Újhelyi István szokásos,vasárnapi nyílt levelében az egy hét múlva megkezdődő "politikai tanévet" veszi górcső alá. Mint írja:
"Megkezdődik tehát a politikai szezon és nem csak az új Európai Bizottság összetétele fogja izgalomban tartani a döntéshozókat, de bizonyosan elöntik majd a képviselőket az aktuális napi ügyek is, vele együtt a politikai döntések és a folyamatos értékválasztás szorító kényszere.
Most ugrik majd a majom igazából a vízbe, most fog kiderülni, hogy ki mit képvisel, hogy az Európai Parlamentben létrehozott új politikai formációk mennyire erősek és egységesek, hol vannak repedések, kibeszélések, belső viták.
Orbán Viktor és a Fidesz imázsának egyik – saját maguk által is tudatosan épített – fontos eleme, hogy mindig erősnek és egységesnek mutassák magukat, ahol nincsenek belső ellentétek, senki nem kérdőjelezi meg a vezér iránymutatását, jószándékát vagy épp képességeit. A folyton torzsalkodó, egymást visszarántó és gáncsoló ellenzéki formációkkal szemben ez kétségtelenül egyfajta erény. Még ha nem is igaz.
Ujhelyi szerint ugyanezt a képet próbálják Orbánék az európai színpadon is mutatni magukról: "A szélsőjobboldali kalandorokat összegyűjtő „Patrióták Európáért” nevű formáció azonban ugyanúgy repedezik és komoly belső konfliktusok előtt áll, amelyeket a Fidesz miniszterelnöke vajmi kevéssé lesz képes uralni".
Ujhelyi ugyanakkor úgy látja, hogy a Patrióták Európáért formáció valójában korántsem olyan szilárd, mint amilyennek látszik. Az Esély Közösség vezetője szerint – bár Orbán Viktor a frakció meghatározó vezetőjeként jelenik meg – a formáció igazi ereje a Marine Le Pen vezette francia szélsőjobbos tömörülésből fakad. Ez a csoport, bár jó kapcsolatot ápol a Fidesz vezette magyar kormánnyal, hajlamos az önállóságra és a belső feszültségekre, amelyek könnyen konfliktusokhoz vezethetnek, véli Ujhelyi.
Az ex-képviselő felidézi, hogy az újonnan megalakult Európai Parlament egyik első döntése volt, hogy világos és határozott állásfoglalást fogadjon el Ukrajna támogatását illetően. A dokumentum név szerint kiemelte Orbán Viktort, aki „kirívóan megsértette az EU alapszerződéseit és közös külpolitikáját”, amikor az EU Tanács magyar elnökségének kezdete után nem sokkal „békemisszióra” utazott Oroszországba.
Ujhelyi szerint az állásfoglalás a Patrióták frakcióját is megosztotta:
- a csoport tagjainak többsége nemet nyomtak a dokumentumra,
- ketten támogatták,
- tizenöten pedig tartózkodtak.
Ujhelyi szerint Orbánék vélhetően rosszul mérik fel, hogy mennyire törékeny is az a bázis, amire építkezni próbálnak az európai szélsőjobboldalon.
„Az indokolhatatlan tartalmú és mélységű oroszbarátság pedig bizonyosan további ütközésekhez fog vezetni a formáción belül, ami Orbán és a Fidesz krédóját is egyértelműen roncsolni fogja. Izgalmas politikai ősz elé nézünk” – hangsúlyozza.