Érdekes felállás: közbeszerzést nyert a Kertész és Társai Ügyvédi Iroda, mégpedig azért, hogy ő maga adjon közbeszerzési tanácsokat a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumnak. Ebbe természetesen beletartozik az adminisztráció, a szerződések aláírása, szerződésmódosítások, ellenőrzési feladatok, szabálytalansági eljárások lefolytatása is.
A keretmegállapodás egy évre és ötféle feladatra szól, egész pontosan 470 millió forintért (áfa nélkül).
A szakértői tanácsadás a következőkre terjed ki 24 hónapon keresztül, a megbízás díjával:
- Közbeszerzési Felügyeleti Főosztály (KFF): 120 millió forint
- Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz (IKOP/IKOP Plusz): 75 millió forint
- Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program és a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP/KEHOP Plusz): 100 millió forint
- Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program és az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz (EFOP/EFOP Plusz): 150 millió forint
- Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program és a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP/GINOP Plusz): 25 millió forint
A Navracsics Tibor miniszter vezette Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium számára kiírt közbeszerzésen a nyertes 12 céget utasított maga mögé, például a PK Ügyvédi Irodát, az Elysium Consulting Kft.-t, vagy a Ceu Tender Consulting Kft.t. A sikertelen pályázók közül hárman tettek panaszt, de az értesítő nem részletezi, hogy melyikük és miért.
Csupán annyit közölnek tájékoztatásul, hogy az európai uniós közbeszerzési értesítő szerint a 2-5. közbeszerzési részek vonatkozásában eredetileg nyertes ajánlattevőként az Equis Viris Fejlesztési Tanácsadó Kft. 2024. február 15-én úgy nyilatkozott, hogy mivel az ajánlati kötöttség három nappal korábban, február 12-én lejár, az ajánlatát a továbbiakban nem tartja fenn. Ezért a minisztérium a 2-5. részekre vonatkozóan (is) az ezt követő legkedvezőbb ajánlatot adó (11 500 forint/szakértői óra) Kertész és Társa Ügyvédi Irodát bízták meg.
Az mindenesetre érdekes, hogy kicsivel lejjebb, a nyertes kiválasztásának időpontjául minden részfeladatnál január 11-ét tüntették fel, ami arra enged következtetni, hogy már januárban megvolt a közbeszerzés összes projektjére a nyertes.
A Kertész és Társai Ügyvédi Iroda vezetője, Kertész József Tamás régóta Mészáros Lőrinc ügyvédje. Utoljára azzal került be a sajtóba, hogy a CFTP Hungary Vendéglátóipari Kft.-ből, (amely hosszú időn át a kormány kedvenc biztonsági cégét, a Valton Sec Zrt.-t is birtokolta), egy évvel ezelőtt csaknem 90 százalékot hasított ki az ügyvéd, pontosabban a végső tulajdonosokat elfedő Prime Multi Magántőkealap.
Kicsivel korábban, 2020-ban pedig arról írt az Átlátszó, hogy a médiaharc frontvonalából távozó Liszkay Gábortól Kertész József ügyvéd kezébe került a kormányközeli médiaholding, a KESMA alapítójának tulajdona. A lap szerint ez azt jelenti, hogy a leggazdagabb magyarhoz, Mészáros Lőrinchez kapcsolódó ügyvéd formálisan a legnagyobb ember az ötszáznál is több médacímet összefogó médiaszörny mögött. Így 2020 nyara óta Kertész József Tamás az egyik legnagyobb hatalmú ember a magyar médiában - legalábbis papíron.
És ez mit sem változott, ugyanis az Opten adatai szerint 2020 augusztusa óta jelenleg is Mészáros ügyvédje a Media Fundamentum Nonprofit Zrt. százszázalékos tulajdonosa és vezérigazgatója.
Korábban egyébként Bajkai István, Orbán Viktor néhai ügyvédje, a Fidesz egyik alapítója nyerte el 2017-ben alapított cégével, az Aponius Consulting Kft.-vel ezeket a közbeszerzési tanácsadási pályázatokat. Bár Bajkai tavaly elhunyt, a cég az idei közbeszerzésen is indult, de most nem őket választották.