4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány munkaalapú társadalomról beszél, de óriásiak a fizetési különbségek Magyarországon.

Közzétette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a ’Fókuszban a vármegyék’ névre keresztelt tanulmányának újabb, 2024 I. félévére vonatkozó kiadását, amelyben ezúttal is a tizenkilenc magyar vármegye helyzetét mutatta be. Az ebben közölt adatok alapján Magyarországon továbbra is méretes bérszakadékot találtunk a budapesti és a vidéki fizetések között.

A hivatalos tájékoztatás szerint a vizsgált időszakban a nettó átlagkereset 14 százalékkal emelkedett (a közfoglalkoztatottak bérével együtt), a leginkább Hajdú-Bihar, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében (17,7 és 17,4 százalékkal), a legkevésbé Győr-Moson-Sopron, Vas és Heves vármegyében, valamint a fővárosban (11,6-13 százalék közötti mértékben). A KSH adatai alapján elkészítettünk egy bértérképet is a magyarországi fizetésekről, ez a következőképpen alakult:

Ahogy az térképünkön is látszik, a fővárosi fizetések továbbra is kiugróan magasak, átlagosan nettó 512 292 forintot vittek haza az itt dolgozók, míg az időszakban kiugró bérnövekedés ellenére is óriási a legkeletibb vármegye lemaradása: Szabolcs-Szatmár-Bereg dolgozói átlagosan csupán 308 050 forinttal kalkulálhattak. Az országos átlag 422 122 forintos nettó bér volt az időszakban.

Vajon mit gondol olyankor Orbán Viktor, ha az országon belüli bérszakadékra néz?
Vajon mit gondol olyankor Orbán Viktor, ha az országon belüli bérszakadékra néz?
Fotó: MTI

Ugyanaz a munka, csak sokkal kevesebbért

Azért, hogy az adatokat jobban megértsük, részletesebben is megvizsgáltuk a fővároshoz hasonlítva  Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye helyzetét.

A KSH számai alapján 2024 I. félévében itt a legjobbi havi fizetéseket a villamosenergia, légkondicionálás, gázellátás területén foglalkoztatottak produkálták, hiszen ők átlagosan 426 609 forintos nettó bért vihettek haza, míg a legrosszabb fizetéseket a vendéglátóiparban adták, itt 220 037 forint volt az átlag.

Erős kontrasztot jelent ehhez képest a fővárosi bérszint, hiszen ott az ugyanezen területeken foglalkoztatottak átlagosan 692 442, illetve 310 053 forintot vittek haza.

Ahogy az általunk készített grafikon is szemlélteti, a korábban említett adatok nem mutatják a legszélsőségesebb eltéréseket. Az információ és kommunikáció szektorban dolgozók még nagyobb hátrányt szenvedtek Kelet-Magyarországon, ahol ugyanazért a munkáért átlagosan csupán 326 438 forintot vihettek haza, míg Budapesten ez az összeg 716 548 forint volt. Ebben az esetben a fizetések közötti különbség több mint kétszeres.

Mi lesz a munkaalapú társadalommal?

A kormány a napokban hirdette meg legújabb gazdaságvédelmi akciótervét, amelynek egyik alappilléreként a jövedelmek vásárlóerejének javítását is kitűzték: ezt a szerdai Kormányinfón elhangzottak alapján többek közt egy hároméves, a munkáltatók és a munkavállalók számára előnyös bérmegállapodás megkötésével terveznék, valamint ismét előkerült a kormánytagok körében egyre divatosabban emlegetett ezer eurós minimálbér is.

Ennek eléréséhez Gulyás Gergely szerint már folynak a tárgyalások, és azt nem lehet vitatni, hogy a fizetések felzárkóztatása szempontjából ez előrelépés lenne, azonban az biztos, hogy az Orbán-kormánynak a regionális különbségek feloldására is ki kell találnia valamit. Hiszen csak ha a KSH összefoglalójában szereplő, az egyének helyzetét kevésbé mutató számokat vesszük alapból, a bérszakadék méretét nehéz letagadni.

Az országos átlagos 422 122 forintos nettó bérhez képest a fővárosi dolgozók nagyságrendileg 21,3 százalékkal kerestek többet, míg a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében élők valamivel több mint 27 százalékkal maradtak el ettől a szinttől.

Sőt, miközben a nemzeti konzultáció valamikor novemberben útnak indul majd, az alaphelyzetnek az tűnik, hogy 2024 I. félévében a főváros mellett Magyarország 19 vármegyéjéből mindössze egyben, Győr-Moson-Sopronban haladták meg az országos átlagot a bérek (453 251 forint) – lehet, hogy inkább erről kéne kikérni a lakosság véleményét?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!