2p

A NATO főtitkár szerint a "közeljövőben" rábólint Magyarország a svéd tagságra. Az amerikaiak üzentek egy erőset.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerdán a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadójával, Jake Sullivannel tartott közös sajtótájékoztatót Brüsszelben. Többek között Ukrajnáról is szó esett a tájékoztatón, de később a The Washington Post munkatársa arra is rákérdezett, mi a helyzet a svédek tagságával - szúrta ki az Index

A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár február 7-i sajtótájékoztatóján jött szóba Orbán Viktor és a magyar hezitálás a svéd NATO-tagság kapcsán. Fotó: NATO
A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár február 7-i sajtótájékoztatóján jött szóba Orbán Viktor és a magyar hezitálás a svéd NATO-tagság kapcsán. Fotó: NATO

Jens Stoltenberg válaszában egyértelmű kijelentést tett arról, hogy szerinte Svédország hamarosan csatlakozhat a szövetséghez.

Néhány nappal ezelőtt beszéltem Orbán Viktor miniszterelnökkel, és világossá tette, hogy határozottan támogatja a svéd szövetségi tagságot. Az is világos, hogy a magyar parlament most nem ülésezik, de február végén újra összeül, és az üzenet az volt, hogy nem sokkal ezután döntést hoznak Svédország csatlakozásának ratifikálásáról. Így arra számítok, hogy Svédország a közeljövőben teljes jogú tag lesz

– mondta Stoltenberg a NATO honlapján közzétett szöveg szerint.

A Fidesz részéről egyelőre nincs jele annak, hogy egyhamar jóváhagynák a svédek csatlakozását. Kocsis Máté frakcióvezető a minap is azt mondta, csak akkor hagyják jóvá Svédország csatlakozását a tavaszi ülésszak kezdete után, ha a svéd kormányfő, Ulf Kristersson Budapestre jön tárgyalni Orbán Viktorral. A napokban ellenzéki kezdeményezésre összehívta az Országgyűlés rendkívüli ülését Kövér László házelnök, egyebek mellett napirendre tűzve Svédország NATO-csatlakozásának megszavazását is, erre azonban a kormánypárti képviselők nem mentek el - pedig az ülésen megjelent David Pressman amerikai nagykövet is.

Az Index csütörtöki cikke egyébként a sajtótájékoztatóról idézi Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó szavait is, aki azt mondta:

"Ma nem azért állok itt, hogy konkrét fenyegetéseket vagy találgatásokat fogalmazzak meg arról, hogy milyen lépéseket tennénk a jövőben. De a türelmünk természetesen nem lehet korlátlan. "

Egy friss felmérés szerint egyébként a magyaroknak mindössze öt százaléka ért egyet a parlament fideszes többségével abban, hogy halogatja a döntést Svédország NATO-csatlakozásának megszavazását.

A témában nemrég lapunk is megkérdezte az Utca emberét:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!