Bár szerdán ünnepi beszédet tartott Orbán Viktor az október 23-ai forradalom emlékére, két nappal később is volt ideje arra, hogy leüljön a Kossuth Rádió mikrofonállványa elé. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb kijelentéseit:
Az Emmaunel Macronnal való keddi találkozóról
Azt hittük, mi magyarok őszintén és egyenesen beszélünk a gondokról, de ez tévedés – mondta Orbán. Szerinte durvább megállapításokat tartalmaz Emmanuel Macron francia elnök beszéde, vagy Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnökének szeptember közepén publikált írása. Ennek lényege, hogy az EU egyszerűen el fog halni, ha nem javítjuk a versenyképességet.
Orbán szerint a francia elnöknek kulcsszerepe van abban, hogy kialakítsunk egy új európai gazdaságpolitikát, egy versenyképesebbet.
Ennek a megvitatására is kiváló alkalmat teremt a magyar kormányfő szerint, hogy november 7-én lesz Magyarországon a nyugati világ csúcstalálkozója, az európai politikai közösség 41 vezetője lesz itt, a brit és a török kormányfő is, rá egy napra, 8-án meg csak az EU 27 országának vezetője tárgyal.
Két nappal leszünk az amerikai választások után, amely új helyzetet adhat az egész világban – jelentette ki jelentőségteljesen Orbán.
Hozzátéve: ha a nyugatiakkal megyünk tovább, mi is beesünk a szakadékba, vagy megfeneklünk, ahogy Mario Draghi mondta, a keleti modell kulturálisan nem alkalmazható nálunk.
"Össze kell állítani a világban ismert példákból azt a gazdasági modellt, ami a magyarok kulturájával összeegyeztethető. Át kell venni mindent, ami jó nyugatról és keletről, és semmit nem szabad átvenni, ami nem jó. Gazdasági semlegességet kell megteremteni" – mondta a kormányfő.
Szerinte nekünk saját utat kell járni, hiszen ha követjük az EU-t, akkor mi is megfeneklünk.
Orbán szerint a hidegháborús logika megjelent a gazdaságban is – amit visszahozni rossz ötlet. Nemcsak a biztonság terén, hanem a gazdaságban. Tarifák, vámok, büntetések. És már Magyarországot is sújtják szankciók – osztott meg egy eddig nem ismert tényt, amit azonban nem fejtett ki.
Ha Trump elnök nyer, akkor megkönnyebbülünk, mivel már ketten leszünk békepártiak – ismételte meg sokadszorra a magyar kormányfő, meg azt is, hogy nekünk sikerült kimaradnunk a háborúból.
A nemzeti konzultációról
A kormányfő közölte, hogy a már bejelentett újabb nemzeti konzultáció hétfőn indul. Ennek célja Orbán szerint, hogy megereősítse Magyarországot, a kormányt, a gazdaságpolitikát. Megismételte azt a teóriáját, miszerint Brüsszelben született egy döntés, elkészült a terv, hogy vége van miniszterelnök úr, maga húzzon el és itt van az utódja – ez nyilvánosan történt, belemondták az arcunkba! Ugyanez történt Lengyelországban.
Jawohl kormányt szeretnének, vagyis, hogy jön egy telefon Brüsszelből és azt mondják, Jawohl! (magyarul: igenis) – adta elő Orbán a bábkormány-elméletét, amely élén Magyar Péter állna.
A magyar kormányfő szerint Brüsszel eltöröltetné a multikra kivetett adókat, a rezsicsökkentést, a 13. havi nyugdíjt – amit nyugdíjreformba burkolnának –, az agrártámogatásokat pedig csökkentené, elvenné, részben Ukrajnának adná át.
A gazdasági növekedésről
Ha Trump nyer, akkor a háború kiterjedésének a veszélye szinte a nullára csökken – ez Orbán szerint elemi érdekünk gazdasági szempontból. Hozzátéve: ez esetben nekünk egy fantasztikus lehetőségünk lenne arra, hogy a 2020-ban megtört gazdasági fejlődést visszaállítsuk. A 2025-ös fantasztikus év lehet, 3 százalék feletti növekedéssel, ami a bérek emelkedéséhez vezethet.
Mindig is igyekeztem a legnagyobb teret és szabadságot hagyni a munkaadók és a munkavállalók között, csak időnként segíti elő a kormány a bérmegállapodást adószabályok változtatásával, könnyítésekkel – jelentette ki Orbán. Meglátása szerint jól haladnak a tárgyalások, belátható időn belül lesz itt 1 millió forintos átlagbér, a minimálbért pedig 450 ezerig elvihetik.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)