi tájékoztatást sem kaptunk ilyenről. Szükséges megjegyezni, hogy korrupciós ügyben nem a központi beszerző szerveknél, hanem épp az Integritás Hatóságnál van folyamatban nyomozás.”
A portál forrása szerint ugyanakkor az IH vizsgálata nem konkrét esetekre vonatkozott, így értelemszerűen nem is tárhatott fel egyedi korrupciógyanús ügyeket. Úgy fogalmazott, hogy
nem konkrét ügy a vizsgálat tárgya, hanem a rendszer átfogó működése. Így nem is lehet konkrét korrupciós ügyeket feltárni, hanem mondjuk megállapítani azt, hogy egy bizonyos cégcsoporttal nagy koncentrációban vannak közbeszerzések, nem feltétlenül a legelőnyösebb paraméterekkel. Azt nézik, mi a szisztéma az ilyen szerződéskötéseknél.