Orbán Viktor miniszterelnök az állami média részeként működő Kossuth rádiónak adott interjút péntek reggel. A gazdaságból nem érkeznek jó számok, például csütörtökön az építőiparról jött kellemetlen látlelet:
Előtte pedig az derült ki, hogy a magyar ipar is köhécsel, visszaesésben van:
Orbán Viktor a gazdasági problémákat a háború számlájára írta. „Ahhoz, hogy sikeresek legyünk újra, véget kell vetni a háborúnak. Ilyen egyszerű ez” – fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint a háború hatásai, különösen a szankciók, „elhibázottak, átgondolatlanok voltak az unióban”, és ezek megakasztották a gazdasági növekedést – ismételte meg immár sokadszorra a kormányzati mantrát, aminek lényege, hogy az Orbán-kabinet semmiről sem tehet, nem követett el gazdaságpolitikai hibát.
Szóba került a fiatalok lakhatási támogatása is. A 35 évnél fiatalabbak számára a munkaadó havonta 150 ezer forintig, évi 1,8 millió forintig kedvezményesen adhat lakhatási támogatást, amit akár lakásbérleti díjra, akár saját lakás törlesztőrészletére is felhasználhatnak – idézte fel a miniszterelnök a Kormányinfón elhangzott bejelentést.
A kormányfő elárulta azt is, hogy miért döntöttek a magánszektor bevonása mellett az állami bérlakásépítés helyett:
„Régóta motoszkált már a fejünkben, hogy valahogy nem az állami bérlakásépítés irányába kellene menni, mert akkor visszajön az egész IKV-s kultúra, hanem inkább a magánszektort kell abba a helyzetbe hozni, hogy érdekelt legyen abban, hogy a fiatal munkavállalóinak adjon lakhatási támogatást.”
„Azok a cégek, amelyek ilyet tudnak adni, azok versenyelőnybe fognak kerülni a jóképességű fiatalokért folytatott mérkőzésben, hiszen Magyarországon több munkahely van, mint amennyi munkaképes ember, különösen ambiciózus fiatalokból van hiány. Őértük nagy verseny megy és aki a bér mellett még tud adni béren kívüli juttatásként havonta 150 ezer forint lakhatási támogatást, az szerintem jó munkaerőhöz juthat” – mondta Orbán Viktor. (Vélhetően azt akarta mondani, hogy ambíciózus fiatalokból nincs hiány, kérdéseinket elküldtük a miniszterelnök sajtósának, Havasi Bertalannak.)
A kétnapos, budapesti csúcstalálkozó központi témája a közösség versenyképessége volt, ezen Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke – újra – bemutatta elemzését az európai gazdasági helyzetről. Ez nem egy új dokumentum, Draghi Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének felkérésére készítette el, a tabudöntögető dokumentumról korábban laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár írt elemzést.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a találkozón először született meg egy pillanatra az egyetértés az uniós vezetők között, amelyet Draghi tanulmányának drámai hatása idézett elő. Azért, mert olyan adatok és tények kerültek az asztalra, amelyek azt mutatták, hogy az Európai Unió gazdasági növekedése messze elmarad az Egyesült Államokétól és az ázsiai feltörekvő országokétól. Például az európai gazdaság 15 százalékkal nőtt az elmúlt tíz évben, míg az amerikai 65 százalékkal. Orbán Viktor kiemelte, hogy a csúcs során Draghi elemzése rávilágított arra, az európai gazdaságpolitikát újra kell gondolni. „Ez hozta létre azt a légkört, amikor mindenki egyetértett abban, hogy na tényleg, ha így áll a helyzet, akkor most valódi döntéseket kell hozni” – mondta a miniszterelnök.