A teljes népességben Paks 2 megépítésének 29 százalék a támogatottsága, és 47 százalék az elutasítottsága. A legerősebb törésvonal pártpolitikai: a pro-kontra arány a Fidesznél 72-15 százalék, a Tiszánál 12-78 százalék, de a többi párt támogatói és a bizonytalanok között is nagy többségben vannak az elutasítók – írja Tordai Bence Facebook posztjában.
Mindössze a kományváltást akaró magyarok 15 százaléka szeretné, hogy a választás után folytatódjon a beruházás az orosz partnerekkel, míg 46 százalék felmondaná az erről szóló szerződéseket, és 39 százalék nem tudott, nem akart állást foglalni a kérdésben.
Fotó: MTI
A Tisza-szavazók még elkötelezettebbek: 69 százalék felmondaná, és csak 14 százalék folytatná az együttműködést az oroszokkal.
Megéri?
A magyarok 26 százaléka gondolja csak, hogy anyagilag megérné Paks 2 megépítése, 40 százalék ellenkező állásponton van, és 34 százaléknak nincs határozott véleménye e kérdésben.
A válaszadók többsége szerint az újabb paksi atomerőmű túl nagy orosz függőséget okozna: 47 százalék vélekedik így, és csak 21 százalék gondolja ennek ellenkezőjét, és 31 százalék bizonytalan e kérdésben. A Tisza-szavazóknál ez az arány 82 versus 6 százalék, de még a Fidesz-szavazók hatoda (16 százalék) is tart a túlzott orosz energiafüggőségtől.
A megújuló energia a legnépszerűbb
Amikor pedig azt a kérdést teszik fel, hogy Magyarországnak elsősorban milyen energiaforrások felhasználását kellene támogatnia, csak 16 százalék áll az atomenergia pártján, 13 százalék a fosszilis energiákat (olaj, gáz, szén) preferálja, míg 57 százalék a megújuló energiák felhasználását támogatná.
„Tiszta sor: amikor az Orbán-kormány tovább erőlteti az oroszokkal folytatott paksi bővítést, durván szembemegy a társadalmi akarattal. De… Magyar Péternek is szól az üzenet: 10-ből 7-8 Tisza-szavazó elutasítja Paks 2-t és azt várja el, hogy a kormányváltás után felmondjuk” – vonja le a következtetést Tordai Bence, aki petíciót is indította beruházás leállításának követelésére.