A közgyűlésnek Szepesfalvy Anna, Radics Béla és Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz-KDNP) azt javasolta, a főpolgármester nyilvánítsa eredménytelennek az öt nagy fővárosi gazdasági társaság – a BKM Nzrt., a BKK Zrt., a BKV Zrt., a BGYH Zrt. és a BFVK Nzrt. – cégvezetői posztjára kiírt pályázatot, és írjon ki újat, ami megfelel a nyilvánosság és transzparencia elvének, valamint a jelenlegi cégvezetőket visszahívja.
Karácsony Gergely főpolgármester közölte, a Fidesz-KDNP javaslata nem felel meg a szervezeti és működési szabályzatnak, mert kizárólagos főpolgármesteri jogkört érint. Ugyanakkor jelezte: ennek ellenére benyújtja a határozati javaslatot a cégvezetők visszahívásáról, „kizárólag azért, hogy az előterjesztő szándékáról véleménynyilvánító szavazást tarthasson a közgyűlés”.
Jelezte, ha a testület megszavazza a cégvezetők visszahívását, nem fogja végrehajtani a döntést.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
A szavazás után Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) közölte, a főpolgármesternek figyelembe kell vennie a döntést, Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz-KDNP) pedig azt emelte ki, reméli, a főpolgármester nem szabotálja a közgyűlés többségének döntését. Tüttő Kata (MSZP) szerint aki igennel szavazott, annak nincs felelősségérzete, és a képviselők ezzel káoszba taszítják a fővárosi közszolgáltatásokat.
A pályázat eredménytelenné nyilvánításáról szóló vitában Radics Béla (Fidesz-KDNP) arról beszélt, a pályázatok elbírálásában részt vevő, a Tisza pártos Orbán Árpád által vezette bizottság azt akarja elérni, hogy a „Gyurcsány-fiókák” „benne maradjanak a rendszerben”, Gulyás Gergely Kristóf szerint pedig „nem lehet tiszás mutyi-bizottságban dönteni” a fővárosi cégek vezetőiről, a mostani eljárás „egy színjáték”. Szécsényi Dániel szerint a Tisza pozícióban tartja Gyurcsány embereit, miközben a sajátjait is beülteti a testületekbe.
Déri Tibor (DK) úgy vélte, a Tisza Párt „dilettantizmusa” miatt vált bohózattá a fővárosi cégvezetők kiválasztása, ugyanakkor az új pályázatok kiírását „politikai és logisztikai katasztrófának” tartaná.
A Tisza képviselői arról beszéltek, a Fidesz-KDNP csak újrakezdené a pályáztatási folyamatot, érdemi javaslat nélkül. Orbán Árpád (Tisza Párt), a bizottság elnöke azt hangsúlyozta, a Tisza Párt átláthatóságot hozott a kiválasztás folyamatába, és azt kérte, hogy annál a két pályázatnál, ahol nem érkezett megfelelő pályázat, tolják ki a határidőt.
Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) frakciójának tagja megjegyezte, hogy a Tisza Párt nem átlátható módon bonyolítja a kiválasztást, és sérelmezte, hogy nem ismerheti meg a pályázatokat.
Szepesfalvi Anna, Havasi Zoltán és Radics Béla (Fidesz-KDNP) azt javasolta, tekintettel arra, hogy változott a kábítószerrel kapcsolatos szabályozás, változtatás szükséges a Budapesti Kábítószer Egyeztető Fórum tagjaiban is, mert olyan civil szervezeteket kell kinevezni a fórum tagjaként, amelyek a szigorú törvényi szabályozás elvei mentén működnek. Ezért azt javasolták, a főpolgármester hívja vissza a fórum civil tagjait és olyan szervezeteket jelöljön tagnak, amelyek a drogkereskedelemmel és drogfogyasztással szembeni zéró tolerancia elvét tükrözik.
A vitában Döme Zsuzsanna (MKKP) arról beszélt, a Fidesz mindenkit démonizál, aki ért a drogpolitikához, de ez nagyon veszélyes. Felhívta a figyelmet arra, az alkohol sokkal több ember életét teszi tönkre, miközben a kormány kocsmaprogramot indít, ezért alkoholstratégiát követelt a kormánytól és ezt nyomatékosítandó kisüveges vodkát osztott a Fidesz-KDNP-s képviselőknek.
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz-KDNP) kiemelte: „nincs okos drogpolitika” és nem fogadják el a kábítószert, a végsőkig harcolnak ellene. Veszélyesnek nevezte a kábítószer relativizálásával, hogy a gyerekek úgy tekintsenek a fűre, mint ami nem drog.
Baranyi Krisztina (MKKP) undorítónak nevezte, hogy fideszes szülők feljelentése alapján rabosítanak gimnazistákat, emelnek ki családjukból azért, mert füves cigit szívtak. Úgy vélte, a rendpárti eszközök nem fogják az elmúlt 15 év elmaradt intézkedéseit, az edukációt, az okos drogpolitikát, a civilek bevonását pótolni.
Balogh Balázs (Tisza Párt) arra volt kíváncsi, a Fidesz miért várt ilyen sokat a szabályozással, és miért nem tett semmit az eltelt közel húsz évben. Úgy vélte, helyes, hogy dílereket tartóztatnak le, de ez egy komplexebb probléma. A képviselők többsége végül nem szavazta meg a javaslatot.
A képviselők az ügyintézés egyszerűsítése érdekében úgy döntöttek, a kisgyerekeseknek szóló tömegközlekedési bérletre való jogosultságot júniustól nem kell félévente megújítani, a jogosultaknak ezt csak egyszer kell majd megtenniük. Kezdeményezték azt is, hogy a kisgyerekeseknek járó díjkedvezményt az agglomerációban élők is igénybe vehessék.
(MTI)