7p

Jövőre berobban a magyar gazdaság Orbán Viktor szerint. A kormányfő azt is elmondta, hogy miért van szükség újabb nemzeti konzultációra és hogy szerinte miért esett neki az Európai Néppárt.

Orbán Viktor miniszterelnök az állami média részeként működő Kossuth Rádiónak adott interjút péntek reggel. Csütörtökön ért véget az uniós vezetők csúcstalálkozója, aznap, a találkozóra érkezve a miniszterelnök három csatát említett, amelyet meg kell vívni.

A találkozón Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bemutatta béketervét (amelyet laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár ismertetett), az állami média riportere ennek fogadtatásáról kérdezte a miiszterelnököt. Aki szerint „két csoportból áll az Európai Unió az ukrán háborúval összefüggésben. Vannak a többiek, meg mi.” Hozzátette, hogy az Európai Unió összes többi országa benne van a háborúban: van, aki ezt erősebb nyelvezettel mondja, van, aki finomabbal. „Nem közvetlenül ütköznek össze Oroszországgal, mert a kettő között ott van Ukrajna, és az ukránok harcolnak a frontvonalon, ők is halnak ott meg, de valójában az Európai Unió úgy viselkedik, mint egy hadviselő fél. És Magyarország a legelején világossá tette, hogy ez egy rossz stratégia, tehát rosszul van kalkulálva, ezt a háborút nem lehet megnyerni, az ukrán-orosz konfliktust a fronton nem lehet elrendezni” – mondta a kormányfő, aki azt állította: a másik 26 ország döbbenten hallgatta Zelenszkij elnököt arról, hogy „most akkor neki van egy győzelmi terve, de hát eddig milye volt?”

„Azt hittük, eddig is egy győzelmi terv szerint haladnak, de kiderült, hogy nem. Az, ami eddig tervként létezett, arról kiderült, hogy az a vereség terve. Most erről át akarnak váltani a győzelem tervére. Mi azt mondtuk, én is ezt mondtam tegnap (csütörtökön - a szerk.), hogy mi ebben nem veszünk részt, mert ez nem a mi győzelmi tervünk. Kívánjuk az ukránoknak, hogy legyen igazuk, de ezzel a győzelmi tervvel nem lehet nyerni, ezzel megint csak veszíteni lehet. Erről volt egy izgalmas beszélgetés, ahol nekünk jeleznünk kellett, hogy mi ezen a háborún kívül vagyunk, eddig sem vettünk benne részt, és ezután sem fogunk benne részt venni” – fogalmazott Orbán Viktor. 

A kormányfő szerint tisztázni kell, hogy valóban vannak-e atomfegyver építésére vonatkozó tervei Ukrajnának, de ő nem ezt hallotta ki Zelenszkij elnök szavaiból. Szerinte a csütörtöki megbeszélésen „nem az jött ki, hogy az ukránok komolyan gondolják, hogy atomhatalommá fejlesztik magukat.” Mindenesetre a magyar szolgálatok vizsgálják a körülményeket.

Orbán Viktor: A német kereszténydemokraták a leginkább háborúpártiak

A miniszterelnök úgy látja, hogy egyre több politikus a békéről beszél, de a NATO főtitkára fogalmazta meg legpontosabban csütörtökön a nyugati álláspontot, „amikor azt mondta, hogy Ukrajnának az erő pozíciójából kellene megkezdenie a tárgyalásokat Oroszországgal.” Orbán Viktor azzal egyetért, hogy az erő pozíciójából kell tárgyalni, de a pozíciók Oroszország javára és Ukrajna rovására változtak. Elismételte a sokszor hangoztatott véleményét: az Európai Unió összes többi országának háborús stratégiája, Magyarországnak pedig békestratégiája van. „Érdekes módon a tüzet legerősebben a Európai Néppárt fújja. Tehát itt Manfred Weberék azok, akik a legerősebben elkötelezettek a háború mellett. Az Európai Néppárt egy német párt végülis, és mögötte a CDU, a kereszténydemokraták találhatók, akik meglepő módon a legelkötelezettebb háborúpártiak az egész európai politikai mezőnyben” – mondta a kormányfő.

Az állami média munkatársa felevenítette, hogy az Európai Néppárt közétett egy olyan posztot a közösségi médiában, amelyen Orbán Viktor szerepel piros háttér előtt, a felirat pedig az, hogy „ideje távozni”.

A miniszterelnök az mondta: az ő álláspontja az volt, hogy az európai vezetők kezdjenek tárgyalásokba az ukrajnai háborúval kapcsolatban a béke ügyében, de a Néppárt más állásponton van. „És nyilván, hogy ők Magyarországon az én távozásomat, és ezzel kormányváltást követelnek, abban benne van a háború is” – magyarázta Orbán Viktor, aki más, vélt okokat is említett: szerinte az Európai Néppárt egy olyan Európát képzel el, ami rossz a magyaroknak. Az EP-vitában pedig szintet léptek: bejelentették a saját igényüket.

„Azt mondták, ez a kormány menjen, ez a párt meg jöjjön, az Európai Néppárthoz tartozik ez a Tisza-féle párt, jöjjön az új párt, és a régi kormány vigye magával azt a politikáját, ami nem tetszik Brüsszelnek, az új meg csináljon egy olyan politikát, ami tetszik Brüsszelnek. Tehát engedje be a migránsokat, lépjen be a háborúba, lépjen be az ideológiába, és szüntesse be a gyerekvédelmi rendszert Magyarországon. Saját csomó gazdasági követelésük is van, ne adóztassuk meg a múltjaikat, ne gyötörjük a bankjaikat. Amit ismerünk, tehát évek óta zajlik ez a csata, valóban az a helyzet, hogy Brüsszel saját magától kinevezett helytartóként, megbízottként ide küldött kormányt akar látni a mostani kormány helyett. Hát ezt a magyarok majd eldöntik” – sorolta a kormányfő.

Arról is beszélt, hogy szerinte bajok vannak az Európai Unióban és pont azok a bajok jelentik a legnagyobb kihívást, amiben Magyarország más válaszokat ad. „A probléma az, hogy közben kiderül, hogy amit mi csinálunk Magyarországon, az nagyjából az, amit az európai nép is szeretne látni otthon. És aminek a saját kormányuk épp az ellenkezőit csinálja. Tehát ma az a helyzet, hogy Európában mindenki a migráció ellen van. (...) A fél karjukat odaadnák azért, ha olyan állapotok lennének migrációiban náluk, mint nálunk" – mondta.

A legnagyobb hírnek azt nevezte, hogy csütörtökön visszatért Robert Fico szlovák kormányfő, ráadásul kirobbanó formában. A miniszterelnök említett egy szerb-magyar-szlovák csúcstalálkozót, amelynek témája a migráció lesz. 

Jövőre berobban a magyar gazdaság?

A csütörtöki Kormányinfón konkrét lépéseket árultak el arról, hogy szeretnék a gazdaságot feltüzelni, az akciótervről többet is megtudhat korábbi cikkünkből:

A programnak vannak előfeltételei: a háború helyzete és a migráció. Ki kell maradni a háborúból és meg kell tartani migránsmentesnek Magyarországot, fogalmazott. Hozzátette: ezután jöhet a béremelés, „mert eljött ennek az ideje, meg a gazdaságban fölhamozódott teljesítmény ezt indokolja, ezt mondják a munkaadók is.”

Orbán Viktor kimondta: drága a lakhatás, ezt olcsóbbá kell tenni, ezért elsősorban a fiatalok számára kell megfizethető lakhatási körülményeket teremteni. „A családok megsegítésének is eljött az ideje. Ebben az új gazdaságpolitikában meg kell kétszerezni a gyerekek után járó adókedvezményt. A Demján Sándor féle tervvel a kis- és középvállalkozókat meg lehet segíteni. Perspektívát lehet nekik kínálni, hogy előre tudnak lépni, be tudjuk őket jobban vonni a gazdasági növekedésbe.Tehát a mindennapi élet szempontjából látványosan mutatkozik majd meg ez az új gazdaságpolitika, hogyha sikerül a konzultációban megerősíteni. És a következő évben egy látványos változás zajlik majd le a mindennapi életben is” – fogalmazott Orbán Viktor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!