4p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán Viktor miniszterelnök szerint Európa lemarad, mint a borravaló. Vannak még a tarsolyában békemissziós ötletek.

Újra be kell vezetni a magyar közbeszédbe a semlegesség fogalmát, de ezúttal nem katonai vagy politikai, hanem gazdasági értelemben – egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban sugárzott interjúban. 

A kormányfő szerint az elmúlt hét legizgalmasabb nemzetközi eseménye, Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnökének, korábbi olasz miniszterelnöknek az európai gazdaság helyzetéről írt tanulmányának közzététele volt. Ebből Orbán szerint az derül ki, hogy nagy baj van.

„Európa lemarad, mint a borravaló” – foglalta össze a miniszterelnök a Draghi-jelentés lényegét. Az európai gazdaságnak komoly kihívói vannak, gazdasági teljesítmény szempontjából ellép mellette az Egyesült Államok és Kína is. Erre Orbán Viktor szerint kétfajta módon lehet reagálni: vagy benevezünk a versenybe és edzünk, vagy diszkvalifikáljuk az ellenfelet, blokkosodunk és lezárjuk a határt.

Az Európai Unió jelenleg a blokkosodás felé hajlik – mondta a kormányfő –, de ez Magyarország számára tragédia lenne – ahogy tragédia volt a szocialista gazdaság is – , amikor kettévágták a világgazdaságot egy szovjet és egy amerikai részre. Egy ilyen helyzetben ugyanis perifériára kerülünk, jelentéktelen szereplők leszünk, „bezárnak minket egy zsákutcába.”

Magyarországnak Orbán Viktor szerint az a jó, ha a világgazdaság egységes, versenyezni kell, meg kell érteni, mitől jobbak a kihívók. Úgy véli, hogy Magyarország nem nézheti a gazdaságot a politika szemüvegén keresztül, csak azt kell vizsgálni, hogy mi szolgálja a magyar emberek érdekét. Szerinte ebben a vitában szövetségeseket kell gyűjteni, és tárgyalt is például az autógyárak vezetőivel, akik állítólag ellenzik a kínai elektromos autókra kivetett büntetővámokat.

Orbán Viktor szokásos, péntek reggeli interjúja közben
Orbán Viktor szokásos, péntek reggeli interjúja közben
Fotó: Orbán Viktor / Facebook


A magyar gazdaság helyzetéről Orbán Viktor azt mondta: „a magyar gazdaság összes adatát elemezve azt tudjuk mondani, hogy Magyarország egy gazdasági nekilendülés küszöbén áll és túl van a nehezén”. Szerinte ezt jelzi egyebek mellett az EU előrejelzése is, amely szerint jövőre a harmadik legjobb lesz a magyar növekedés a 27 tagállam közül. 

Van még a tarsolyában békemisszió

A fogyasztás stagnálásáról a miniszterelnök azt mondta: nem biztos, hogy jó szemüveget tesz fel mindenki, amikor erről beszél. Szerinte ugyanis az embereknek kell eldönteniük, hogy takarékoskodnak vagy fogyasztanak. Utóbbihoz adottak a feltételek, hiszen az inflációt meghaladó, 9-10 százalékos béremelés van,  ami abból is látszik, hogy soha annyi magyar nem nyaralt, mint idén.

Orbán Viktor úgy számol, hogy van mozgástere a béremelésnek a következő években, és várhatóan a munkaadók és munkavállalók képviselői is meg tudnak egyezni egy többéves minimálbér-emelési pályáról, amire a kormány csak ráüti a pecsétet. A miniszterelnök komoly béremeléssel számol, úgy fogalmazott: „fenn tud maradni a következő két-három évben egy érzékelhető bérnövekedés Magyarországon.”

A kormányfő szerint a kedvező kilátásokat egyedül a háború fenyegeti, az keresztül tudja húzni a számításaikat, ha elmélyül és kiterjed. Úgy fogalmazott, az európai vezetők „beásták magukat az ukrán oldalon”, mintha ez az ő háborújuk lenne. Az ő korábbi „békemissziója” azonban elindított egy vitát Európában, „elkezdünk arról beszélni, hogy másszunk ki a lövészárokból, ez nem a mi háborúnk”. 

Orbán továbbra is úgy látja, a harctéren nincs megoldása az ukrán-orosz konfliktusnak, ezért továbbra is a béketárgyalásokat kívánja szorgalmazni. „Vannak még a tarsolyomban békemissziós akciók, lesznek váratlan kezdeményezések” – fogalmazott. Szerinte ezek a lépések mindig egy lépéssel közelebb visznek a békéhez.

A német határellenőrzés visszaállításáról Orbán Viktor azt mondta: ők 2015 óta azon az állásponton vannak, hogy meg kell védeni a küldő határokat, és végre máshol sem negatív szó a határvédelem. Szerinte már csak egy lépés van hátra: nem szabad büntetni azt, aki megvédi a határokat (arra célzott, hogy Magyarországnak komoly, 200 millió eurós büntetést kell fizetnie az Európai Bíróság ítéleteinek végre nem hajtása miatt). 

Ezzel a büntetéssel szemben áll az az összeg, amit a magyar kormány követel a határvédelem költségeire hivatkozva. A miniszterelnök biztos abban, hogy csak idő kérdése, és meg fogják kapni ezt az összeget: nem rövidtávon, de „ezzel a pénzzel tartoznak és ezt ki kell fizetni!” 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!