2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Azért, hogy a legfőbb ügyésznek ne kelljen ügyésznek lennie.

A Telex információi szerint alig háromnegyed órával a kedd délelőtti ülés előtt értesítették a képviselőket az igazságügyi bizottság ülésének napirendváltozásáról: az eredetileg tervezett igazságügyi törvénycsomag helyett az Alaptörvény tizennegyedik módosítását vitatják meg. A javaslatot az igazságügyi bizottság terjeszti be az Országgyűlésnek.

A javaslat célja, hogy az Országgyűlés a jövőben ne kizárólag ügyészek közül választhassa meg a legfőbb ügyészt.

Az Alaptörvény jelenlegi szövegében a legfőbb ügyész megválasztására vonatkozóan ez áll: „A legfőbb ügyészt az ügyészek közül a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés választja kilenc évre.” A módosítás során az „az ügyészek közül” kifejezés kikerülne a szövegből.

Az indoklásban kiemelik, hogy a rendszerváltás óta három legfőbb ügyészből ketten nem rendelkeztek ügyészi múlttal megválasztásuk előtt. A módosítás a hazai és a nemzetközi gyakorlathoz kíván igazodni, hiszen több európai országban – például Hollandiában, Lengyelországban, Dániában és Svédországban – nem feltétel az ügyészi múlt a legfőbb ügyészi tisztség betöltéséhez.

A változtatással párhuzamosan az ügyészek jogállásáról szóló törvény módosítása is a bizottság elé került, amely kimondja, hogy ha a megválasztott legfőbb ügyész nem áll ügyészségi szolgálati jogviszonyban, az eskütételt követően automatikusan létrejön a jogviszony.

Polt Pétert legutóbb 2019-ben választották meg legfőbb ügyésznek, mandátuma 2028. december 14-én jár le. A rendszerváltás óta Magyarországnak három legfőbb ügyésze volt: Györgyi Kálmán (1990–2000), Polt Péter (2000–2006 és 2010–jelenleg), valamint Kovács Tamás (2006–2010).

Az Alaptörvény első verzióját 2011-ben fogadta el az Országgyűlés fideszes kétharmada, és bár Orbán Viktor annak idején gránitszilárdságúnak nevezte az alkotmányt, azóta már tizenháromszor módosították. A tizennegyedik módosítás 2025. január 1-jén léphet hatályba.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!