A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2017-ben levette az szja-bevallás kitöltésének a terhét a magánszemélyek válláról. Az azóta működő magyar bevalláskiajánlási rendszer, az eSZJA nemzetközi szinten kiemelkedik a tervezetek adattartamában és a kedvezmények kezelésében. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az egyéb jövedelmet szerző magánszemélyek érdekében szükségessé vált a rendszer további fejlesztése. Az egyszerűen használható, közérthető úgynevezett kérdés-felelet mód a már kilencedik éve működő eSZJA legnagyobb informatikai újítása.
Az idén a NAV 5,6 millió magánszemélynek készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az érintettek jelentős részének minden jövedelmét tartalmazza a kiajánlott tervezet, de vannak olyan bevételek, amelyekről a hivatalnak nincs adata a kitöltéshez – magyarázta az elnök, példaként pedig a lakáskiadást emelte ki. Elmondta: a tavalyi szja-bevallás tanúsága szerint 170 ezren adták ki lakásukat, közülük azoknak szerepelt csak a tervezetében – a NAV által előre kitöltve – az ebből származó jövedelem, akik cégnek, gazdálkodónak adták ki ingatlanjukat.
Ha a bérbe vevő nem vállalkozó, hanem magánszemély, arról a NAV-nak nincs adata, így az a kiajánlott tervezetben nem szerepel. Tavaly például (a bevallási adatok alapján) 82 ezren adhatták ki magánszemélyeknek a lakásukat, hiszen ennyien egészítették ki az szja-bevallás ingatlanbérbeadásra vonatkozó sorát. Tekintettel arra, hogy egyre fejlettebbek a NAV kockázatelemző modelljei, idén erre a kiegészítésre mindenképp érdemes odafigyelni – javasolta az elnök. Ha valakinek például több lakása van, akkor a kockázatkezelő rendszer könnyedén meg tudja vizsgálni, hogy szerepel-e az szja-bevallásában az ingatlan hasznosításából (például bérbeadásból) származó jövedelem – jegyezte meg a NAV elnöke. Elmondta, hogy a NAV legújabb fejlesztésére többek között azért volt szükség, mert míg a revizorok munkáját megkönnyíti az egyre pontosabb kockázatelemzés, addig az adózói visszajelzések szerint a lakásukat kiadó vagy eladó magánszemélyek nehezen boldogulnak a bevallás kiegészítésével. Annak érdekében, hogy több mint 200 ezer magánszemély önállóan, külső segítség nélkül is ki tudja egészíteni a tervezetét, jelentős fejlesztői kapacitást fordított a NAV arra, hogy még az idei bevallási szezonban debütálhasson a kérdés-felelet módú kitöltési funkció. (MTI)