3p

Az amerikai elnökválasztás feszültsége a billegő államokban kulminál: itt dől el, ki éri el a 270 elektori szavazatot. Észak-Karolina már Trumpé, de Georgiában és a Kék Fal államaiban (Pennsylvania, Michigan, Wisconsin) még minden nyitott.

Az Egyesült Államok elnökválasztási rendszere sajátos módon működik. Az ország 50 állama és a főváros, Washington összesen 538 elektort küld az elnök megválasztására. Minden államnak meghatározott számú elektora van, ami lakosságától függ. Az elnöki posztot az a jelölt nyeri el, aki legalább 270 elektori szavazatot szerez. A „swing state”-ek, vagyis billegő államok, különösen fontosak, mert ezekben az államokban egyik párt sem dominál stabilan, így a választások kimenetele sokszor ezeken dől el.

Ez azt jelenti, hogy nem kifejezettn az a fontos, hogy a republikánus jelölt Donald Trump vagy a demokrata fél Kamala Harris hány államot visz el, hanem hogy a megnyert államok hány elektort jelentenek. 

A billegő államok a következők:

Észak-Karolina

A CNN előrejelzése szerint Donald Trump nyeri az egyik kulcsfontosságú billegő államot, Észak-Karolinát, amely 16 elektori szavazatot jelent. Ez az állam az egyik leginkább megosztott az Egyesült Államokban, és míg Barack Obama 2008-ban győzni tudott itt, azóta szűken, de rendre a republikánus jelöltek javára dől el. Trump itt már 2020-ban is győzött – habár akkor az országos versenyben Joe Biden került ki győztesen.

Georgia

Friss információk szerint Georgia államot is Trump nyerte. Az államban még mindig körülbelül 400 ezer szavazat feldolgozása folyik, ezek jelentős része az atlantai nagyvárosi körzet környékéről érkezett személyes szavazatokból áll. Emellett a Savannah környékén is több mint 10 000 levélszavazat vár ellenőrzésre és feldolgozásra. Gabriel Sterling, a helyi választási hivatal vezetője szerint „ezek az elővárosi körzetek lesznek a döntőek”, amelyek kimenetele komolyan befolyásolhatja az eredményeket.

Pennsylvania, Michigan és Wisconsin (Kék Fal)

A Harris-kampány vezetője, Jen O'Malley Dillon egy belső e-mailben emlékeztette csapatát, hogy bár néhány Sun Belt állam (az Egyesült Államok déli és délnyugati részén elhelyezkedő államok, mint Florida, Texas, Arizona, Nevada, Kalifornia, Új-Mexikó, és Észak-Karolina) esetében még zajlik az adatok beérkezése, „a Kék Fal államai jelentik a legbiztosabb utat a 270 elektori szavazat felé”. O'Malley Dillon optimistán nyilatkozott Philadelphiában, Detroitban és Milwaukee-ban tapasztalt magas részvételi arányról, amely szerinte Harris esélyeit javítja.

Ezzel szemben csalódottság lett úrrá a Kamala Harris eredményváró rendezvényére érkezett demokrata szavazók között a washingtoni Howard Egyetemen, ahonnan szép lassan kezdenek elszállingózni az emberek.

Harris „egy teljesen üres kampusznak fog beszélni, ha nem jelenik meg hamar” – írta a New York Times helyszíni tudósítója. Amikor Észak-Karolinát Trumpnak adták, a korábban önfeledten táncoló tömegen „síri csönd” lett úrrá.

Hasonló hangulat tapasztalható Michiganben is, ahol a Guardian beszámolója szerint „feszült idegesség” érezhető a Demokrata Párt eredményváró rendezvényén. Sharif Street, a pennsylvaniai Demokrata Párt vezetője elmondta: „az emberek idegesek, de azt gondolom, meg fogjuk nyerni” a választást.

A Klasszis Médiához tartozó Privátbankáron élőben követheti a szavazás, illetve a szavazatszámlálás eredményeit. 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!