Miközben a kormány a gyermekvédelemről tesz hangzatos mondatokat, addig ilyen elképzelései vannak jövőről - a fideszes Dunai Mónika által beadott javaslatra a Párbeszéd frakcióvezetője, Tordai Bence, és Szabó Tímea, a Párbeszéd – ZÖLDEK ügyvezető társelnöke hívta fel a figyelmet.
A május 3-án beadott módosítás úgy szól, hogy a jövőben nem lenne jelzési kötelességük az egyházak vagy vallási egyesületek „vallásos szertartást hivatásszerűen végző tagjainak” olyan információval kapcsolatban, amire titoktartási kötelezettségük vonatkozik.
Szabó Tímea Facebook-bejegyzésében kommentálta a hírt:
"3 évvel ezelőtt már benyújtottam a papi pedofíliára és a gyónási titoktartás alóli kötelező mentesítésre vonatkozó javaslatot, ha egyházi személy gyerekek ellen elkövetett szexuális erőszakról értesül. Akkor is lesöpörte a Fidesz, most pedig direkt beletették, hogy a papoknak ne kelljen értesíteniük a hatóságokat, ha gyerekeket erőszakolnak. Ez nem pusztán szégyen, ez bűncselekmény, pedofil ragadozók újbóli bújtatása, felmentése, ügyeik eltussolása!"
Az indoklás a gyermekvédelmi jelzőrendszer egységesítésével érvel. A szöveg szerint a gyónás során megismert információkat azért vennék ki a jelzési és együttműködési kötelezettség alól, mert „ezen vallási tevékenység végzése kívül esik a közfeladatellátás körén, azzal összefüggésbe nem hozható, szemben más hivatásokhoz fűződő titoktartási kötelezettséggel”. Az indoklás arra is hivatkozik, hogy a büntetőeljárásról szóló törvény is hasonló felmentést ad az egyházi személyeknek, ha tanúként hallgatják ki őket.
A módosítási javaslat pedig többi része azt taglalja, hogy a különböző állami szerveknek, köznevelési intézményeknek és gyermekvédelemben dolgozó szakembereknek milyen jelzési vagy kezdeményezési kötelezettségeik vannak, illetve milyen következményekkel jár, ha a javaslatban meghatározott időben belül nem tesznek eleget ennek vagy nem tesznek feljelentést.
Az is érdekes, hogy külön felhívják a figyelmet arra, hogy a gyermekjóléti szolgáltató munkatársát vagy a gyámhatósági ügyintézőjét büntetőjogi felelősségre lehet vonni, ha legkésőbb három munkanapon belül nem kezdi meg a kiemelt veszélyeztetésre vonatkozó jelzés kivizsgálását. A kiemelt veszélyeztető okra utaló körülmény lehet többek között a gyerek szexuális bántalmazására, fizikai bántalmazására vagy elhanyagolására utaló körülmény.
Mivel a kegyelmi botrány után a kormány április végén új gyermekvédelmi csomagot nyújtott be, nehéz összetenni e javaslat tartalmát és időzítését.