3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyebek mellett ezzel indokolja az Egyesült Államok kormányának honlapján megjelent közel 400 oldalas jelentés az Európára kivetett vámokat.

A Válasz Online szúrta ki az Egyesült Államok kormányának honlapján azt a 397 oldalas jelentést, amely indokolja a vámháborút. Eszerint az Európai Uniótól a kereskedelmi és befektetési szabályok enyhítését várják el, szemben Kínával és Délkelet-Ázsiával, ahonnan a behozatalt akarják leépíteni.

A jelentés a lap jellemzése szerint nagyjából egy kormányzati panaszlistának felel meg, ugyanis több olyan konkrét helyzetet is felsorol, amikor az európai országok az általános uniós szabályozáson felül is plusz bürokratikus akadályokat emelnek az amerikai és úgy általában az EU-n kívüli cég elé.

Ezt nem teszik zsebre
Ezt nem teszik zsebre
Fotó: Depositphotos

Az Egyesült Államok panaszainak vizsgálata alapján a Válasz Online azt állítja, hogy Magyarország kifejezetten sokszor szerepel negatív példaként eljárásrendje miatt. A kifogások között szerepel a gyógyszerek átláthatatlan ártámogatási rendszere, a kötelező ügyvédi kamrai tagság külföldiek számára nehezített feltételrendszere, de ez csupán pár példa az összesen 19 közül. Szlovákiát a szöveg négyszer, Romániát és Lengyelországot tizenkétszer, Németországot pedig tizenhatszor említi a szöveg.

A Magyarországgal szembeni kifogások között pedig szerepel a közbeszerzések rendkívül magas korrupciós kockázata is:

„Az USA cégei komoly aggodalmukat fejezték ki a magyar közbeszerzéseket illetően, mert azok nem mindig átláthatók, és rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek, például még Kínának is. A korrupció a magyar közbeszerzési eljárások esetében mély aggodalmakra ad okot Magyarországon, annak ellenére is, hogy számos intézkedés történt az ügyben az elmúlt években” – idéz szó szerint a jelentésből a lap.

Megjegyezve: Magyarország nem állapodhat meg az Egyesült Államokkal az uniós vámoktól eltérő tarifákban, viszont az uniót érintő amerikai panaszokon enyhíthetne – ha mérsékelnék a közbeszerzések korrupciós kockázatát.

Szijjártó Péter is reagált

A külgazdasági és külügyminiszter a megjelent jelentéssel kapcsolatban így fogalmazott:

„Ez a jelentés még a Biden-adminisztráció alatt született. Az alatt a Biden-adminisztráció alatt, amelyik ellenségként tekintett Magyarországra. Ennek a jelentésnek a Magyarországra vonatkozó részeit David Pressman diktálta” – hangsúlyozta.

Szijjártó Péter kifejtette, hogy a dokumentum összeállítása során az észrevételeket 2024. szeptember 3-tól 2024. október 17-ig lehetett benyújtani, tehát még a novemberi amerikai elnökválasztás előtt. Ráadásul – mint mondta – a dokumentumban azt is írják, hogy annak összeállítása, előkészítése során a tartalmi információkat az Egyesült Államok nagykövetségei szolgáltatták.

„Én találkoztam már az új amerikai külügyminiszterrel, az új amerikai pénzügyminiszterrel, az új amerikai ügyvivővel Budapesten. Egészen más hangulat, egészen más hozzáállás, korrekt, kölcsönös tiszteletre alapuló együttműködés jött létre a két ország között, így egészen biztosan a jövőben ilyen hamis állításokkal, ilyen alaptalan vádakkal és rágalmakkal nem kell majd találkozzunk hivatalos dokumentumokban” – összegzett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!