A szlovákiai Új Szó írta meg, hogy a Fico-kormány felmondja a Magyarországgal fennálló, 1961-ben kötött állampolgársági megállapodást.
Ez arról szólt, hogy azok a gyerekek, akiknek szülei kettős állampolgárok, vagy egyikük magyar, a másik pedig szlovák állampolgár volt, a szülők döntésének megfelelő állampolgárságot kaptak. Amennyiben nem tudtak megegyezni, akkor a gyerek annak az államnak lett állampolgára, amelyiknek a területén élt.
A szlovák kormány szerint ezt a megállapodást már úgyis csak Szlovákia tartotta be, hiszen Magyarország még 1999-ben felmondta azt.
A felmondás indoklásaként a szlovák kormány azt hozta fel, hogy alkotmányellenes egy gyereket akarata ellenére megfosztani szlovák állampolgárságától.
Az egyezmény hatálya a felmondástól számított 12 hónappal szűnik meg.
Az egyezmény felmondása nem jelenti azt, hogy a felvidéki magyarok ezután egyszerűen felvehetnék második állampolgárságnak a magyart, ugyanis egy 2010-es, szintén Robert Fico kormányzása alatt született intézkedés értelmében csakaz lehet kettős állampolgár, aki születéssel, örökbefogadás során vagy házasságkötés útján szerzi meg egy másik ország állampolgárságát, vagy igazolni tudja, hogy legalább öt éve máshol él, az nem veszíti el a szlovákot.