Az elmúlt években sokat javult a nyugdíjasok helyzete Magyarországon, nemcsak anyagi értelemben, hanem abban is, ahogyan a társadalom figyel rájuk – fogalmazott Murvainé Láng Róza, az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület (ONYPE) elnöke a JóKor nyugdíjasportálon kedden közzétett interjúban. [Az ONYPE alapítója Aszódi Pál fideszes országgyűlési képviselő volt, a szervezet a legtöbbször igencsak támogatóan nyilatkozik a kormány nyugdíjasokat érintő intézkedéseiről – a szerk.]
Egyre több a közösségi program, a támogatott lehetőség, a biztonságot nyújtó kezdeményezés – tette hozzá.
„Mi magunk is azért dolgozunk, hogy a szépkorúak ne maradjanak magukra: nyugdíjasnapokat, sport- és kulturális rendezvényeket szervezünk, mert hisszük, hogy az aktív, közösségi élet örömtelibbé teszi a nyugdíjas éveket” – nyilatkozta az egyesület elnöke.
Kiemelte, hogy az állam is fontos lépéseket tett az idősek anyagi és erkölcsi megbecsüléséért. A Gondosóra program például biztonságosabb életet biztosít az idősebbeknek. Természetesen mindig van hová fejlődni, de jó látni, hogy az idősek mindinkább érezhetik: számítanak, értékes tagjai a közösségnek. Ezért dolgozunk mi is nap, mint nap, és öröm, hogy ebben sokan partnereink – nyilatkozta Murvainé Láng Róza.
Az egyesület számára mindig is fontos volt a kiegyensúlyozott, értékalapú együttműködés a kormányzattal, az állami szervekkel és az önkormányzatokkal. Az országos központ aktív kapcsolatot ápol a kormányzati intézményekkel, minisztériumokkal, azok tisztségviselőivel, valamint az Idősek Tanácsával. A helyi szervezeteink elsősorban a megyei közgyűlésekkel és önkormányzatokkal működnek együtt, hiszen közös célunk, hogy a nyugdíjasok életminőségét helyi szinten is javítsuk – fejtette ki az egyesület elnöke.
Az egyesület pártsemleges, tevékenységét mindig az alapszabályban lefektetett értékek mentén végzi. Fontos az elvhűség: nem cél a mindenáron való bővülés, inkább olyan partnereket keresnek, akikkel közös értékeken osztozhatnak. Vallják és őrzik a polgári, nemzeti és keresztény-konzervatív értékeket, s lehetőség szerint támogatják az állami és önkormányzati feladatok megvalósítását, különösen a szociális ellátás, az idősek gondozása és közösségi életének szervezését – közölte.
„Fontosnak tartom azonban kiemelni, hogy a magyar kormány kiemelt feladatának tekinti az idősebb korosztály anyagi és erkölcsi megbecsülését. 2010-ben szövetséget kötött a nyugdíjasokkal, vállalva, hogy történjék bármi, megőrzi és megvédi juttatásaikat”
- fogalmazott Murvainé Láng Róza.
Hozzátette: az elmúlt években számos intézkedés született ennek érdekében, melyek közül több is kézzelfogható segítséget jelentett tagjaink számára. Az ONYPE nyitott az együttműködésre, folyamatosan megújul, és tudatosan alkalmazkodik a társadalmi környezet változásaihoz, hogy mindig a legjobban szolgálhassa a nyugdíjas közösség érdekeit. Aki nyugdíjasként megélte a 2010 előtti időszakot, pontosan tudja, mennyi nehézséggel kellett szembenéznünk. Sokszor éreztük, hogy háttérbe szorulunk, és nem kapjuk meg azt a figyelmet és megbecsülést, amelyet hosszú évtizedeken át végzett munkánk alapján joggal elvárhatnánk – mondta.
Emlékezetes, hogy akkoriban a tizenharmadik havi nyugdíjat is megvonták, ami különösen érzékenyen érintette az idősebbeket. Ehhez képest az elmúlt években kedvezőbb folyamatoknak lehettünk tanúi – fogalmazott. Elismerés illeti azokat az intézkedéseket, amelyek kifejezetten az idősek terheinek csökkentésére és életminőségének javítására irányultak – tette hozzá. Ide tartozik például a tizenharmadik havi nyugdíj fokozatos visszavezetése, a nyugdíjak rendszeres emelése, és az a törekvés, hogy ezek az emelések legalább az inflációval lépést tartsanak – nyilatkozta az egyesület vezetője.
Pozitív példaként említhető a rezsicsökkentés is, amely sok idős ember számára jelent anyagi könnyebbséget. A Nők40 program is kiemelkedő – ez lehetővé teszi, hogy negyven év munkaviszony után a nők nyugdíjba vonulhassanak, függetlenül a nyugdíjkorhatártól – húzta alá. Ez nemcsak az időseknek jelent könnyebbséget, hanem a családokat is segíti. A legfrissebb intézkedések közül kiemelném a vidéki otthonfelújítási programot is, amelyet az 5000 fő alatti településekre terjesztettek ki. Ez valós lehetőséget kínál arra, hogy sok idős ember korszerűbb, biztonságosabb környezetben élhessen – fogalmazott.
Természetesen még vannak kihívások – például az alapvető élelmiszerek ára sokaknak továbbra is komoly nehézséget jelent – hangsúlyozta. De az is tény, hogy történtek lépések az indokolatlan áremelések visszaszorítására, például az élelmiszerárrés-csökkentéssel. Nyugdíjas közösségként számunkra az a legfontosabb, hogy ezek a támogatások kiszámíthatók legyenek, és megmaradjon az a szövetség, amelyben az időseket partnerként kezelik – közölte Murvainé Láng Róza.
(MTI)