13p

Ma egy éve rúgta be az ajtót a Tisza Párt elnöke. Most ismét a Partizánnak adott interjút.

Egy éve adott Magyar Péter interjút a Partizánnak – ami rövid időn belül a Tisza Párt megalakulásához vezetett, a Partizánnak pedig nézettségi rekordot hozott.  Kilenc nappal korábban derült ki, hogy Novák Katalin köztársasági elnök kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon pedofil exigazgatóját fedező bűntársnak. Az interjú előtti napon, Novák Katalin és Varga Judit igazságügyi miniszter, Magyar Péter volt felesége lemondott.

Magyar Péter az interjúban beszélt fideszes hátteréről, jobboldali családjáról, valamint a 2006-os rendőri túlkapások áldozatainak jogi képviseletéről. Állítása szerint bár a Fideszen belül nem volt nyíltan rendszerkritikus, baráti körében, például Gulyás Gergellyel, rendszeresen vitázott politikai kérdésekről. Orbán Viktorról úgy nyilatkozott, hogy „felkészültségű, gondolkodású, olvasott ember nincs a magyar politikában”, ugyanakkor szerinte Magyarországot családi részvénytársasággá alakította.

Az interjú, amiben Magyar Péter még azt mondta: nem lép politikai pályára
Az interjú, amiben Magyar Péter még azt mondta: nem lép politikai pályára
Fotó: Partizán / YouTube


Most, egy évvel később Magyar Péter ismét a Partizánnak adott interjút.

Érdekesség, hogy ugyanolyan ruhában jelent meg:

Ismét a közéleti bölcsőjében beszélt Magyar Péter
Ismét a közéleti bölcsőjében beszélt Magyar Péter
Fotó: Partizán / YouTube


A Tisza Párt elnöke elmondta: érzelmes hangulatba került a beszélgetés előtt. Tavaly nem gondolta, hogy annak az interjúnak ilyen következményei lesznek, „a négy sarkából kifordult a világ”, jó értelemben, szerinte bizakodóbb, reménytelibb országban élünk.  Az őt, illetve a Tiszát támogató közösségről is beszélt. „Itt egy olyan mértékű összefogás van az országban, egy olyan, hogy is mondjam, civil és közéleti aktivitás, amire nem volt példa. Szerintem a rendszerváltáskor sem igazán, de hogy a polgári körök szervezésénél biztos, hogy nem.” 

Az elszámoltatás kérdésére Magyar Péter azt mondta: az nem politikai aktus, hanem az igazságszolgáltatás feladata.

„Az elszámoltatás az az, amikor a függetlenül működő igazság szolgáltatás, először a nyomozó hatóság, az ügyészség, és utána a független magyar bíróság elítél valakit az elkövetett bűncselekményekért.” Elmondta, hogy egy politikus nem ígérhet elszámoltatást, mert ha mégis megteszi, akkor vagy nem hisz a jogállamban, vagy tudatosan le akarja építeni azt.

A digitális gyóntatószék nevű bejelentő platformról is szó esett, amelyen keresztül több mint ezer bejelentés érkezett. „Nem véletlenül nem hoztuk ezeket nyilvánosságra. Itt komoly büntetőügyi védek nézik ezeket, van oknyomozó újságíró része is ezeknek a dolgoknak.” Magyar Péter szerint ezek az anyagok „alapvetően átírják a rendszerváltás utáni politikai szcénát.”

Magyar Péter az ügyészség helyzetéről elmondta, hogy az elmúlt 15 év alatt erőteljesen politikai irányba vitték a szervezetet. 

Az alkotmányos akadályokról szólva elismerte, hogy ezek „bár problémák, de ezek a problémák akkor lesznek problémák, amikor vissza megnyerte a választást, amikor felhatalmazást kap magyar emberek millióitól.” A bírói függetlenség kapcsán Magyar kijelentette: „Egészen példátlan, hogy egy bírónak le kellett mondania azért, mert egy politikailag érintett ügyben őt befolyásolni akarták.” 

Elmondta, hogy hasonló esetre csak a Kádár-rendszerből emlékszik, amikor a nagyapja azért mondott le, mert a politika be akart avatkozni a munkájába. Szerinte a bírói függetlenség helyzete most már igen problémássá vált, és egyértelmű, hogy az Orbán-kormány megpróbálja irányítani a bírákat.

A digitális gyóntatószékre térve elmondta, hogy több nagy jelentőségű ügy is érkezett, és ezeket „nagyon alaposan vizsgálják.” Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi igazságszolgáltatási rendszerben „ha az ügyészség lesöpri az ügyeket, akkor nincs következmény.” Ezt el akarják kerülni azzal, hogy „egy valóban működő igazságszolgáltatás álljon fel.”

Mi lesz a korrupció felszámolásával?

A korrupció felszámolásáról szólva Magyar elmondta, hogy a vagyongyarapodások visszamenőleges vizsgálatát tervezik. Azt ígérte, hogy a kormánytagok, országgyűlési képviselők és közeli hozzátartozóik vagyongyarapodását automatikusan vizsgálni fogják.

A vagyonelkobzás lehetőségéről elmondta: „Ennek nem az lenne a célja, hogy civileket vegzáljunk, hanem hogy a nagy halakat megfogjuk.” Hangsúlyozta, hogy az adóhiányként megállapított jogtalan vagyongyarapodást be kell fizetniük az érintetteknek, és ezt jogi eszközökkel fogják érvényesíteni.

Az előrehozott választásokkal kapcsolatban Magyar azt állította: nem a jelöltek kiválasztásáról beszélt, hanem az előrehozott választás követeléséről. Szerinte Orbán Viktor 2008-2009-ben fontosnak tartotta az előrehozott választást, amikor úgy érezte, hogy megrendült az emberek bizalma az adott kormányban. Magyar szerint a jelenlegi helyzetben „a választás másnapján a rendőrséget egy új miniszter irányítaná, a NAV-ot egy új vezető, és a közmédiában is változás történne.”

Csak taktikázás volt az előrehozott választás forszírozása? 

Megerősítette, hogy január 6-án kampányüzemmódba kapcsoltak. A Fideszre utalva azt mondta: „Nyilván ők is érzékelik, látják a felméréseket, nem a manipulált közvélemény-kutatásokat, hanem a valósakat, ahol 60-70, de valahol 80 százalék mondja azt, hogy rossz irányba mennek a dolgok, és váltást szeretne.” 

Orbán Viktor „ne legyen gyáva”, és ha 2008-2009-ben fontosnak tartotta az előrehozott választást, akkor most is vállalja ugyanezt, magyarázta a Tisza Párt elnöke. 

Magyar szerint csak januárban 300 új sziget alakult, és összesen már több mint 1500 van, „ilyen méretű politikai aktivizmus vidéken korábban nem volt.” Gulyás Márton felvetette, hogy ezt az információt kívülről nehéz ellenőrizni, mire Magyar Péter azt válaszolta: „Aki jár vidéken, az tudja, hogy mi történik. Naponta teszik fel a tagok a képeket a Facebook-csoportokban arról, hogy mit csináltak.”

Reagált arra a kritikára, hogy az előrehozott választások követelése esetleg taktikai lépés a Fidesz stratégiájának befolyásolására. „Szerintem ez nem így van. Nekünk, mint Tisza, mint politikai közösség sokkal jobb lenne, ha áprilisban lennének választások.” Szerinte a Fidesz a saját érdeke szerint fog dönteni, hogy mi a kevésbé káros számukra. Emellett kiemelte, hogy a Tisza folyamatosan építi szervezetét: „Nem minden munka látványos, és nem minden munka nyilvános, de zajlik a közösségépítés és a pártépítés az egyéni választókerületekben.”

Miniszterelnök szeretne lenni?

Magyar Péter az interjúban arra a kérdésre, hogy miért nem vállalja magára a miniszterelnök-jelöltséget, úgy válaszolt: „Megint megkérdezem, kell, hogy a politikai rendszerben, vagy alkotmányos rendszerben egy miniszterelnök-jelölt? Nem kell.” Hozzátette, hogy szerinte „hasznos, ha van egy miniszterelnök-jelölt”, de ez nem feltétlenül szükséges a politikai rendszer működéséhez.

Arra a felvetésre, hogy hívei őt tekintik Orbán Viktor kihívójának, Magyar így reagált: „Ezt majd a Tisza közössége eldönti.” Azt is kiemelte, hogy jelenleg a pártépítésre és a választási előkészületekre koncentrálnak, ami hatalmas feladat.

A miniszterelnöki ambícióiról elmondta: „Egy éve sem szerettem volna azt, ami lett. Ez így alakult. Ezt szerették volna az emberek, vagy a sors könyvében így volt megírva.”

A közbeszéd minőségéről és Menczer Tamás performanszáról is szó esett. Magyar úgy fogalmazott: „Ha engem kérdezel, akkor azt mondom, hogy lehetett volna sokkal jobban kezelni.” Elismerte, hogy nem volt tökéletes a reakciója, de hozzátette: Menczer egy gyermekotthon előtt jelent meg, és egészen vállalhatatlan, gusztustalan dolgot mondott. Úgy véli, hogy ez egy szervezett akció volt: „Ez egy kimért és felkészített dolog volt, mert előtte két-három napig készítették erre ezt az embert.”

A Fidesz kommunikációs stratégiájáról azt mondta: „Még a saját embereik szerint is kontraproduktív volt.” Megjegyezte, hogy több Fideszhez köthető ismerőse is hasonló véleményt osztott meg vele.

Személyi kultusz? 

Magyar Péter hangsólyozta, hogy a közösségi média elérése milyen fontos szerepet játszik a politikai kommunikációban. Szerinte a fideszes propaganda mindig azzal vádolja az ellenfeleit, amit maga is elkövet. Szerinte a független médiának nevezett sajtó egy része elhallgatja a Tisza Pártot pártot érintő híreket: „Nagyon sok mindent elhallgat rólunk. Egy olyan pártnak a reakciója, amely jelenleg minden objektív kutatás szerint vezet Magyarországon, nem jelenik meg.”

A szakpolitikai viták kérdésére válaszolva Magyar elismerte, hogy eddig ő képviselte a pártot ezekben a helyzetekben. Ugyanakkor bejelentette, hogy a február 15-i nagy rendezvényükön bemutatják szakpolitikai csapatukat: „Nem villantani fogok, mert ez nem egy horgászat, hanem fel fognak szólalni komoly szakpolitikusok.” Azt is elmondta, hogy ez csak az első lépés, és később egyre több tiszás politikus fog megjelenni a nyilvánosság előtt.

Arra a kérdésre, hogy a Tiszában miért nincs több látható vezető arc, Magyar úgy reagált: „Ha most túl lennénk a szombati rendezvényünkön, akkor lehet, hogy te is elégedetten csettintenél.” 

A személyi kultusz kérdésére úgy válaszolt, hogy az egyszemélyes kommunikáció egy tudatos stratégia volt, védi a párt tagjait és szakértőit a politikai támadásoktól: „Védem a leendő jelöltjeinket, amíg tudom, mert nekem már sokkal többet nem tudnak ártani.” Magyar úgy véli, hogy a politikában dönteni kell, és nem csak vitázni: „Nem szakmai vitákban kell részt venni, meg nem nyilatkozgatni kell, hanem dönteni kell tudni.”

Jelöltkiválasztás, korrupció, előválasztás

A jelöltállítási folyamatról Magyar Péter elmondta: a képviselőik önként vállalták a szerepüket, és megkapták a választók felhatalmazását. A politikai munka megosztásáról elmondta, hogy egy kis szervezetről van szó, ahol sok feladat hárul a vezetőkre, de próbálják megosztani a munkát. 

A Fidesz kormányzását élesen bírálta, mondván, hogy Magyarország a legkorruptabb és legszegényebb tagállammá vált, az egészségügyi rendszer pedig összeomlott. Példaként említette a hosszú várólistákat.

A Tisza Párt előválasztási rendszeréről elmondta, hogy egy több lépcsős kiválasztási folyamat zajlik. Több mint tízezren jelentkeztek, és először egy HR-alapú szűrésen estek át, ahol megvizsgálták alkalmasságukat és kizárták azokat, akik az elmúlt tíz évben országgyűlési képviselők, kormánytagok vagy államtitkárok voltak, függetlenül attól, hogy ellenzéki vagy fideszes oldalon dolgoztak. Ezt követte a politikai kiválasztás, amelyet a párt által felkért szakértők és tagok végeztek. A jelölteknek bizonyítaniuk kellett helyi beágyazottságukat, együtt kellett dolgozniuk a Tisza-szigetekkel, valamint közéleti és jótékonysági tevékenységeket kellett végezniük. A végső döntést a regisztrált tiszások szavazása határozza meg.

Felmerül a kérdés, hogyan finanszírozza a Tisza a kampányát. Magyar Péter szerint szerényebb forrásokkal gazdálkodnak: „Szegény ember vízzel főz.” Hangsúlyozta, hogy nem kötnek alkukat oligarchákkal.

A párt működését jelenleg 25 ezer szimpatizáns támogatja, akik átlagosan 30-40 ezer forintot adományoznak, emellett egyedi utalások is érkeznek. Havonta így 110-120 millió forint folyik be. Magyar részletesen beszélt arról, hogy a párt pénzügyei átláthatóan működnek, de Gulyás Márton azt firtatta, hogy ez elegendő lesz-e a kampányhoz. Az EP-választás során nem költöttek hirdetésekre, inkább formabontó akciókra készülnek. 

Mi lesz az adórendszerrel? 

A beszélgetés során szóba került az adópolitika is, de Magyar Péter hangsúlyozta, hogy erről a párt szakpolitikai munkacsoportjai fognak dönteni. Kifejtette, hogy az adórendszert komplexen kell kezelni, figyelembe véve a fogyasztási és a jövedelemadók arányát, valamint a kis- és középvállalkozások támogatási lehetőségeit. Szerinte az uniós források lehívása elengedhetetlen ahhoz, hogy a magyar gazdaság növekedési pályára álljon, és hangsúlyozta, hogy „minden nap, amíg az uniós pénzek nem érkeznek meg, az ország veszteségeket szenved el.”

Magyar szerint a jelenlegi adópolitika legnagyobb problémája, hogy aránytalan terheket ró a társadalom különböző csoportjaira. Úgy véli, hogy „a jelenlegi rendszerben a fogyasztási adók aránya túl magas, míg a jövedelmekre kivetett terhek alacsonyak, ami hosszú távon fenntarthatatlan.” A kis- és középvállalkozások támogatását kulcsfontosságúnak tartja, mivel ezek a cégek biztosítják a munkahelyek többségét Magyarországon. 

Vogel Evelin felvételei

Vogel Evelin, Magyar Péter volt barátnőjének állítása szerint bennfentes tőzsdei kereskedelemből származó pénze, részvényei vannak Magyar Péter, Gulyás Márton rákérdezett, hogy valóban történt-e ilyen ügylet.

Magyar válaszként megkérdezte az időt, majd azt mondta, hogy a hangfelvétel, amelyre az állítások alapozódnak, jogsértő módon került nyilvánosságra. Kifogásolta, hogy a média ezeket kritika nélkül közölte, szerinte a felvételek a Fidesz megrendelésére készültek.

Elmondta, hogy korábban is rendelkezett részvényekkel, és jelenleg is vannak ilyen befektetései, de hangsúlyozza, hogy soha nem folytatott bennfentes kereskedést, és nem követett el bűncselekményt.

Számon kérte Gulyás Mártont, amiért ilyen kérdéseket kap, miközben szerinte a hatalomhoz közel álló szereplőkkel szemben nem merülnek fel hasonló vizsgálódások.

Magyar Péter a kormányzati gazdaságpolitikát és a hosszú távú tervezés hiányát kritizálta. Szerinte le kell számolni azzal a rövid távú költségvetési logikával, amelyet szerinte korábban Bokros Lajos, most pedig Orbán Viktor követ, és amely csak egy szűk érdekcsoportot szolgál. Magyar szerint nem elegendő egyéves ciklusokra tervezni, szükség van hosszabb távú, akár tízéves gazdasági stratégiára.

Kiemelte, hogy pártja nem akarja a jelenlegi hatalmi rendszer alternatív verzióját létrehozni, hanem alapvetően más politikai működést képvisel. „Mi nem egy Fidesz 2-t, nem Orbán Viktor lightot szeretnénk” – hangsúlyozta. leges nemzetközi kapcsolatrendszere az Európai Unióhoz kötődik, és ebben a térben kell erősíteni az ország szerepét.

Fontosnak tartja a visegrádi együttműködés (V4) újjáépítését, amelyet Orbán Viktor politikája szerinte tönkretett. Visszatérve esetleges miniszterelnök-jelöltségére, azt mondta: „Az első utam Varsóba vezetne, a második pedig Bécsbe.” Emellett a Nyugat-Balkán uniós integrációját is kiemelt célnak tartja, mert ez Magyarország és az EU számára is stratégiai érdek.

A kormány által preferált gazdasági projekteket is bírálta, példaként hozva a Budapest-Belgrád vasútvonalat, amelyet szerinte óriási korrupciós kockázat övez. Úgy véli, ehelyett a magyar vasúthálózat fejlesztésére kellene fordítani a forrásokat, mert jelenleg az ország közlekedési infrastruktúrája súlyosan elhanyagolt. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU-s pénzek nélkül Magyarország költségvetése évente több ezer milliárd forinttal kevesebb forrásból gazdálkodik, ami szerinte súlyos következményekkel jár az egészségügy és más közszolgáltatások számára.

A teljes beszégetést itt nézheti meg: 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!