A kormány nem épít erőművet vagy duzzasztót Nagymarosnál – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter az Indexnek. A miniszter és Czepek Gábor miniszterhelyettes, kormánybiztos egy háttérbeszélgetésen számolt be a Bős-Nagymarosi vízlépcső körüli ügy állásáról.
Június végén a Népszava és a szlovák Paraméter is írt arról, hogy a magyar és szlovák kormányok tárgyalnak a több mint 30 éves ügy feloldásáról, és a lapok információi szerint a magyar kormány részéről felmerült, hogy megépíti a nagymarosi vízlépcsőt, ami ellen tiltakozott, és olcsó energiáért beszállna a bősi erőmű felújításába.
Most Lantos kijelentette, hogy ezekről szó sincs, az egyezmény a jelenlegi állása szerint máshogy szól.
Ennek legfontosabb eleme az lenne, hogy a magyar állam nem épít erőművet és duzzasztót Nagymarosnál, cserébe elfogadja a Duna 1992-es, egyoldalú elterelését, a bősi erőmű működését, valamint az ahhoz szükséges dunacsúnyi duzzasztógát létét.
Fotó: MTI
Cserébe Lantos szerint ehhez a vízmegosztás újrarendezése és egy hosszú távú áramvásárlási megállapodás társul. A kormány reményei szerint az országba irányított vízmennyiség 10 százalékkal növekedne, és kedvező áron vásárolna áramot a szlovákoktól – méghozzá a tervek szerint annyit, amennyi fedezné Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyék teljes éves lakossági fogyasztását.
„És nem kell hozzájárulnunk a bősi erőmű felújításához, mert nem leszünk tulajdonosok”
– jelentette ki a miniszter. A tárgyalás még nagyban zajlik a szlovák kormánnyal, helyi önkormányzatokkal és környezetvédő szervezetekkel, de a kormány optimista a helyzettel kapcsolatban. Az egyezményt a két ország parlamentjeinek kell majd ratifikálnia.