A budapesti választókerületek átrajzolására vonatkozó javaslat nagy felháborodást váltott ki az ellenzéki politikusok körében. A tervezet szerint a jelenlegi 18 egyéni választókerület helyett 16 maradna, ami a főváros parlamenti képviseletének csökkenését eredményezné. Hétfő délután, kedd délelőttre hívták össze a KDNP-s Vejkey Imre vezette parlamenti igazságügyi bizottságot, amelynek ülésén a választási törvény módosítása is napirendre került.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere szerint a Fidesz lépése egyértelműen politikai célt szolgál: „Miből lehet tudni, hogy hamarosan választás lesz Magyarországon? Hát onnan, hogy a Fidesz megint módosítani akarja a választási szabályokat.” Karácsony hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedben „minden választás előtt buherált valamit a szabályokon, hogy saját magának kedvezzen és megpuccsolja a választási akaratot”. Szerinte a választókerületek csökkentésével „a nemzet fővárosa a népességbeli arányához képest jóval kisebb súllyal lesz majd képviselve a parlamentben”, ezzel a Fidesz „bosszút áll” a fővároson az előző választási eredmények miatt.
Hadházy Ákos, Zugló független országgyűlési képviselője arra hívta fel a figyelmet: „Hát elkezdődött (pedig még csak 2024 novembere van!) A ma megismert javaslattal Magyarországon megszűnik a titkos szavazás a választásokon!” Kiemelte, hogy a Fidesz állandóan módosítja a játékszabályokat, és „nem csak a maguk érdekei szerint alakítják például a választási rendszert, de gyakorlatilag legalizálják a csalásokat is”. Hadházy a javaslat egyik részletét emelte ki: „a szavazólapot nem kell borítékba helyezni”, amely szerinte a nyílt szavazás bevezetését jelenti. „Képzeljük el a választást ezután egy 500 lelkes faluban! A polgármester embere ott ül a szavazatszámláló bizottságban, és konkrétan megnézi, ki hogyan szavazott.”
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke szintén kemény szavakkal illette a tervezetet. „A Fidesz választási atombombát kíván ledobni Budapestre” – mondta, hozzátéve, hogy a javaslatot „a Fidesztől megszokott, sunyi módon” nyújtották be. Gyurcsány szerint a törvénymódosítás célja, hogy „a Fidesz és Orbán számára bevehetetlennek tűnő Budapest politikai erejét gyengíteni, megtörni akarják”.
Kijelentette, hogy „a budapestiek többsége a pokolba kívánja ezt a hatalmat,” és hangsúlyozta, hogy „lehet manipulálni, lehet csalni, de vereségre van ítélve a Fidesz Budapesten”.
Szabó Tímea, Óbuda-Békásmegyer országgyűlési képviselője, a Párbeszéd – Zöldek elnökségi tagja, szintén hevesen reagált: „Tegnap este 11-kor (!) kaptuk kézhez a választási törvény legújabb, 60 oldalas fideszes módosítását, amit ma délelőtt 11-kor (!) tárgyal a bizottság! Durva bosszú készül Budapest ellen!” Szabó kiemelte, hogy a javaslat „18-ról 16-ra csökkenti a budapesti körzetek számát, így a főváros közel 2 milliós lakossága durván alul lesz reprezentálva a parlamentben”. A politikus szerint ez „teljes gerrymandering”, amely a választókerületek szándékos, politikai előny megszerzésére irányuló átrajzolását jelenti. Bírálta a benyújtás módját is:
„Ráadásul ahhoz sem volt bátorságuk ezeknek a gerinctelen diktátoroknak, hogy normál menetben nyújtsák be a módosítást: az Igazságügyi bizottság adja be a kormány helyett. Utolsó, gyáva népség.”
„Egy tisztességes demokráciában nem kiszivárgott dokumentumból tudjuk meg, mi helyiek, hogy hogyan fog kinézni 2026-ban az a választókerület, amit képviselek!” – magyarázta Jámbor András országgyűlési képviselő, aki úgy számol, hogy az új körzetekkel „2-vel több képviselői helyet szerzett volna a Fidesz 2022-ben, a választáson!” Felvetette: „miért kavarja meg a Fidesz az állampolgárokat, miért nem bővítik csak egyszerűen a kisebb választókerületeket?” Jámbor szerint a választókerületek átrajzolása megnehezíti az ellenzék dolgát, de hozzátette: „Akkor itt harcoljuk ki a rendszerváltást!”.
Magyar Péter egy friss Facebook-bejegyzése egyik bekezdésében így fogalmazott:
„A Fidesz hatalma megtartása érdekében teljesen átrajzolná a vàlasztási körzeteket és hogy bent tartsa az Országgyűlésben a számára fontos ellenzéki pártokat, a bejutási küszöböt is lejjebb szállítaná.”
Utóbbira, azaz az ötszázalékos küszöb csökkentésére azonban a tervezet eddig nyilvánosságra került részletei nem utalnak egy szóval sem, azonban nem zárható ki, hogy a törvényjavaslat vitája során egy módosító javaslat formájában előkerül. A közvélemény-kutatások szerint ugyanis csak a Fidesznek és a Tisza Pártnak biztos a parlamenti helye, a Mi Hazánkat és a Demokratikus Koalíciót csak hibahatáron belül mérik a parlamenti küszöb fölé, míg a többi politikai formáció pillanatnyilag elmaradna az ötszázalékos listás eredménytől.
Kunhalmi Ágnes, aki szintén Budapesten nyert egyéni mandátumot az MSZP színeiben, közleményében elfogadhatatlannak nevezte a módosítás minden elemét, a végrehajtás módját, a teljes titokban előkészített változtatást is. Úgy véli, ez arról szól, hogy „a tisztességes megélhetésért, a normális fizetésekért, a tanárokért, az orvosokért, az ápolókért, a közlekedésben dolgozókért, a tisztességes magyarokért dolgozó képviselőket kiszorítsák az Országgyűlésből”. Az ellenzéki képviselő közleményében úgy fogalmazott,
„ez nem csak választási matek, ez a valódi képviselet ellehetetlenítése”.