3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagjai megállapodtak egy jogilag kötelező erejű szerződés szövegében, amelynek célja a jövőbeli világjárványok hatékonyabb kezelése.

A paktum célja, hogy elkerülje a Covid-19 járvány idején tapasztalt szervezetlenséget és versenyt az erőforrásokért. A dokumentum kulcselemei közé tartozik az új betegségekre vonatkozó adatok gyors megosztása annak érdekében, hogy a tudósok és a gyógyszergyárak gyorsabban dolgozhassanak a kezelések és vakcinák kifejlesztésén.

Így először fog maga a WHO is egyből áttekintést kapni a maszkok, orvosi köpenyek és egyéb egyéni védőeszközök (PPE) globális ellátási láncairól – írja a BBC.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója úgy fogalmazott, hogy a megállapodás „jelentős mérföldkő a biztonságosabb világ felé vezető közös utunkban”.

A szerda hajnalban megkötött, jogilag kötelező erejű egyezmény a tagállamok három évnyi tárgyalása után született meg. A WHO 75 éves történetében ez a második alkalom, hogy ilyen típusú nemzetközi megállapodást kötöttek – az első a 2003-as dohányzás-szabályozási megállapodás.

Kiemelkedő jelentőségű paktum született
Kiemelkedő jelentőségű paktum született
Fotó: Depositphotos
A tagoknak még hivatalosan el kell fogadniuk az egyezményt, amikor a jövő havi Egészségügyi Világközgyűlésen üléseznek.

Az amerikai tárgyalópartnerek nem vettek részt a végső megbeszéléseken, miután Donald Trump elnök bejelentette, hogy kilép a globális egészségügyi ügynökségből, ezért az Egyesült Államokat nem köti a paktum.

A részletek

  • A megállapodás szerint az országoknak biztosítaniuk kell, hogy a járványhoz kapcsolódó gyógyszerek világszerte elérhetőek legyenek egy jövőbeli járvány kitörése során
  • A résztvevő gyártóknak oltóanyag-, terápiás és diagnosztikai termékeik 20 százalékát a WHO-nak kell fenntartaniuk. Legalább 10 százalékot adományozniuk kell, a többit pedig megfizethető áron kell biztosítaniuk
  • Az országok jóváhagyták az egészségügyi technológiák szegényebb nemzeteknek való átadását is. Ez lehetővé tenné az oltóanyagok és gyógyszerek helyi előállítását egy világjárvány idején
  • A fejlődő országok még mindig dühösek amiatt, ahogy a gazdag nemzetek felvásárolták és felhalmozták az oltóanyagokat a Covid-19 idején, míg a nagy gyógyszeriparral rendelkező országok attól tartanak, hogy a kötelező transzferek alááshatják a kutatást és fejlesztést
  • A megállapodás középpontjában egy javasolt kórokozó-hozzáférési és haszonmegosztási rendszer (PABS) áll, amely lehetővé teszi a gyógyszergyártók közötti gyorsabb adatcserét. Ez lehetővé tenné, hogy ezek a cégek gyorsabban kezdjenek új gyógyszerek kifejlesztésébe, bármilyen jövőbeli járvány kitörése esetén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!