Történelmi mélypontra esett a napelemek ára. Az elmúlt évben a Kínában gyártott termékek ára 42 százalékkal csökkent. Ennek eredményeként átlagos áruk jelenleg 0,15 dollár/Watt. Ezzel jóval alákínálnak az európai és az amerikai gyártóknak.
Az Indiában gyártott panelek átlagára december végén 0,22 dollár/Watt volt, az európaiaké 0,3 dollár/Watt, az amerikaiaké 0,4 dollár/Watt. Ezzel a napenergiát hasznosító panelek annyira olcsóvá váltak, hogy Hollandiában és Németországban kerítések építésére is használják őket. Így jóval kevesebb áramot termelnek, mint háztetőre szerelve, azonban a telepítési költségek is lényegesen alacsonyabbak.
Összességében kifizetődő a kerítésnapelem
A nyomott árak fő oka a túltermelés, mely ráadásul egyre jobban nő. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adatai szerint tavaly a globális napelemtermelés 800 gigawatt áramtermelő kapacitás volt. Eközben az üzembe helyezett új termelési kapacitások beépített teljesítménye mindössze 330 GW volt.
Figyelembe véve a bejelentett beruházásokat, a termelési kapacitás 2024-ben 1100 GW-ra nő – olvasható az IEA elemzésében. Az árak alakulását illetően megoszlanak a szakértői vélemények. Egyesek arra számítanak, hogy a jelenlegi tendencia huzamosabb ideig fennmarad, mások növekvő árakat vizionálnak.
„A piacon a konszolidáció évei következnek. A termékek alacsony árát nem a világ legnagyobb termelői diktálják, hanem a többiek: a közepes és a kistermelők. A túlélésük érdekében ezeknek nagyon sokat kellett engedniük engedniük áraikból” – nyilatkozta a ZF-nek Mirel Jarnea, a LONGi Délkelet-Európáért felelős üzletfejlesztési igazgatója. A kínai LONGi a világ legnagyobb napelemgyártója.
Jarnea szerint a piaci konszolidáció egy-két év alatt megy majd végbe. Ez alatt az idő alatt a kis piaci szereplők jelentős részbe csődbe fog menni vagy felvásárolják őket a nagyvállalatok. Az árak ennek nyomán emelkedni fognak A világ legnagyobb napelemgyártója Kína, részesedése a globális piacon 80 százalék.(Forrás: Maszol..ro, Ziarul Financiar, IEA)